Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa'dan insan haklarında reform sözü - Haberler
Haberi Paylaş

Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa'dan insan haklarında reform sözü

AA - Emel Öz - Güncel
 - Güncelleme:
Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa'dan insan haklarında reform sözü

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, uluslararası toplumdan insan hakları konusunda öneriler almak istediğini belirterek bu konuda reform sözü verdi.

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, uluslararası toplumdan insan hakları konusunda öneriler almak istediğini belirterek bu konuda reform sözü verdi.

Rajapaksa, parlamentonda yaptığı konuşmada, "Irkçılığı reddediyoruz. Hükümetin istediği, vatandaşlarının onurunu ve haklarını eşit şekilde korumaktır. Bu nedenle siyasi kazanımlar için hala insanları birbirine düşman eden siyasileri bunu yapmaktan kaçınmaya çağırıyorum." dedi.

Uluslararası toplumdan insan hakları konusunda öneriler almak istediğini ifade eden Rajapaksa, bu alanda reform yapmaya kararlı olduklarını kaydetti.

Rajapaksa, 1979 yılından beri yürürlükte olan ve yargılanmadan uzun süreli gözaltına izin veren terörle mücadele yasasında reforma gideceklerini dile getirdi.

Bu ülkedeki toplumun tüm kesimlerinin neredeyse 30 yıl terörizm nedeniyle acı çektiğini belirten Rajapaksa, "2009'da ülkeye barışı geri getirerek bu durumu sonlandırdık." ifadelerini kullandı.

Rajapaksa, "Biz uluslararası yasalara ve sözleşmelere saygılıyız. İnsan hakları konusunda geçmişteki yanlış algıları düzeltmemiz gerekiyor. Görev sürem boyunca hükümet hiçbir insan hak ihlalini desteklemedi." dedi.

Sri Lanka'daki iç savaş

Sri Lanka'da Tamil grupları, 1970'lerin başında Budizm'in resmi din ilan edilmesi ve Tamillerin karşılaştıkları ayrımcılıkla mücadele için örgütlenme yoluna giderek Tamil Kaplanları'nı kurmuş ve bağımsız bir devlet talebiyle silahlı mücadele başlatmıştı.

Sri Lanka ordusu, Tamil isyancılarını 2009'da yenilgiye uğratmıştı.

Ülkede 26 yıl süren ve yaklaşık 100 bin kişinin öldüğü tahmin edilen iç savaşta, iki taraf da savaş suçu işlemekle itham edilmişti.

Sri Lanka, senelerdir uluslararası toplumun savaş suçu iddiaları hakkında bağımsız soruşturma çağrılarını dikkate almamakla eleştiriliyor.

İç savaşın kritik ismi olarak insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor

Sri Lanka ordusundan emekli bir asker olan Gotabaya Rajapaksa, ağabeyi Mahinda Rajapaksa'nın cumhurbaşkanlığı yaptığı 2005-2015'te savunma bakanlığı görevindeydi.

Rajapaksa, askerliği ve bakanlığı döneminde, Tamil ayrılıkçılarla hükümet güçlerini karşı karşıya getiren iç savaşta kritik roller üstlenmişti.

Gotabaya Rajapaksa'nın özellikle 2009'da iç savaşı sonlandıran kanlı çatışmaların yaşandığı süreçte insan hakları ihlalleri, yargısız infazlar ve faili meçhul cinayetlerdeki rolü sorgulanmıştı.

Rajapaksa'nın idaresindeki Sri Lanka ordusu, sivilleri hedef almakla, çatışmaların son günlerinde teslim olan isyancıları ve halkı katletmekle suçlanmıştı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, yalnızca çatışmaların son döneminde 40 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

AA / Emel Öz - Güncel

İnsan Hakları Sri Lanka Reform Savaş Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title