Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian oldu

Son dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri sıcaklık ve dokunma reseptörlerini keşfeden David Julius ve Ardem Patapoutian oldu. İki bilim insanı 1.15 milyon dolarlık ödülün de sahibi oldu.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden olan Nobel Ödülleri bu hafta dağıtılıyor. Merakla beklenen 2021 Nobel Tıp Ödülleri sahiplerini buldu. Ödülü, Fizyoloji veya Tıp alanında "sıcaklık ve dokunma reseptörlerini keşfettikleri için ABD'li bilim insanları David Julius ve Ardem Patapoutian aldı.

Lübnan doğumlu Patapoutian ile ABD'li bilim insanı David Julius, yaklaşık 1.15 milyon dolarlık ödülün de sahibi oldu. Julius ve Patapoutian'ın keşiflerinin, "ısıyı, soğuğu ve mekanik gücü duyumsamada moleküler temeli açıklayarak doğanın gizemlerinden birinin sırrının çözülmesini" sağladığı, bunun, "insanlığın hissetme, mana verme ve iç ile dış çevresiyle etkileşim kabiliyeti için hayati öneme sahip olduğu" belirtildi.

Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahibi David Julius ve Ardem Patapoutian oldu

Nobel Tıp Ödülü'nü geçen yıl Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice kazanmıştı. Amerikalı virologlar Alter ve Rice ile İngiliz bilim insanı Houghton, "Hepatit C virüsünün keşfinden ötürü" 2020 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülmüştü.

Fizyoloji veya Tıp alanında bugüne kadar 111 Nobel Ödülü, 222 bilim insanına verildi. Nobel Ödülü kazananlar ödülünün yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 1 milyon 145 bin ABD doları) para ödülü alacaklar ve ödül seremonisi Aralık ayında Oslo'da yapılması bekleniyor.

1966 yılında "tümöre neden olan virüsleri" bularak Nobel Tıp Ödülü'nü alan 87 yaşındaki Peyton Rous ise ödülü alan en yaşlı bilim insanı olarak tarihe geçti.

Ağrı duyusunun moleküler mekanizmaları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Amerikalı bir fizyolog olan David Julius, San Francisco'daki California Üniversitesi'nde profesörlük yapıyor.

Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian olduDavid Julius

Ardem Patapoutian, California'daki Scripps Research'te bir Ermeni-Amerikalı moleküler biyolog olarak çalışıyor.

Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian olduArdem Patapoutian

Jülide İshakoğlu
Haberler.com Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (6)
The Yazgın Official:cas9 buluşu oldukça harika bir dna dizilimi değiştiricisi gelecekte harikalar yaratabilir ama günümüzün dünya düzeni teknolojinin gelişmesine en büyük engel. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
O. Kara:NOBEL TIP 2021 ÖDÜLÜNÜ PROSTESTO EDİYORUM. BU YIL ÖDÜL COVİD-19 AŞILARINI ÜRETENLERE ORTAK OLARAK VERİLMELİYDİ. Cevap Yaz 20 38 Yayından Kaldır
haksız mıyım:proteston sonuç vermiş nobel komisyonu, ABD lilerden alınmış. covidcilere verilmiş . brrrrrravooo. 0 2 Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title