Köpek Saldırılarıyla İlgili Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi'den Uyarı: Saldırılar Artabilir

Köpek Saldırılarıyla İlgili Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi'den Uyarı: Saldırılar Artabilir

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, son dönemde artan köpek saldırılarına ilişkin "Kış aylarında olduğumuz için bu hayvanlar gıda temininde zorluk çekiyorlar, bu da saldırıların artmasına neden oluyor" dedi.

Sokak hayvanlarının korunması ve doğal ortamlarına bırakılmasına ilişkin yasal düzenlemelerin acilen yapılması gerektiğini belirten Tanrıverdi, belediyeler bünyesinde bulunan mevcut barınakların yetersiz olduğunu ve sistematik yapıya sahip olmadıklarını söyledi.

"SALDIRILAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDEBİLİR"

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Kayseri'de geçen hafta köpek saldırısı sonucu 1 gencin yaşamını yitirmesiyle gündeme gelen köpek saldırılarını değerlendiren Tanrıverdi, "Belediyelerdeki veteriner hekimlerimiz, bu hayvanları 3-4 gün misafir ettikten sonra yeniden hayvanları aldıkları ortama salma zorunluluğundan dolayı saldırı olayları artıyor. Bunların önlemleri alınmadığı takdirde bu saldırılar yoğun bir şekilde devam edebilir" dedi.

BARINAK ŞARTI

Tanrıverdi'nin işaret ettiği kanunda, "Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır" maddesi bulunuyor.

Acil yapılması gerekenlere ilişkin ise Tanrıverdi, "5199 sayılı kanunda düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Yaralı, hamile, hasta ve sakat olan hayvanların, yasa ile yasaklanan ve tehlike arz eden pitbull gibi ırkların doğal ortamlarının mevcudiyetini korumak şartıyla belediyeler tarafından bir barınakta tutulmaları acilen gerekmekte. Yoksa bunun önlemini hiçbir şekilde alamayız" diye konuştu.

SORUMLU BELEDİYELER

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık da yaşanan sorunların temelinde belediyelerin yanlış uygulamalarının olduğunu söyledi. Çıtırık, "Bugün sokaklarda kontrolsüz olarak çoğalan hayvan sayısının ana sebebi belediyelerdir. 2004 yılında dünyaya örnek bir kanun çıkartıldı. Artık zehirle hayvanlar öldürülemiyor fakat belediyeler gereken kısırlaştırma işlemlerini yapmadılar. Göstermelik uygulamalarda bulundular" dedi.

YORUMLAR (94)

 • ISYANDA:
  Mileti ac bıraktılar haliyle köpeklerde ac kaldı milete saldırıyor ne yapsın hayvan karnını duyurmak zorunda bu ülkeyi bu mileti bu hayvanları bu hale getirenler utansın tabi o yüz varsa
 • SOULART:
  Barınak demek hayvanlar için ölüm kampı demektir. belediye barınak çalışanlarını vasıfsız, işsiz kalmış partiye üye olan insanlardan yada yakın çevreden seçer ve genelde bu çalışanlar hayvanlara pislikmis gibi davranır, onlar üzerinden para kazanıp ölümlerine sevinir çoğu zamanda uğraşmak istemedikleri için uyutulur. Barinaklar halka karşı şeffaf yönetilmesi, Çalışanların vasıflı ve duyarlı olmasına öncelik verilmeli ama ne yazikki barınak da kimse hayvansever biri istemez Ne zannediyorsunuz hayvanseverler bu gibi durumları çoğukez paylaşır ama toplumun pek haberi olmaz olsada ilgilenmez. Çözüm aslında haftanın bağzi günleri gönüllü besleme yapmaktır bir yörede hayvanlar saldırganlık gösteriyor ve sorun teşkil ediyorsa oradaki insanların hayvanlara olan yaklaşımından ve belediyelerin yeterli hizmet sağlayamasından kaynaklanır. Hayvanları suçlamak demek onlarda aklın olduğu ama suçlayan kişide olmadığı anlamına çıkmaz mı?
 • YAW HEH HE:
  yaw boşa telaş yapıyorsunuz sırf paniksiniz geçenlerde çinli dostuma bu köpek saldırısından ve de bolluğundan bahsettim . . . çinli biz iki kişi gelsek bu sorunu çözeriz hem sizler rahatlarsınız bizde güzel bi ziyafet çekmiş oluruz dediler . . . . o mahalleye 2 adet çinli siparişi verin sorununuz kökünden çözülür. . . .
 • TEK YUREK:
  BARINAK YAPACAGIZ HAYVAN SEVER TIPLER KOPEKLERI ALIYORLAR SONRA DA SOKAGA SALIYORLAR SEN BEN KOPEGIN PIS OLDUGUNU BILENLER HAYVANI ALIP EZIY EDT ETMEYIZ BU HAYVAN SEVEN TIPLERIN KOPEKLER SOKAK TAKI KOPEKLER SONRADA CIKIP UC .MAYMUNU OYNARLAR SEVMEM BU TIP LERI ANCAK HUZURU BOZARLAR
Tüm 94 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.