Haberler

Lütfü Yılmaz Biyografisi

Lütfü Yılmaz
Doğum YeriAmasya / Türkiye
Doğum Tarihi1.1.1974

Lütfü Yılmaz Kimdir ?

1974 yılında Amasya merkeze bağlı Ziyaret Kasabası’nda doğdu. İlkokulu Merzifon İrfan İlköğretim Okulu’nda, ortaokul ve liseyi ise Merzifon İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Liselerarası satranç müsabakalarına katılıp Amasya birincisi oldu. Daha sonra Amasya ilini temsilen Ankara’daki liselerarası ulusal şampiyonaya katılıp Türkiye 27.si oldu.1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Üniversiteli Gençlik Merkezi İnsan Hakları Komisyonu’nda başkanlık görevinde bulundu. 28 Şubat döneminde başlayan uygulamalara karşı gelişen öğrenci dayanışma hareketlerinin içinde aktif yer aldı.

Üniversite lisans eğitimini ve stajını tamamladıktan sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İ.S.K.İ. Hukuk Müşavirliği’nde avukat olarak görev aldı. Buradaki görevinden ayrılarak birkaç arkadaşı ile birlikte serbest avukatlık ofisi kurdu. Halen bu ofiste avukatlık vazifesini sürdürüyor. Bir dönem Mazlum – Der İstanbul İl Yönetim Kurulu’nda üyelik ve İl Başkan Yardımcılığı vazifelerini üstlenerek aktif şekilde çalıştı.

Yüce Diriliş Partisi'nin kuruluş çalışmaları içerisinde bulundu. Partinin 2007 yılındaki kuruluş aşamasında, parti tüzüğünü hazırlayan hukukçular grubunun bir üyesi olarak görev aldı ve M.K.Y.K. üyesi oldu. İstanbul İl Teşkilatı’nın da kurucu üyeliğini yaptıktan sonra 3 dönem boyunca İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüttü. 7 Haziran 2015 seçimlerine Yüce Diriliş Partisi'nden katılamadığı için, partiden ayrılıp Diriliş Işığı Bağımsızlar Grubu’nun çalışmalarına sahada aktif destek verdi. 31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde, "Diriliş Işığı Bağımsızlar Grubu" adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı adayı olmak için partisindeki tüm resmi görevlerinden ayrıldı.

2001 yılında Eczacı Ezgi Yılmaz ile evlendi ve Yusuf Zahid, Yunus Emre, Ahmet Sezai isminde 3 oğlu bulunmaktadır.

Lütfü Yılmaz, 23 Haziran seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan adayı oldu.

title