James Joyce Haberleri

James Joyce haber, James Joyce son dakika haberleri ve gelişmeleri.

James Joyce - 25.7.2019
Dünyanın en etkileyici hikayesi
Dante'den James Joyce'a ve Margaret Attwood'a birçok yazar Odysseia destanından ilham aldı.
James Joyce - 5.9.2018
Talat Sait Halman Çeviri Ödülü" Başvurular Başladı
Geçen yıl verilen ödüle, James Joyce'un "Finnegans Wake" eserinin "Finnegan Uyanması" çevirisiyle Fuat Sevimay layık görülmüştü.
James Joyce - 6.6.2018
Kadıköy Sahaf Günleri Başlıyor
Kadıköy Sahaf Günleri'nin söyleşi programı şöyle: 9 Haziran 2018 Cumartesi 12.00 Küçük Prens ile Felsefe ve Sanat Atölyesi Kaktüs Çocuk- Çağla Gülses 15.00 Küçük Prens'in Dil Serüveni - Küçük Prens Müze Girişimi 18.00 Gerisi Hikaye Korku Konuşmaları. Halk Anlatısından Edebiyata Korkunun Serüveni: Anonimlerden Poe, Shelley, King ve Lovecraft'a - Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy,- Galip Dursun 10 Haziran 2018 Pazar 18.00 Cönkler, Yazmalar, Hikayeler - E. Nedret İşli, Sabri Koz 11 Haziran 2018 Pazartesi 18.00 İnsanların ve Cinlerin Ustası Mehmed Siyah Kalem - Olgay Söyler 19.00 Muzip Masal Cini ile Masallara Yolculuk - Ersin Şen 12 Haziran 2018 Salı 18.00 Biriktirici mi Koleksiyoner mi? Kitabın farklı ellerdeki macerası -Talat Öncü,Osman Tan Erkır 13 Haziran 2018 Çarşamba 18.00 Nazım'dan Eksik Kalanlar - Sinan Şanlıer 14 Haziran 2018 Perşembe 12.00 Küçük Prens ile Felsefe ve Sanat Atölyesi - Kaktüs Çocuk - Çağla Gülses 15 Haziran 2018 Cuma 18.00 Sahaflar ve Sahaflık Tarihi - Ömer Türkoğlu, Lütfü 16 Haziran 2018 Cumartesi 18.00 İki "Uzak" Yakın Yazar: James Joyce ve Oğuz Atay - Fuat Sevimay 17 Haziran 2018 Pazar 18.
James Joyce - 30.1.2018
Yapı Kredi Kültür Sanat'ta Şubat Ayı Etkinlikleri
2 Şubat 1882'de dünyaya gelen James Joyce'un doğum günü, edebiyat ve müziği bir araya getiren bir etkinlikle kutlanıyor.
James Joyce - 8.1.2018
Haftanın Tarihine Bakış
1941- Yazar James Joyce öldü.
James Joyce - 28.12.2017
2017 Talat Sait Halman Çeviri Ödülü"
Vakıftan yapılan açıklamaya göre, nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek amacıyla takdim edilen ödüle Sevimay, James Joyce'un "Finnegan's Wake" eserinin "Finnegan Uyanması" başlıklı çevirisi ile layık görüldü.
James Joyce - 28.12.2017
Talât Sait Halman Çeviri Ödül Sahibi Belirlendi
2017 Talat Sait Halman Çeviri Ödülü'ne Fuat Sevimay'ın, James Joyce'un Finnegan's Wake eserinin Finnegan Uyanması başlıklı çevirisi layık görüldü.
James Joyce - 16.1.2017
Dâhi Babasının Gölgesinde Kalan Lucıa'nın Hikâyesi:
Edebiyat dehalarından James Joyce'un, yetenekli bir dansçı olan kızı Lucia'nın hikâyesi; İngiliz yazar Annabel Abbs'in kaleminden, hep kitap aracılığıyla okuyuculara ulaşıyor.
