Haberler

İÜ Öğrencilerinden "Üniversiteyi Terk Etmeme" Eylemi

Güncelleme:

İstanbul Üniversitesi öğrencileri Mahmut Ak'ın rektör olarak atanmasını "üniversiteyi terk etmeme eylemi " yaparak protesto ediyor.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük seçimlerinde 2. sıradaki Prof. Dr. Mahmut Ak'ın rektör seçilmesine tepki gösteren yaklaşık 100 öğrenci, Hukuk Fakültesi'nde toplanarak üniversiteyi terk etmeme eylemi başlattı.

Seçimlerde 1. sırada yer alan Prof. Dr. Raşit Tükel, eylemci öğrencilerle görüştü.

Öğrenciler, eylem sırasında çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaştı.

Haber Soner HASIRCIOĞLU İstanbul DHA

İstanbul Üniversitesi'nde, yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu, Prof. Dr. Mahmut Ak'ın rektör seçilmesine tepki göstererek, akşam saatlerinde üniversiteyi terk etmeme eylemi başlattı.

Hukuk Fakültesi'nde toplanan grup, seçimlerde birinci gelen Prof. Dr. Raşit Tükel'in yerine ikinci olan Prof. Dr. Mahmut Ak'ın atanmasını protesto ederek, Mahmut Ak istifa edinceye kadar okulu terk etmeyeceklerini belirtti.

Öğrenciler tarafından yapılan yazılı açıklamada da şöyle denildi

Üniversitemizde yapılan rektörlük seçimleri sonucunda Prof. Dr. Raşit Tükel'in açık ara farkla birince olmasına karşın, YÖK listede 2. sıraya düşürmüş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine yakınlığıyla bilinen Mahmut Ak'ı rektör olarak atamıştır.

Rektörlük seçimleri sonunda, üniversite öğrencileri olarak Raşit Hocamızın yanında olduk. Çünkü Raşit Hoca, üniversitenin tüm bileşenleriyle birlikte üniversiteyi yönetme hedefiyle seçimlere katılmış ve bu hedefleriyle seçimi kazanmıştır. Daha önce de Raşit Tükel dışında atanacak herhangi bir adayı kabul etmeyeceğimizi ilan etmiştik. Bu doğrultuda okulumuzda; hocalarımızla ve üniversite emekçileriyle birlikte pek çok uyarı eylemi, forum ve etkinlikler düzenledik. Üniversite iradesinin Raşit Tükel'in yanında olduğunu ısrarla belirttik.

Gelinen noktada üniversite iradesinin yok sayılması karşısında bizlere üniversitemize ve irademize sahip çıkmak düşmüştür. Bugünden itibaren okulumuzu terk etmiyoruz.

Taleplerimiz oldukça açıktır;

1. Üniversite iradesi hiçe sayılarak atanan Mahmut Ak görevinden istifa etmelidir.

2. Raşit Tükel kazandığı ve hak ettiği rektörlük makamına atanmalıdır.

Bu iki talep doğrultusunda okulumuzu terk etmeme kararı aldık. İstanbul Üniversitesi'nin sınav döneminden geçtiği şu günlerde okulumuzda kargaşa istemiyoruz. Sınavlara okulumuzda hazırlanma kararı aldık. Sıra arkadaşlarımızı kitapları ve ders notlarıyla birlikte okula gelmeye ve sınavlara okulda hazırlanmaya çağırıyoruz. Hocalarımızı, sınav sorularını okulda hazırlamaya davet ediyoruz. Bu kararı AKP'nin terörize etmesine müsaade etmeyecek, provokasyonlara gelmeyeceğiz.

RAŞİT TÜKEL DE OKULA GELDİ

Öğrencilerin eylemini duyan Prof. Dr. Raşit Tükel de akşam saatlerinde üniversiteye geldi. Tükel, bir süre öğrencilerle görüştü.

Bu arada, öğrenciler eylem sırasında çektirdikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaştı. Fotoğraflarda, Prof. Dr. Raşit Tükel'in öğrencilerle görüşmesi de yer alıyor.

Bu arada, polis ekiplerinin eyleme herhangi bir müdahalede bulunmadığı ve üniversitenin dışında rutin bekleme görevini yaptığı görüldü.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Üniversitesi Raşit Tükel Mahmut Ak Politika Güncel Haberler

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

Bakmadan Geçme

Ekonomide taşlar yerine oturuyor! Türkiye'nin risk primi son 4 yılın en düşük seviyesinde

Ekonomide taşlar yerine oturuyor! Türkiye'nin risk primi son 4 yılın en düşük seviyesinde

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title