Irak Başbakanı İbadi: Referanduma Askeri Müdahaleye Hazırız! - Haberler
Haberi Paylaş

Irak Başbakanı İbadi: Referanduma Askeri Müdahaleye Hazırız!

Haberler.com - Haberler | Güncel

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumuyla ilgili, "Askeri müdahaleye hazırız!" dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin ( Ikby ) düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumunun şiddetle neticelenmesi halinde askeri müdahaleye hazır oldukları söyledi.

"ASKERİ MÜDAHALEDE BULUNURUZ"

İbadi, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, IKBY'nin referandum planıyla ilgili "Irak halkının hukuk dışı güç kullanımıyla tehdit edilmesi halinde askeri açıdan müdahalede bulunuruz." dedi.

"TEHLİKELİ GERİLİM"

Haydar el-İbadi referandum planını, Irak'ın egemenliğinin ihlal edilmesine çanak tutan "tehlikeli bir gerilim" olarak nitelendirerek, "Anayasaya karşı gelirseniz, Irak'ın ve bölgenin sınırlarına karşı gelirseniz, bu bölge ülkelerine de Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri açısından açık davettir, gerilimin çok tehlikeli biçimde artırılmasıdır." diye konuştu.

SONUCU TANIMAYACAKLARINI AÇIKLAMIŞTI

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını söylemişti. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, referandumun anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını açıklamıştı.

BARZANİ REST ÇEKMİŞTİ

BM, ABD ve İngiltere, Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun iptal edilmesi için, bölgesel yönetimin başkanı Barzani'ye teklif götürdü. Ancak Barzani, yapılan teklifleri reddedip, "Bize referandumu erteleyeceğimiz bir alternatif sunulmadı. Hiç kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz." demişti.

ABD VE TÜRKİYE'DEN TEPKİ GELDİ

ABD ve Türkiye'den Barzani'nin açıklmalarına tepki geldi ve referandum kararından vazgeçilmesi çağrısı yinelendi.

YILDIRIM, İBADİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Barzani'nin açıklamalarının ardından, Başbakan Yıldırım da Irak Başbakanı İbadi ile telefonda görüştü. Türkiye'nin Kuzey Irak'taki referanduma karşı olduğunu, bir kez daha İbadi'ye iletti.

Irak Başbakanı İbadi: Referanduma Askeri Müdahaleye Hazırız!

Irak Başbakanı İbadi: Referanduma Askeri Müdahaleye Hazırız!
Haberler.com - Son Dakika Haberleri