Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi
Haberler » Güncel » Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi - Haber

Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi

Kahramanmaraş Barosu avukatları, İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi

Kahramanmaraş Barosu avukatları, İstanbul Adliyesi'nde meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

önünde toplanan 30 avukat, 'na kayıtlı meslektaşlarının Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara tepki gösterdikleri gerekçesiyle gözaltına alınmalarını basın açıklamasıyla protesto etti. Avukatlar adına konuşan Mehmet Kar, meslektaşlarının gözaltına alınmasını kınadıklarını söyledi. Hukuk devletinde, yasama organının düzenlediği kanun ve çıkartılan normlara herkesin uymak zorunda olduğunu söyledi. Kar, şöyle dedi:

"Adliye binasında bulunan avukatın görevini yaptığı, en azından görevi sırasında ve sebebiyle orada bulunduğu tartışmasızdır. Hakim ve savcıların adliye binasında veya çevresinde bulunduğu sırada yargı görevini yaptıkları, en azından görevleri sırasında orada bulunduklarının kesin karine olarak kabul edildiğinden, bu noktada avukatları ayrı bir statüye sokmak mümkün değildir."

Kar, avukatların hukuka aykırı adliyeden çıkarılmamaları gerektiğini ifade ederek, "Milletvekilleri parlamentodan, hakim ve savcılar adliye binasından nasıl keyfi ve hukuka aykırı olarak çıkarılamazsa, avukatlar da çıkartılamaz. Avukatın adliye binasında bağırıp çağırdığına, deyim yerindeyse olay çıkardığına dair iddialar bir suçun konusu olabilir. Ancak bu iddiaya karşı nasıl bir müdahale yönteminin izleneceği ve soruşturmanın hangi usulle başlatılacağı, Avukatlık Kanunu'nda gösterilmiştir. Bir adliye binasında veya önünde avukatların, gösterdikleri tepki, alkışlı protesto ve toplanmaktan dolayı, ağır ceza mahkemesinin görevine giren bir suçüstü hali varmış gibi, görevlerini icra ettikleri adliye binasından yaka paça çıkartılıp, emniyet binasına götürülmelerinin hiçbir haklı izahı ve gerekçesi olamaz" diye konuştu.

Avukatlar, basın açıklaması ardından bir süre alkışla tempo tuttuktan sonra dağıldı. - Kahramanmaraş

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler