Haberi Paylaş

Led Zeppelin Grubunun Solisti Yıllar Sonra İtiraf Etti: Orhan Gencebay'ın Ritim ve Alt Yapısını Kullandık

Magazin Haberleri

Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülüne layık görülen Led Zeppelin grubunun bir üyesi verdiği röportajda Orhan Gencebay'a hayran olduklarını ve kendi şarkılarını yaparken Türk müziğinden ilham aldıklarını açıkladı.

Led Zeppelin isimli İngiliz Rock grubu, Rolling Stone dergisi tarafından tartışmasız rock tarihinin en uzun soluklu grubu ilan edildi. Aynı zamanda Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülüne layık görülen Led Zeppelin, Türk müziğine dair yaptığı itirafla çok konuşuldu.

Grup üyelerinden Jimmy Page, bir dergiye verdiği röportajda, Türk müziğinin altyapı ve ritmlerini incelediklerini ve edindikleri sonuçları kendi müziklerinde uyguladıklarını açıkladı. Jimmy Page, "Biz yıllarca bir Türk müzik adamının ritm, riff ve altyapılarını inceleyerek, bunları kendi müziğimizde kullandık, bunu da ilk defa buradan söylüyoruz. O Türk'ün adı da Orhan Gencebay'dır." itirafında bulundu.

Led Zeppelin Grubunun Solisti Yıllar Sonra İtiraf Etti: Orhan Gencebay'ın Ritim ve Alt Yapısını Kullandık

Arabesk müziğin öncülerinden kabul edilen Orhan Gencebay ise bu durumdan haberdar olduğuna dair bir açıklama yaparak, bir dönem jüri üyeliği yaptığı Popstar Alaturka'da ve Okan Bayülgen'in sunduğu Kral Çıplak'ta doğruladı.

Led Zeppelin Grubunun Solisti Yıllar Sonra İtiraf Etti: Orhan Gencebay'ın Ritim ve Alt Yapısını Kullandık

Orhan Gencebay ayrıca, grubun kendisini 'ilah' olarak ilan ettiğinden de bahsetti. Led Zeppelin grubunun, Orhan Gencebay'dan ilah olarak bahsettiği mevzusu ise Ohio Üniversitesi'nde bir tez için konuşan Jimmy Page'in kendisi tarafından da doğrulandı.

Haberler.com - Magazin

Magazin Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Osman Eren:

Eserleri dünyanın sayılı orkestralarında ve müzik akademilerinde, Berlin Filarmoni''de, Werner Muller''de, Hamburg müzik akademisinde, Ferd Cleyn''de incelenen, dünyaca ünlü üniversitelerde ve İTÜ başta olmak üzere Türkiye''nin tüm konservatuvarlarında müziği üzerine tezler yazılan ve müziğindeki girift yapı çözülemeyen adama arabeskçi deyip zamanında en büyük düşmanı TRT ve çevresi bile çalıntı şarkı arayıp bulamamışken bir kaç dallamanın yorumlarına bak. Bu ülkede emeğe saygı yok ki zaten.

Cevap Yaz08Yayından Kaldır
Emin:

müziğin ilahıymış ilahınız batsın. batıyordaa.

Cevap Yaz40Yayından Kaldır
Hakkaniyet:

Bir kere ritim uyusmazligi var. Bati müzigi ile arabesk asla bagdasmaz. Taktlari degisik. Bu asparagas haberi kim yazdi ise kafasindan uydurmus.

Cevap Yaz130Yayından Kaldır
Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title