Peşmerge: Yardım Ettik, IŞİD Yerine Bizi Vurdular - Haberler
Haberi Paylaş

Peşmerge: Yardım Ettik, IŞİD Yerine Bizi Vurdular

AA - Haberler | Güncel
Peşmerge: Yardım Ettik, IŞİD Yerine Bizi Vurdular

Germiyan'daki Peşmerge Güçlerinden Sorumlu Mahmud Sengawi, "Irak askerlerine yardım ettik. Onlar IŞİD yerine bizi vurdular." dedi.

Germiyan'daki Peşmerge Güçlerinden Sorumlu Mahmud Sengawi, yardım edip mevzilerine yerleşmelerini sağladıkları Iraklı askerlerin peşmergeleri arkadan vurduğunu ileri sürüdü.

"SALDIRI KONUMUNDAYIZ"

Sengawi, Diyala ilinin Hanekin ilçesindeki son gelişmeleri, AA muhabirine değerlendiren açıklamasında, IŞİD'e karşı savunma pozisyonunda olmadıklarını, tam aksine saldırı konumuna geçtiklerinin söyledi. Almaları gereken daha çok bölge olduğunu aktaran Sengawi, "Irak merkezi hükümeti ile aramızdaki sınır Hemrin Dağları'dır. Peşmerge güçlerinin, bu dağın tepesine kadar gitmesi gerekiyor" dedi.

"IRAKLI ASKERLER BİZE SALDIRDI"

Sengawi, IŞİD saldırılarına karşı yardımcı oldukları Irak ordusundaki bazı komutanların, kendilerine havan topları ve savaş helikopterleriyle saldırdığını belirterek, şunları söyledi:

"IŞİD saldırılarının ardından Iraklı komutanlar, yanımıza gelerek bizden yardım talebinde bulundular. Bu komutanlar, bize askeri güçlerinin tamamen kontrolü kaybettiğini ve ağır yenilgi aldıklarını bildirdiler. Peşmerge güçlerinin de kendilerine saldırması halinde tamamen çökeceklerini ifade ettiler. Daha sonra kendilerine yardım ettiğimiz ve mevzilerine yerleşmelerini sağladığımız Iraklı askerler, IŞİD militanları yerine havan toplarıyla bize saldırdı. Bununla yetinmediler, savaş helikopterleriyle üzerimize roket yağdırdılar. Peşmerge olarak onlara yardım ettik fakat Iraklı askerler, zehirli hançerleriyle bizi arkamızdan vurdu."

"BİZ İNTİKAM PEŞİNE DÜŞÜP SALDIRMADIK"

Bu saldırılardan sonra Kürt bölgesindeki siyasi mercilerle görüştüğünü dile getiren Sengawi, "Irak güvenlik güçlerinin saldırısına rağmen Kürdistan bölge hükümeti, intikam peşine düşmedi ve Irak askerlerine herhangi bir saldırıda bulunmadı" ifadelerini kullandı.

"AÇIKLAMA BEKLİYORUZ"

Germiyan Bölgesi Polis ve Asayiş Müdürü Muhammed Hacı Faik de "Irak askerleri, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde güçlerimize saldırdı. Iraklı yetkililerden, peşmergeyi hedef alan saldırılar hakkında açıklama yapmalarını bekliyoruz" dedi.

PEŞMERGE TETİKTE

Bu arada Irak'ın Diyala ilinin Kubra bölgesi'nde, Irak ordusunun terkettiği üslere yerleşen peşmergeler, IŞİD saldırılarına karşı tetikte bekliyor. Hanekin ilçesine bağlı olan Kubra bölgesi, peşmerge ile IŞİD arasında sınır noktası konumunda. Binlerce peşmergenin sevkedildiği bölgede olası IŞİD saldırılarına karşı hazırlık yapılıyor. Bölgedeki peşmerge sayısı sürekli artırılıyor.

IŞİD SALDIRIYOR

Hanekin ilçesinin sınır kasabası olan ve Kubra bölgesinden yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta olan Celavla'da ise yer yer peşmerge güçleriyle, Saidiye kasabasını tamamen eline geçiren IŞİD militanları arasında çatışmalar yaşanıyor. IŞİD milatanları, zaman zaman peşmerge mevzilerine saldırıyorlar.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Celavla ve Saidiye'de silahlı güçlerine yönelik saldırıda 7 kişinin öldüğü 32 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title