James Joyce - 12.1.2017
Kısa Öykünün En Güzel Örnekleri
Deneyimli çevirmen ve editör Celal Üster, İngiliz ve Amerikan Edebiyatında Kısa Öykünün Büyük Ustaları'nda türün en başarılı örneklerini bir araya getirirken, öykü sanatının 19. yüzyıldan 20. yüzyıla evrilişinden bir kesit sunuyor. Kısa Öykünün Büyük Ustaları modern öykünün gelişimine olağanüstü katkılarda bulunmuş Washington Irving, Edgar Allen Poe, Nathaniel Hawthorne, Herman Melville gibi ustaların yapıtlarını okurla buluşturuyor. Seçkide ayrıca James Joyce, Virginia Woolf, Katherine Mansfield, Mark Twain, Jack London, Thomas Hardy, Oscar Wilde, Kate Chopin, O.
James Joyce - 11.1.2016
Haftanın Tarihine Bakış
1941- Yazar James Joyce öldü.
James Joyce - 5.1.2016
Marquez'in Arşivi Dijital Ortama Aktarılıyor
Amerikan emperyalizmine yönelik sert eleştirileri nedeniyle yıllarca ABD'ye girişine izin verilmeyen Marquez'in kitaplarından bazılarının el yazmalarını da içeren arşiv, Harry Ransom Merkezi'ndeki araştırma kütüphanesinde sergileniyor. 25 farklı dile çevrilen ve 50 milyondan fazla satan "Yüzyıllık Yalnızlık" eserinin orijinalinin de bulunduğu arşivde Marquez'in Graham Greene, Milan Kundera, Gunter Grass ve Carlos Fuentes gibi yazarlara gönderdiği mektuplar ve yazarın yakın arkadaşlarından Fidel Castro ile ilgili belgeler de yer alıyor.  Yaklaşık 2 bin parçadan oluşan arşivde 40'dan fazla fotoğraf albümü, Marquez'in eserlerini yazdığı Smith Corona daktiloları ve beş bilgisayarının yanı sıra yarım kalan eseri "Birbirimizi Ağustos'ta Göreceğiz" de bulunuyor.  Harry Ranson Merkezi, Jorge Luis Borges, William Faulkner ve James Joyce gibi 20.
James Joyce - 24.8.2015
James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda "PUB" Kültürü
24- 28 Eylül tarihleri için özel bir gezi: "James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda 'Pub' Kültürü".
James Joyce - 28.7.2015
Ekim Ayında İKSV'den Çok Özel Bir Proje
Yönettiği oyunlarda yarattığı güçlü görsel ve müzikal öğelerle dikkat çeken Martin Tulinius, Danimarka'nın en önemli tiyatro ödülü Reumert'in dört kez sahibi oldu. Tulinius, 2009 yılında Kopenhag'da kurulan Theatre Republique'in kuruluşundan bu yana sanat yönetmenliğini üstleniyor. Topluluk deneyimli ekibi ile klasik tiyatro metinlerinin çağdaş uyarlamalarını teknolojiden güç alan; sahne, kostüm, ses ve ışık tasarımlarıyla seyirciyle buluşturuyor. 1989 yılında Martyn Jacques tarafından kurulan The Tiger Lillies, teatral müzikleri ve kışkırtıcı sahne şovlarıyla kısa sürede alternatif kabarenin yaratıcıları olarak adını duyurdu. Akordeonu ve etkileyici sesiyle Martyn Jacques, David Byrne'ün "davulun James Joyce'u" olarak tanımladığı Adrian Huge ile kontrbasla harikalar yaratan Adrian Stout'tan oluşan ekip, bugüne dek 35'e yakın albüme imza attı, The Gorey End (2003) adlı albümüyle Grammy adayı oldu.
