Haberler

Jaws, Çocukların Sevgilisi Oldu

Akçay´da kurulan dev akvaryumdaki köpek balıkları, "Jaws' filmiyle hafızalara kazınan "katil' imajını yıktı.

Akçay´da kurulan dev akvaryumdaki köpek balıkları, "Jaws' filmiyle hafızalara kazınan "katil' imajını yıktı. Ortalama bir metre boyundaki köpek balıkları, çocukların eğlencesi haline geldi. Özellikle gençlerin ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği akvaryumun ziyaretçileri, köpek balıkları ve vatozlarla birlikte yüzüp, onlara dokunuyor ve hatta "makas' bile alabiliyor.

Balıkesir´in Edremit İlçesi´ne bağlı Akçay Beldesi´nde açılan akvaryumda bulunan tehlikeli balıklarla yüzmek için tatilciler adeta yarışıyor. Akcay Meydanı´nda "Akvaryum Kafe' olarak işletmeye açılan tesiste, 10 akvaryum bulunuyor. 16 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 120 santim yüksekliğindeki 144 ton su kapasitesine sahip büyük havuzda 25 köpek balığı ve 20 vatoz bulunuyor. Köpek balığı ve vatozlarla yüzmek isteyen su altı meraklıları ise, beş dakikalık süreiçin 20 lira ödüyor. Yüzme cesareteni gösteremeyenler ise 1,5 metrelik diğer havuzlarda bulunan müren, mıgrı, çupra, levrek ıstakoz, ahtapot ve deniz böceklerini izleyip fotoğraf çektiriyor.

İşletme Sahibi ve S.S. Altınoluk Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Ataç, balıkçılar arasında "Mahmuzlu Camgöz' olarak bilinen "mustelus mustelus' cinsi köpek balıklarının insana zarar vermediğini, vatozların ise zehirli iğnelerinin kesildiğini belirtti. Köpek balıklarının en küçüğünün 40, en büyüğünün 165 santimetre boyunda olduğunu kaydeden Ataç, "Bu balıklarla yüzmek ve su altında fotoğraf çektirmek isteyenler büyük ilgi gösteriyor' dedi.

EN ZARARSIZ TÜRLERDEN

Akvaryumdaki köpek balıklarının Ege´deki 35 tür arasında en tehlikesiz olanlarından seçildiğini anlatan Ataç, "mahmuzlu köpek balığı' olarak bilinen bu türün en önemli özelliğinin ise insanların ilgisine karşılık vermesi olduğunu kaydetti. Vatozun da deniz dibinde ve kuma gömülerek yaşayan bir canlı olduğunun bilindiğine işaret eden Ataç, akvaryumdaki vatozların da, köpek balıkları gibi yine insanlara en yakın türden olduğunu belirtti. Her iki türün de saldırma iç güdüsü bulunmadığına dikkati çeken Ataç ''İnsanlara sıcak davranıyorlar. Onların kendilerini sevmelerini istiyorlar. Filmlerde hep köpek balıklarının vahşi olduğuna kendini inandıran insanlar, bu ortam karşısında büyük şaşkınlık yaşıyor. Benim, 12 ve 9 yaşında iki kızım var. İkisi de çocukluğundan bu yana denizi ve deniz canlılarını seviyor. Zaman zamanda benimle birlikte tekne ile ava çıkıyorlar. Zararlı olsalar, ben kendi çocuklarımın köpek balıklara ve vatozlarla yüzmesine izin vermem' diye konuştu. Ataç, yerli ve yabancı turistlerin köpek balıkları ve vatozlara büyük bir ilgi gösterdiğini belirterek, günde ortalama bin kişinin akvaryuma girerek hatıra fotoğrafı çektirdiğini anlattı.

KÖPEK BALIKLERI İLE YÜZDÜLER, KORKULARINI ATTILAR

Akvaryuma girerek, köpek balıkları ve vatozlarla yüzen 12 yaşındaki Yaren Karadeniz, ilk kez canlı bir köpek balığı gördüğünü söyledi. Akvaryuma girip onlarla yüzdüğünü ve onlara dokunduğunu belirten Karadeniz, ''Filmlerin etkisiyle olsa gerek, köpek balıklarından çok korkuyordum. Akvaryuma girip sevmeyi denedim. Onlarla yüzdüm ve ne kadar zararsız olduklarını gördüm' diye konuştu. İşletme sahibi Halil Ataç´ın 12 yaşındaki kızı Eylül Ataç ve 9 yaşındaki Deniz Ataç, köpek balıkları ve vatozlarla yüzmenin çok zevkli olduğunu söyledi. Akvaryuma çekinerek giren bazı çocuklar ise, "Okyanusun katili balıklarla aynı akvaryumda bulunmak gerçekten çok heyecan verici' dedi. Çocuklar havuzda yüzerken büyükler de, bol bol fotoğraflarını çekip köpek balıklarına dokunabilmek için çaba harcıyor.

Ahmet ERTAN - EDREMİT / DHA

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Bakmadan Geçme

Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title