Hayrullah Efendi Haberleri

Hayrullah Efendi haber, Hayrullah Efendi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hayrullah Efendi - 11.09.2021
Üsküdar'da bir aktar: Mustafa Düzgünman
"Tarz-ı Kadim" cildin örneklerini verdi Sanatçı Düzgünman, TRT'ye verdiği bir röportajda çocukluğunu şu sözlerle anlatmıştı: "Babam Üsküdar'da Aziz Mahmud Efendi Cami imamı ve hatibiydi. Tabii biz de o muhitte yetiştiğimiz için, camide musiki muhakkak lazımdır. Oradan bir merak oluştu. Ezan okumak, müezzinlik etmek filan derken, dini musikiyi çok merak ettim. O zaman Mızıkalı Hafız Muhiddin Efendi vardı Üsküdar'da. Ondan ve Çarşamba Tekkesi Şeyhi Hayrullah Efendi'den dini eserler geçtim.
Hayrullah Efendi - 11.04.2021
Şair-i Azam Abdülhak Hamid Tarhan vefat yıl dönümünde anılıyor
Türk edebiyatına "Makber" adlı şiiri kazandıran Tarhan, tarihçi Hayrullah Efendi ile Münteha Nasib Hanım'ın üçüncü çocuğu olarak 2 Ocak 1852'de dedesi Hekimbaşı Abdülhak Molla'nın Bebek'teki yalısında dünyaya geldi.
Hayrullah Efendi - 23.11.2020
24 Kasım Öğretmenler Günü
Anadolu'nun fedakar öğretmenlerin dokunduğu hayatların hikayeleriyle dolu olduğuna değinen Şenocak, şunları kaydetti: "Çünkü bugünün öğretmenleri bayrağı, doğuda Milli Mücadele meşalesini ateşleyen Erzurumlu muallim Dursunoğlu Cevat'tan, Fransız işgalinde şehit düşen Maraş Lisesinin genç matematik öğretmeni Hayrullah Efendi'den, 1920'de Sultanahmet Mitingi'nde 'Önümüzde açık iki yol var: Biri, tarihimize şanımızla devam etmek, diğeri gözlerimizle beraber tarihimizi de kapayıp ebediyete götürmektir.
Hayrullah Efendi - 11.04.2020
GRAFİKLİ: "Makber Şairi: Abdülhak Hamid Tarhan"
Tarhan, tarihçi Hayrullah Efendi ile Münteha Nasib Hanım'ın üçüncü çocuğu olarak 2 Ocak 1852'de dedesi Hekimbaşı Abdülhak Molla'nın Bebek'teki yalısında dünyaya geldi.
Hayrullah Efendi - 18.08.2017
Dha Yurt Bülteni-2
Sivas Koruma Kurulu tarafından birinci derece sit alanı ilan edilen kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Beştepe Köyü sınırları içinde bulunan Hevük Kalesi'nun tarihi tam olarak bilinmiyor.  Milattan önce 500-600 yıllarında Hitit yerleşim alanı olarak kullanıldığı, sonrasında Bizanslıların kalede bulunduğu rivayet ediliyor. Kayalık görüntüsü veren kalenin zirvesinden içe doğru 350 merdivenle aşağıya inilen mağara ise dikkat çekiyor. Kalenin ayrıca tarihte en eski Bizans Sarnıcı olduğu rivayet ediliyor. Kalenin zirvesinden içe doğru inen merdivenlerin de bu mahsenlere açıldığı sanılıyor. Ancak zaman içerisinde aşağı inen merdiven girişlerinin kapanması nedeni ile indiği yerde ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklarda ise Ertuğrul Gazi'nin 1231 yılında Moğollara karşı kazandığı 'Boğa Öyüğü Zaferi'nin burada yapıldığı rivayet ediliyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin birliği ile Moğol komutanı Çarmagon Noyan kuvvetleri arasındaki çatışmanın Hevük Kalesi etrafında meydana geldiği rivayet ediliyor. Osmanlı sultanları Fatih Sultan Mehmed ve 2'inci Bayezid dönemlerinde yaşamış olan bir tarihçi olan Hasan bin Mahmüd el-Bayati'nin, 'Cam-ı Cem-Ayin' adlı eserinde Ertuğrul Gazi'nin burada Moğollar'a karşı verdiği ve başarılı olduğu savaştan açıkça söz ediliyor. Yine Osmnanlı dönemi tarihçilerinden Hayrullah Efendi'nin, 'Devlet-i 'Aliyye'-i 'Osmaniyye Tarihi' kitabında da Ertuğrul Gazi'nin, Çarmagon Noyan ile 'Hevük Kalesi' civarında yaptığı savaştan söz ediliyor.