James Joyce - 23.7.2015
FEST Travel Genel Müdürü Kurban Bayramı Tatili için Öneriler
Türkiye'nin köklü turizm acentelerinden olan FEST Travel, 30 yılı aşkın tecrübesiyle hem gerçekleştirdiği gezilerle hem de yöneticileri, rehberleri ve çalışanları ile Türkiye'de gezi kültürüne katkıları açısından çok önemli bir konum edinmiştir. Bayramlar gibi özel dönemler uzun tatil fırsatları sunması açısından turizm sektörü için oldukça önemli. Önümüzdeki Kurban Bayramı tatili çok uzun değil… FEST Travel'ın yurtiçi programlarından bahsederek başlayalım mı? Aslına bakarsanız biz turizmciler için bayram tatili uzun onun için güzel kullanılmasında fayda var. FEST Travel olarak daha az ulaşılabilir yurtiçi gezilerini kurguluyoruz. Herkesin akın akın gideceği bölgelerden ırak, kültürüne daha bir vakıf olup algılayabileceğimiz güzergâhlar tercihimiz. Özellikle bu kavram içerisinde Gümüşhane gezimiz oldukça heyecan verici. HaBuDiyar markamız kapsamında hem kültürü, hem doğayı, hem sporu hem arkeolojiyi bir araya getiriyoruz. Adeta bir sefer hatta bir keşif gezisi… Gümüşhane gibi çevresi kültürel zenginliklerle dolu bir ilimizi detaylıca dolaşıyoruz. Santa, erken Türk mimarisinden örnekler sergilenen Sarıçiçek odalar gibi nadide kültürel değerlerimize süzülüyoruz. Yurtdışı yakın mesafelerde hangi programlar öne çıkıyor? Klasik olarak İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Fransa öne çıkıyor. Gezginler öncelikle bu ülkelerde görmedikleri bölgeleri tercih ediyorlar. FEST Travel olarak biz her ülke içerisinde farklı bölgelere konsantre olarak daha tematik, zengin ve zamanlı güzergahlara yoğunlaştık. Örneğin İtalya için Güney, Toskana veya Sicilya; Fransa'da Alsace ve Provans gibi bölgelere alternatif geziler sunuyoruz. Ancak bu bayram döneminde bizim için en heyecan verici Avrupa gezisi özel olarak kurguladığımız ve 3 yıldan beri yaptığımız James Joyce'un izinde Dublin gezimiz.
James Joyce - 26.2.2015
Marquez'in Arşivinin 2,2 Milyon Dolara Satıldığı Açıklandı
Ransom Merkezi, 2005'te Watergate dosyaları için gazeteciler Bob Woodward ve Carl Bernstein'a 5 milyon dolar, 2008'de Nobel ödüllü yazar Norman Mailer'in arşivi için 2,5 milyon dolar ve 2011'de de Güney Afrikalı yazar J.M. Coetzee'nin arşivi için 1,5 milyon dolar ödemişti.  Harry Ransom Merkezi, aynı zamanda Jorge Luis Borges, William Faulkner, James Joyce, Samuel Beckett, Ernest Hemingway ve John Steinbeck gibi 20.
James Joyce - 12.1.2015
Haftanın Tarihine Bakış
1941- Yazar James Joyce öldü.
James Joyce - 6.11.2014
Dublinliler Kitabı
Dublinliler Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Dublinliler Kitabı kitabının kısa özeti.
James Joyce - 24.10.2014
Gözünü Kapat ve Gör Kitabı
Joyce'un Finnegans Wake de dahil tüm eserlerinden özenle derlenmiş olan Gözünü Kapat ve Gör, sizleri bambaşka bir James Joyce ile tanıştırırken, büyük yazarın daha iyi anlaşılmasında da önemli bir kılavuz olacaktır.
