İstanbul'da ıspanak kabusu devam ediyor
Haberler » Güncel » İstanbul'da ıspanak kabusu devam ediyor - Haber

İstanbul'da ıspanak kabusu devam ediyor

İstanbul'da ıspanaktan zehirlenme şikayetiyle vatandaşlar hastanelere başvurmaya devam ediyor. İlk olarak Esenyurt'ta ortaya çıkan ve İstanbul'un birçok noktasında görülen zehirlenme vakalarının sayısı İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada 44 olarak açıklanmıştı. Ancak hastanelere başvuranların sayısı artmaya devam ediyor.

İstanbul'da ıspanak kabusu devam ediyor

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Ahmet Gül'ün oğlu Sami Gül, iş yerinde pişirilen ıspanağı yiyen 8 kişinin zehirlendiğini belirterek, "Çok net bilgi sahibi olmamakla birlikte, 3-4 saat önceydi. Telefon alıyoruz kardeşimden, babam ve diğer kardeşim, 4 kardeşiz biz zaten. Zehirlendiklerini, hastaneye geldiklerini söylediler. Ispanak yemişler diye biliyoruz. Ispanağın yanında bir sebze ya da ot varmış. Adını da tam telaffuz edemiyorum. Marketten alışveriş yapıyorlar. Ispanak alıyorlar. Getiriyorlar, bir kaç saat sonra pişiriyorlar. 8 kişi yiyorlar. Çapa'da da var şu anda. Sarıgazi diye duydum" diye konuştu.

HASTA YAKINLARI YAŞANANLARI ANLATTI

Gül, "Birkaç hastanede var. Ama ilk gittikleri yer Haseki Hastanesi. Oradan farklı hastanelere göndermişler. İş yerinden 8 kişi, ıspanak zehirlenmesi yaşıyor. Buradakiler, birisi babam birisi kardeşim. Biraz önce kardeşimle konuştum. Normal değil ama normale doğru gidiyor. Babamın durumu ciddi zannediyorum. Çünkü kırmızı bölge dedikleri bir yer var. Yoğun bakım herhalde dereceleri var. Şu an müşahede altında kendinde değil" dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ÖNCEKİ GÜN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İstanbul , ıspanaktan zehirlenmeyle ilgili önceki gün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

Medyada yer alan "İstanbul'da Yemek Yiyen Çok Sayıda Kişi Zehirlendi" başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. 01-03 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul geneli sağlık tesislerimize gıda zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25 tanesi taburcu olmuştur. Geriye kalan 19 tanesinin ise takibi ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize toplam başvuran hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmadığı gibi ilgili süreç; İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak: DHA

Haber Videosu: İstanbul'da ıspanak kabusu devam ediyor
HABER YORUMLARI (10)

 • ADAM:
  Tazeliğini korusun diye zincir markete gelmeden ilaç katıyorlar. Sirkeyle yıkayıp güzelce durulamadan tüketmeyin. Ne hallere kaldık doğal bişey yiyemeyecez mi?
 • DR. OSMAN GÜVEN:
  Değerli arkadaşlar İstanbul genelinde bir marketler zincirinde satılan Ispanaklarda tazelığini uzun sure koruması adına yüksek oranda organikfosfat maddesi kullanıldığı anlaşılmıştır.
 • VATANDAS:
  Hangi marketler zinciri bu bilelimde ona gore alisveris yapmayalim.
 • KAPTAN:
  ISPANAK, I SİRKELİ SUYA YATIRIN SONRA İYİCE DURULAYIN VE PİŞİRİN. ŞEYMANUR UN DEDİĞİ GİBİ RAF ÖMRÜ UZUN OLSUN DİYE BİR TÜR KİMYASAL İLE ISLATILMIŞ OLABİLİR SALAMURA LARDADA DİKKAT EDİLMESİ GEREK.
 • ŞEYMANUR:
  Ürünler Markete gelmeden önce halda yada fabrika işte ona ne deniliyorsa işte önce denetlenmesi gerekiyor iyiyi kötüyü seçmeleri gerekir yeterince yapmıyorlarmı.
 • BİŞEY VAR:
  Gelen ürün daha dayanıklı olsun diye bişey atıyorlar....niye açıklama yapmıyorsunuz.
 • AYCAN:
  aynen limonlarada kimyasal bi şeyler sıkıyorlar uzun süre bozulmasın diye neyseki bazı şeylerde biz şanslıyızki ellerimizle toplayıp yiyoruz
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.