Hayrullah Efendi - 18.08.2017
Ertuğrul Gazi'nin Noyan'ı Yendiği 'Hevük Kalesi' Keşfedilmeyi Bekliyor
Ertuğrul Gazi'nin Noyan'ı yendiği 'Hevük Kalesi' keşfedilmeyi bekliyor (Özel) SİVAS kent merkezine bağlı Beştepe köyü sınırları içinde bulunan ve Ertuğrul Gazi'nin Moğol komutanı Çarmagon Noyan'la savaştığı rivayet edilen 'Hevük Kalesi' keşfedilmeyi bekliyor. Mahsenlerine indiği sanılan merdivenleri ve mağarayı andıran yapısı ile dikkat çeken kale özellikle tarih tutkunlarından ilgi görüyor. Sivas Koruma Kurulu tarafından birinci derece sit alanı ilan edilen kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Beştepe Köyü sınırları içinde bulunan Hevük Kalesi'nun tarihi tam olarak bilinmiyor. Milattan önce 500-600 yıllarında Hitit yerleşim alanı olarak kullanıldığı, sonrasında Bizanslıların kalede bulunduğu rivayet ediliyor. Kayalık görüntüsü veren kalenin zirvesinden içe doğru 350 merdivenle aşağıya inilen mağara ise dikkat çekiyor. Kalenin ayrıca tarihte en eski Bizans Sarnıcı olduğu rivayet ediliyor. Kalenin zirvesinden içe doğru inen merdivenlerin de bu mahsenlere açıldığı sanılıyor. Ancak zaman içerisinde aşağı inen merdiven girişlerinin kapanması nedeni ile indiği yerde ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklarda ise Ertuğrul Gazi'nin 1231 yılında Moğollara karşı kazandığı 'Boğa Öyüğü Zaferi'nin burada yapıldığı rivayet ediliyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin birliği ile Moğol komutanı Çarmagon Noyan kuvvetleri arasındaki çatışmanın Hevük Kalesi etrafında meydana geldiği rivayet ediliyor. Osmanlı sultanları Fatih Sultan Mehmed ve 2'inci Bayezid dönemlerinde yaşamış olan bir tarihçi olan Hasan bin Mahmüd el-Bayati'nin, 'Cam-ı Cem-Ayin' adlı eserinde Ertuğrul Gazi'nin burada Moğollar'a karşı verdiği ve başarılı olduğu savaştan açıkça söz ediliyor. Yine Osmnanlı dönemi tarihçilerinden Hayrullah Efendi'nin, 'Devlet-i 'Aliyye'-i 'Osmaniyye Tarihi' kitabında da Ertuğrul Gazi'nin, Çarmagon Noyan ile 'Hevük Kalesi' civarında yaptığı savaştan söz ediliyor.
Hayrullah Efendi - 08.01.2016
İstanbul'da Elektrik Kesintisi
İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ'nden yapılan açıklamaya göre, kesinti programı şöyle: "Ataşehir'de 10.00-15.00 saatleri arasında Küçükbakkalköy Mahallesi Yasa, Şerif Ali, Gamze, Ulusoy sokakları, Kadıköy'de 03.00-13.00'te Rasimpaşa Mahallesi Söğütlüçayır, Beyciğim, Siftah, Onan, Bayramyeri, Meltem, Halitağa, Söğütlüçeşme, Yavuztürk, Hayrullah Efendi, Osman Ağa, Çilek, Gaziosmanpaşa, Bayramyeri, Vişne, Tulumbacı Asım, Karadut, Kalem, Mahmut Baba sokakları, Üsküdar'da 10.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Hayrullah Efendi Haberleri | Hayrullah Efendi Kimdir - Haberler - Hayrullah Efendi haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Hayrullah Efendi kimdir, hayatı ve biyografisi. Üsküdar'da bir aktar: Mustafa Düzgünman.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.9.2021 17:19:25. #1.14#

title