James Joyce - 24.10.2014
Acı Hayatlar Kitabı
Nedim Gürsel Acı Hayatlar'da kimi zaman şehvet kimi zaman boğuntuyla yaşadığı yere damgasını vuran yazarların peşinde bir yolculuğa davet ediyor okuru Aynalarda balıketi, yapay sarışınlar, az sonra görkemli asansöre binip aile babalarıyla odaya çıkacak orospular makyaj tazeliyorlar. Derken görüntüye Justine de gelip yerleşiyor. Belki bir orospu değil o, sarışın da değil. Ama bir dönemin en cazibeli, en gizemli, en belalı kadınlarından biri. Onun, bugüne dek tanıdığım roman kahramanları arasında çok özel bir yeri olduğunu düşünüyorum. Belki şehveti değil de düpedüz nemfoman oluşu bende bu düşünceye yol açıyor.İskenderiye'yi kucaklamak, kollarımın arasına alıp onda Justine'i bulmak, onunla hemhal olmak, Justine'de İskenderiye'yi yaşamak istiyorum, bu isteğin yalnızca bir hayal, boşa harcanmış bir gençlik tutkusu olduğunu bilsem de. İskenderiye ve bu kente ismini şehvetle nakşetmiş olan "belalı güzel" Justine'in yaratıcısı Lawrence Durrell. Ömrünü bu kentte tüketmiş, genç oğlanlara düşkün Yunanlı şair Kavafis. Beyaz gecelerin kenti Moskova ve "ölü canlar"ın avcısı Gogol. Genç ve güzel karısının uğruna düelloda can veren Puşkin, "aşkın kayığı hayatın kayalığına çarpınca" canına kıyan Mayakovski. Cezayir'in ikinci büyük kenti Oran ve bu kenti "sıkıntının başkenti" ilan eden Camus. Pula ve James Joyce.
James Joyce - 18.4.2014
Latin Amerika Büyük Yazarına Ağlıyor
Gerçek dışı ve garip olayları günlük hayatın bir parçası gibi gösteren büyülü gerçekçilik edebiyat akımını yaratmasında en büyük ilham kaynağı Hemingway, James Joyce ve Virginia Woollf'ün yanında Nobel konuşmasında "usta" olarak nitelendirdiği Wiliam Faulkner'di.
James Joyce - 10.7.2013
Beckett'in El Yazmaları 1,5 Milyon Dolara Satıldı
Dünyaca ünlü İrlandalı yazar Samuel Beckett'in ilk romanı Murphy'nin el yazmaları, İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan açık artırmada yaklaşık 1,5 milyon dolara alıcı buldu.  Sotheby's Müzayede Evi'nde yapılan açık artırmada Beckett'in altı çizgili deftere yazdığı notlar ile yaptığı çizimleri Reading Üniversitesi satın aldı.  Üniversite, eserin 500'den fazla el yazmasından oluşan koleksiyona ekleneceğini açıkladı.  Beckett'in arkadaşı Brian Coffey'e verdiği defterler, 1960'larda bir koleksiyoncu tarafından satın alınmıştı.  Sotheby's Müzayede Evi'nin el yazmaları uzmanı Dr. Gabriel Heaton, defterlerin Beckett'in zihninin işleyiş biçimine ışık tuttuğunu söyledi.  Beckett'in "Sasha Murphy" başlığını attığı defterlerde çizimler, Charlie Chaplin ile James Joyce'dan alıntılar ve düzeltmeler yer alıyor.
James Joyce - 15.6.2013
Google'dan Efsane Ulysses İçin Görkemli Kutlama
James Joyce'un efsanevi romanı "Ulysses" için 1954'ten bu yana her yıl 16 Haziran'da düzenlenen kutlamalar bu yıl en az romanın kendisi kadar "şaşırtıcı" olacak James Joyce'nin destansı romanı "Ulysses" için dünya çapında düzenlenen Bloomsday kutlamaları bu yıl Google'ın katkısıyla tüm yerküreye yayılacak.
James Joyce - 11.4.2013
İrlanda, James Joyce Anısına Gümüş Para Bastırdı
İrlanda Merkez Bankası, büyük yazar James Joyce anısına 10 bin adet hatıra parası bastırdı.
James Joyce - 6.4.2013
İrlandalı Karakter Oyuncusu Milo O'shea Öldü
Deenihan, "çığır açan" pek çok rolüyle hatırlanacak O'Shea'nin, 1967'de James Joyce'un başyapıtı Ulysses'in sinema uyarlamasında, başkarakter Leopold Bloom'u canlandırdığını vurguladı.
