Haberler

Mehmet Kasapoğlu Biyografisi

Mehmet Kasapoğlu
Doğum Yeriİstanbul / Türkiye

Mehmet Kasapoğlu Kimdir ?

Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 1976 yılında İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Aynı üniversitede mahalli idareler ve yerinden yönetim programında yüksek lisans yaptı.

ABD'deki Florida State Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak çalıştı. Palm Beach Atlantic Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansını tamamladı. İstanbul Üniversitesi'nden, yerel istihdam konusundaki çalışmasıyla doktora derecesi aldı.

Türkiye'deki ve yurt dışındaki öğrencilik yıllarında sivil toplum kuruluşlarında aktif görev aldı, yöneticilik yaptı. Özel sektörde uluslararası ticaret alanında çalıştı.

2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği'ne atanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, Milli Eğitim Bakanlığı'nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda çeşitli görevler üstlendi.

Spor Toto Genel Müdürlüğü döneminde sporun tabana yayılması ve herkes için spora erişebilirliğin sağlanması amacıyla çok sayıda tesisin ülkemize kazandırılmasına katkıda bulundu. Gençlik, eğitim ve spor faaliyetlerinin finansmanı ile sportif istihdamın artırılması konularına özellikle odaklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığında çeşitli görevler aldı. 5 yıl süreyle Spor Toto Teşkilat Başkanlığı yaptı. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi 1. Kabinesinde 5 yıl Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev aldı. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı Mütevelli Heyet Üyeliği yaptı.

Pek çok uluslararası spor organizasyonunun Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleşmesinde rol aldı. Bakanlığı döneminde herkes için spora erişebilirliğin sağlanması amacıyla çok sayıda tesisin ülkemize kazandırılmasına katkı sağladı. Gençlik, bağımlılıkla mücadele ve sportif başarıların sürdürülebilirliği ile genç istihdamın artırılması konularında pek çok projeye imza attı.

14 Mayıs 2023 seçimlerinde AK Parti'den 28. Dönem İzmir Milletvekili seçilmiştir.

title