MHP'den Türk vatandaşlığına alınacak yabancılar için kurs teklifi
Haberler » Güncel » MHP'den Türk vatandaşlığına alınacak yabancılar için kurs teklifi - Haber

MHP'den Türk vatandaşlığına alınacak yabancılar için kurs teklifi

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Türk vatandaşlığına alınacak yabancılar için uyum kursu açılmasını istedi. TBMM'ye sunulan yasa teklifi kabul edilirse, Türk dili ve temel Türk hukuk bilgisine sahip olmayanlar vatandaşlığa alınmayacak.

İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Türk Vatandaşlığı kanununda değişiklik yapılmasını ve Türk vatandaşlığına alınacak yabancılar için uyum kursu açılmasını istedi. TBMM'ye sunulan yasa teklifi ile, uyum kursunda başarısız olanlar ile Türk dili ve temel Türk hukuk bilgisine sahip olmayanlar, vatandaş olamayacak.

"ÜLKEMİZ, UMUT MERKEZİ HALİNE GELDİ"

Osmanağaoğlu, teklifinin gerekçesinde, kitlesel göç eylemlerinin arttığına dikkat çekti ve Suriyeli mültecileri de hatırlatarak, "Coğrafyamızda yaşanan siyasi gelişmeler maalesef milyonlarca insanın yerini terk etmesine sebep olmuş, ülkemiz de mazlum insanların umut merkezi haline gelmiştir" dedi.

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu

YETERLİLİK ARANACAK

Osmanağaoğlu, T.C. vatandaşı olmak isteyenler için uyum kursu açılmasını istedi. Osmanoğlu'nun teklifinin yasalaşması halinde T.C. vatandaşı olmak isteyen yabancılarda Türk kültürü, temel Türk hukuk bilgisi ve Türkçe dil yeterliliği aranacak. Türk toplum yapısı ile uyum halinde olması için açılacak uyum kurslarından mezun olması da gerekecek. Bu kurslar Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılacak.


Haber Videosu

: MHP'den Türk vatandaşlığına alınacak yabancılar için kurs teklifi

Manşet

Haberler