James Joyce - 5.2.2013
Fikrimin İnce Sürgünü: Hapishane Mektupları
Güvenilir kitap eleştirileri için SabitFikir'in şubat sayısı tam 76 sayfa içerikle, dopdolu geliyor! Savinien Cyrano De Bergerac, Alina Bronsky, John Gardner, Irvine Welsh, Jo Nesbo, Marcel Proust, Paul Auster, J. M. Coetzee, Reha Çamuroğlu, Mahmut Şenol, Kjersti Skomsvold, James Joyce, Zeynep Ünal eserlerini güvenilir eleştirmenler Aysu Önen, Ceyhan Usanmaz, Burcu Arman, Onat Bahadır, küçük İskender, Ömer Türkeş, Nazan Maksudyan, Oylum Yılmaz, Ferhat Uludere, Fisun Yalçınkaya, Bedia Ceylan Güzelce, Yenal Bilgici ve Hayati Roman yorumluyor.
James Joyce - 20.1.2013
Ünlülerin Kütüphaneleri
MUSTAFA ALABORA-OYUNCU JAMES JOYCE'U ÇOK SEVMEM Kütüphanemdeki kitapların yüzde 80'ini okuyabildim.
James Joyce - 16.1.2013
Mehmet Ölüm Tek Ayak Üstünde!
Kitaptaki ilk öykü "Kutsal Kitap'ta küçük bir çocuğun, karmaşık, gizli bağlarla örülmüş sahte bir hayatta yaşadığını fark edip, etrafını saran yalan çemberinden kurtulabilmek işin ne kadar büyük bir çaba sarf ettiği anlatılıyor. "Bahçıvan"da yine bir çocuğun yetişkinlerin yaşamındaki duygu karmaşası karşısında duyduğu isyana tanık oluyoruz. "Kuzu" adlı öyküde kentin çöplerinin yığıldığı yerde yapılmış evler arasında yaşayan yaşlı Rezső Róth, lumpen hayatı süren bir toplulukta "ötekiliği" ve "yabancılığı" temsil ediyor. Ölümle Baş Başa adlı öyküde yazar, bizzat başından geçen olayı anlatmaktadır: Kalp ağrıları, enfarktüs, klinik ölüm ve bundan sonra başlayan harikulade bir yolculuğun tasviri. Oradan dünyaya geri dönüş belki de bir tür hayal kırıklığına uğratacak insanı… Sadece Macar edebiyatının değil, dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Nádas'ı okumak, onu Thomas Mann, Robert Musil ve James Joyce ile karşılaştıranların ne kadar haklı olduklarını da ortaya koyuyor! PÉTER NÁDAS PÉTER NÁDAS, 1942 yılında Budapeşte'de doğdu.
James Joyce - 17.6.2012
Devlet Guınness Rekoruna Başvurdu
-ASLINDA BİRA FİRMASI- İrlanda'nın ünlü Guinness biralarının sistematik hale getirdiği rekorlar dünyada geniş ilgi uyandırıyor. Her yıl o alandaki rekorların yer aldığı bir kitapla milyonlarca tiraj yakalayan Guinness'in en son kitabında örneğin dünyanın ilk kadın savaş pilotu olarak Sabiha Gökçen anılıyor. Guinness; rekorların yanısıra Dublin'de her yıl James Joyce'nin efsanevi Ulysess romanının yaşandığı 15 Haziran'da kutlanan ve ülkenin dünya çapında ünlü turizm etkinliklerinden biri haline gelen "Blooms's Day"in sponsorluğunu da yapıyor.
12
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: James Joyce Haberleri | James Joyce Kimdir - Haberler - James Joyce haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. James Joyce kimdir, hayatı ve biyografisi. James Joyce, İstanbul'da çevirmeniyle karşılaşırsa.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 10:08:13. #1.14#
title