Köln Filarmoni'nin Yüzünü Değiştirdi

Köln Filarmoni'nin Yüzünü Değiştirdi

Dünyaca Ünlü Orkestralar ve Sanatçıların Sahne Aldığı Köln Filarmoni'deki Organizasyonların Tanıtımlarında Kullanılan Tasarımlar Bir Türk'ün Elinden Çıkıyor.

Köln Filarmoni'nin Yüzünü Değiştirdi

İletişim Tasarımcısı Hida Hadra Biçer (36), 2005 yılından beri ünlü salonun tasarım direktörü olarak çalışıyor.

DÜNYANIN önde gelen orkestraları ve sanatçılarının sahne aldığı Köln Filarmoni'deki organizasyonların tanıtımlarında kullanılan tasarımlar bir Türk'ün elinden çıkıyor. İletişim Tasarımcısı Hida Hadra Biçer (36), dünyaca ünlü salonun tasarım direktörü olarak etkinliklere yönelik afiş, broşür, kartpostal gibi iletişim araçlarının tasarım sorumluluğunu 2005 yılından bugüne başarıyla yürütüyor. Beş yıl önce 280 kişinin arasından seçilerek işe başlayan ve kısa sürede kurumun tasarım anlayışını değiştiren Biçer, Köln Filarmoni'nin kendi tasarımlarını yapar hale gelmesinde baş rolü oynamanın gururunu yaşıyor.

280 KİŞİ ARASINDAN SEÇİLMİŞ

Almanya'daki ?Türkler uyum sağlamıyor? ezberini bozan bir başarı hikayesine sahip olan Hida Hadra Biçer şu bilgileri veriyor: ?Wuppertal Bergische Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü'nden 2005 yılında da mezun oldum. Köln Filarmoni'de tasarımcı arandığını belirten iş ilanını gördüm. Başvuru ardından yapılan görüşmede kabul edildim ve 2005 Kasım ayında işe başladım. Daha sonra öğrendiğime göre bu iş için tam 280 kişi başvurmuş. Yeni mezun olmuş birisi olarak Köln Filarmoni'de çalışma imkanı yakalamak zaten gurur vericiydi. Ama bu kadar insanın arasından sıyrılıp işe kabul edilmek beni daha da mutlu etti.?

YENİDEN YAPILANMAYI GERÇEKLEŞTİRDİ

İşe başladığında beklemediği bir ortamla karşılaştığını belirten Biçer, o günler şöyle anlatıyor: ?Ciddi anlamda bir tasarım bölümü yoktu. Yeni bir yapılanma döneminde işe alındığımın farkına vardım. Küçük bir odada, teknik olanakların yetersiz kaldığı ve bir ortamla karşılaştım. Bunun yanında personel eksikliğini ve takım çalışmasının olmadığını gördüm. Hemen kolları sıvayarak çalışmalara başladım. Ancak bu sorunları halletikten sonra da eski tasarımları inceleyerek asıl işime konsantre olmaya başladım.

FİLARMONİNİN TASARIMLARINDA REFORM YAPTI

İşe başladığı dönemde tasarımlarının yüzde seksenini dışarıdaki reklam ajanslarına yaptırdığını ifade eden Biçer şöyle devam ediyor: ?Kurum içindeki yetkililerle görüşerek Köln Filarmoni'nin tasarım konusunda kendine ait bir konsepte sahip olması gerektiğini belirttim. Fikrim hoşlarına gitti. İş bölümü yapıldı. İşimize uygun bilgisayarlar alınmasını sağladık. Personel sorunun hallettik. Hatta son bir yıldır stajyer öğrenci çalıştırmaya bile başladık. Tüm bunların ardından bugünkü ortama kavuştuk. Şu anda buradaki etkinliklerinin tanıtımlarında kullanılan afişler, kataloglar, broşürler, kartpostallar gibi Ayrıca daha önceki ilan gibi olan afişlerde değişikliğe gittik.

Ben bir ya da en fazla iki sanatçı resminin yer aldığı ve

isim, tarih, saat gibi bilgilerin daha çarpıcı gösterildiği afişler yapmaya başladık. Bunun yanında resim yerine dikkat çekici ve sanatçının tarzını ortaya koyan motifler koyduğumuz afişler de tasarlamaya başladık.?

SANATÇILAR AFİŞLERİ İSTİYOR

İşe başladığı günden itibaren tasarımlarıma çok güzel tepkiler aldığını söyleyen Biçer, ?Filarmoni yönetimi memnuniyetlerini dile getirirken beni işe almakla doğru karar verdiklerini belirtiyorlar. Ayrıca dışarıdan çok olumlu eleştiriler alıyorum. Bunun yanında bir çok sanatçıdan da güzel mesajlar geliyor. Hatta bazen afişleri isteyenler de olabiliyor. Mesela son dönemlerde konser veren ünlü sanatçılar Fazıl Say, Cecilia Bartoli ve Helene Grimaud'dan bu yönde istek geldi. Bu tür şeyler beni çok mutlu ediyor? diye konuştu.