Haberler

Geçmeyen öksürük nedenleri nelerdir? Öksürük ne zaman tehlikeli olur?

Güncelleme:

Öksürük, genellikle solunum yollarında bir sorun olduğunda ortaya çıkar ve vücudun solunum yolunu temizlemeye çalışmasının bir sonucudur. Enfeksiyonlar, alerjiler, sigara içme, astım, gastroözofageal reflü hastalığı, sigara dumanına maruz kalma, solunum yolu tıkanıklığı ve bazı ilaçlar öksürüğe neden olabilir. Bazı durumlarda korkutucu olabilen geçmeyen öksürük nedenleri nelerdir?

Öksürük, insan vücudunun ani bir tepkisi ve refleksidir. Günlük yaşamda ve klinik uygulamada çok yaygın bir semptomdur. Birçok kişi hayatı boyunca sürekli öksürük atakları geçirir. Hapşırma ya da göz kırpma gibi diğer reflekslere benzer bir şekilde öksürük, insan vücudunu, özellikle solunum yolunu ve akciğerleri tahriş edici aşırı balgam, mikroplar ya da toz gibi maddelere karşı korumaya ve temizlemeye otomatik olarak yardımcı olur. İnsan boğazı, hava yolları ve nefes borusu tahriş edici maddeleri algılayan sinirlerle donatılmıştır. Bu sinirler uyarıldıktan sonra beyne bir sinyal gönderir. Yanıt olarak beyin, tahriş edici maddeyi çıkarmaya çalışırken gerçekten hızlı bir şekilde ve oldukça derin nefes almak için göğüs ve karın kaslarına bir sinyal gönderir.

SÜREKLİ ÖKSÜRÜĞÜN SEBEBİ NE OLABİLİR?

Geçmeyen öksürük, altta yatan çeşitli tıbbi durumların belirtisi olabilir. Bu durumlar arasında şunlar yer alabilir:

Astım

Astım, hava yollarının kronik olarak iltihaplanması ve daralmasıyla karakterize bir solunum hastalığıdır. Astımlı kişilerde öksürük, nefes darlığı ve hırıltı gibi semptomlar sık görülür.

Kronik Bronşit

Kronik bronşit, bronşların (solunum yollarının) uzun süre boyunca iltihaplanmasıdır. Sigara içme, hava kirliliği ve diğer solunum yolu irritanları kronik bronşiti tetikleyebilir. Kronik bronşitte, öksürük ve balgam üretimi sürekli veya sık tekrarlayan bir semptom olabilir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD)

Mide asidinin yemek borusuna geri kaçması, GERD olarak bilinen bir duruma yol açabilir. GERD'den muzdarip kişilerde, öksürük, boğazda yanma hissi ve geğirme gibi semptomlar görülebilir.

Sinüzit

Sinüzit, sinüslerin iltihaplanmasıdır. Sinüslerin iltihaplanması, burun akıntısı ve boğaz akıntısı gibi semptomlara yol açabilir ve bu da öksürüğe neden olabilir.

Sigara İçme ve Pasif İçicilik

Sigara içmek ve pasif içicilik, solunum yollarını tahriş edebilir ve kronik bir öksürüğe neden olabilir.

Akciğer Enfeksiyonları

Kronik öksürüğün diğer bir nedeni de tekrarlayan veya sürekli akciğer enfeksiyonları olabilir. Özellikle bronşit veya zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları bu semptomlara neden olabilir.

Akciğer Hastalıkları

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), akciğer fibrozu gibi kronik ve ilerleyici akciğer hastalıkları, geçmeyen öksürükle ilişkilendirilebilir.

Solunum Yolu Tümörleri

Akciğer kanseri veya solunum yollarında başka bir tümör, geçmeyen öksürüğün altında yatan neden olabilir.

Bu durumlardan herhangi biri geçmeyen öksürüğün altında yatan neden olabilir. Geçmeyen öksürüğünüz varsa, bir sağlık uzmanına danışarak uygun teşhis ve tedaviyi almanız önemlidir.

Geçmeyen öksürük nedenleri nelerdir? Öksürük ne zaman tehlikeli olur?

GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Geçmeyen öksürüğün tedavisi, altta yatan nedenin belirlenmesine dayanır. İşte bazı öneriler:

Doktora Başvurun

Öncelikle bir sağlık profesyonunu ziyaret edin. Uzman, öksürüğün nedenini teşhis edebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Sigara İçmiyorsanız İçmeyi Bırakın

Sigara içiyorsanız, bırakmak öksürüğünüzü azaltabilir.

Hidrasyon

Bol su içmek, boğazı nemli tutar ve öksürüğü hafifletebilir.

Bal ve Zencefil

Bal ve zencefil karışımı, öksürüğü yatıştırabilir.

İlaçlar

Doktorunuz, öksürüğünüz için uygun ilaçları önerebilir.

Evde Nemlendirici Kullanın

Nemlendirici cihazlar, havayı nemlendirerek öksürüğü hafifletebilir.

Dinlenin ve İyi Beslenin

Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için yeterli dinlenme ve sağlıklı beslenme önemlidir.

Geçmeyen öksürük nedenleri nelerdir? Öksürük ne zaman tehlikeli olur?

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Öksürük Öksürük Astım Astım Astım Gündem Sağlık Haberler

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

ABD ve İsrail reddetti! Hamas'tan ateşkes anlaşmasında, 'Türkiye garantör olsun' şartı

ABD ve İsrail reddetti! Hamas'tan ateşkes anlaşmasında, "Türkiye garantör olsun" şartı

Bakmadan Geçme

Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300
Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title