KARAMANOĞLU MEHMET BEY HABERLERİ

Karamanoğlu Mehmet Bey Haberleri

Karamanoğlu Mehmet Bey haber, Karamanoğlu Mehmet Bey son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Karamanoğlu Mehmet Bey - 10.8.2020
2. Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni gerçekleşti
Karaman Belediyesi tarafından organize edilen 2. Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni, Türk Dünyası Kültür Parkında şölen ateşinin yakılmasıyla gerçekleşti. 2. Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni, bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde sadece şölen ateşi programı ile gerçekleşti. Şölen ateşi programından önce Karamanoğulları askerlerinin eşliğinde Karamanoğlu Mehmet Bey'in 1277 yılında yayınlanan fermanı okundu.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 7.8.2020
Kayseri Ticaret Odası Başkanı Gülsoy'dan yabancı dilde tabela tepkisi
Gülsoy, "Arapça, İngilizce ve Farsça levha ve tabelalardan dolayı üyelerimizden de şikayetler geliyor. Türkçe levha ve tabelaların kullanılmasına özen göstermeliyiz. Bundan 700 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey, 'Bundan böyle divanda, dergahta, bargahta, çarşıda ve meydanda Türkçe'den başka dil kullanılmayacaktır' diyerek, bu sözüyle o gün bile tehlikenin ne denli büyük olduğunu görmüştür.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 28.5.2020
Karamanoğlu Mehmetbey'in türbesine 22 yıldır gözü gibi bakıyor
Orta Toroslar'ın, 1700 metre yüksekliğindeki 100 haneden oluşan ve yaklaşık 500 nüfus barındıran Türkmen köyü Balkusan, 13 Mayıs 1277'de Türk Dil Fermanı'nı yayımlayarak, Farsçanın yerine Türkçeyi devlet dili ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey'in ve yakınlarının mezarlarına ev sahipliği yapıyor.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 14.5.2020
MHP Genel Başkanı Bahçeli'den gündeme ilişkin mesajlar Açıklaması
"Toprak vatan, dil varlıktır. İkisi de Türk milletinin onur vahasıdır." mesajına yer veren Bahçeli, paylaşımını şöyle sürdürdü; "Duruşumuz, anıtlara Türkçe'yi irfanla dokuyan ecdadımızın duruşudur. Dilimiz, 743 yıl önce yerküreyi Türkçe kavrayan Karamanoğlu Mehmet Bey'in dilidir.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 13.5.2020
743. Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında Karamanoğlu Mehmet Bey'in heykeli açıldı
Antalya'nın Alanya ilçesinde, 743. Türk Dil Bayramı kapsamında bir parkta Karamanoğlu Mehmet Bey'in heykeli törenle açıldı.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 12.5.2020
Türk Dil Bayramı
Türkçe'nin dünyanın en köklü ve en zengin dillerinden olduğunu aktaran Bilgin, 13 Mayıs 1277'de Karamanoğlu Mehmet Bey'in fermanıyla Anadolu'da ilk kez devlet dili olarak kabul edilmesinin 743.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 12.5.2020
743. Türk Dil Bayramı'na doğru
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 743. Türk Dil Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında, insanlık tarihinin en köklü, en kadim dillerinden birisi olan Türkçenin, Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından Anadolu coğrafyasında ilk kez devlet dili olarak kabul edilişinin 743'üncü yıldönümünü büyük bir gururla kutladıklarını belirtti.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 20.11.2019
Karaman'da silahlı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı
Karaman'da çıkan silahlı ve bıçaklı kavgada, iki kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesi 159.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 14.5.2019
Gülşehir'de, "Şeyh Ahmet Gülşehri" Konferansı
Şeyh Ahmet Gülşehri'nin 13. ve 14. yüzyıldaki şiirleriyle Türkçenin, Anadolu'da bir kültür dili olmasına katkı sağladığını belirten Çapraz, "Şeyh Ahmed Gülşehri, duru Türkçe ile eserler yazarak önemli çalışmalara imza atmıştır. Gülşehri, Karamanoğlu Mehmet Bey'den sonra Anadolu'da Türkçenin yayılmasında görev üstlendi.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 13.5.2019
742. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri
Ermenek ilçesine bağlı Balkusan köyünde gerçekleştirilen etkinlikler öncesinde, Karaman Valisi Fahri Meral ve beraberindeki protokol üyeleri, Karamanoğlu Mehmet Bey'in türbesine ziyarette bulunup, dua etti.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 8.5.2019
742. Türk Dil Bayramı
Başta Türkçe, Karamanoğlu Mehmet Bey ve Yunus Emre olmak üzere sahip olunan bütün değerlere sahip çıkmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade eden Kalaycı, açıklamasında şunlara yer verdi: "Bu amaç doğrultusunda çalışmalar yaparken Karamanımızı aynı zamanda bir kültür şehri haline getireceğiz.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 28.3.2019
Kütüphaneler Haftası
Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, 55. Kütüphaneler Haftası nedeniyle kentte kitap dağıtım töreni düzenlendi. Karamanoğlu Mehmet Bey İl Halk Kütüphanesi Müdürü Adile Uyar, Kayserilioğlu Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen törende, yaşanılan yüzyılın bilgi ve ilerleme dönemi olduğunu söyledi.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 11.3.2019
Yerel Seçimlere Doğru
Karaman'ı markalaştıracak projeler hazırladıklarını ifade eden Şahin, şunları kaydetti: "Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Annesi Mümine Hatun, Yunus Emre, Karamanoğlu Mehmet Bey, Kaptan-ı Derya Piri Reis, Şark Fatihi Kazım Karabekir gibi tarihi açıdan birçok önemli şahsiyete ev sahipliği yapan Karaman'ımız Türk dilinin Anadolu'da destanlaştığı yerdir.
Karamanoğlu Mehmet Bey - 7.11.2018
1. Uluslararası Dil ve Edebiyat Kongresi
Gülsevin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve TDK'nin desteğiyle, Karamanoğlu Mehmet Bey (KMÜ) Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "1'inci Uluslararası Dil ve Edebiyat Kongresi"nin açılışında, milletlerin farklı boy, soy, aile, aşiret ve etnik unsurların bir araya gelerek oluşturabildikleri sosyolojik birlikler olduğunu söyledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Karamanoğlu Mehmet Bey Haberleri | Karamanoğlu Mehmet Bey Kimdir - Haberler - Karamanoğlu Mehmet Bey haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir, hayatı ve biyografisi. TBMM Başkanı Şentop, 12. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu'n
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.10.2020 18:59:52. #1.14#
title