Haberler

PKK'dan New York Times'a İtiraf: Hendek Kazmak Hataydı

Güncelleme:

Güneydoğu'ya giden New York Times muhabiri, "PKK'nın kalesi Cizre'de bile halk olan bitenden PKK'lıları sorumlu tutuyor." dedi, PKK'lıların hendek itirafına da yer verdi.

ABD'de yayın yapan New York Times'in muhabiri Robert F. Worth, Güneydoğu'ya geldi, teröristlerin arasına karıştı. PKK'ya dair izlenimlerini yazan muhabirin hazırladığı dosya gazetenin hafta sonu ekinde 'Hendeklerin arkasında' başlığıyla kapak oldu. Muhabir bazı PKK'lıların yapılanların yanlış olduğunu itiraf ettiğini yazdı. Muhabir PKK'lı teröristlerin kurduğu barikatlardan halkın da rahatsız olduğunu aktardı.

19 SAYFALIK HABER ÖNCE İNTERNETTE YAYINLANDI

İnternet sitesinde yayınlanan 19 sayfalık haberde gazetenin muhabiri Robert F. Worth'un izlenimleri yer aldı. ABD'li muhabir, terör örgütü IŞİD'e karşı Kobani'de bir ayı aşkın süre savaşan PKK'lı keskin nişancının itirafına da yer verdi.

"KÜRTLER HENDEK STRATEJİSİNİN DELİLİK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR"

ABD'den Türkiye'ye gelip teröristlerin arasına karışan muhabir Robert F. Worth'un izlenimleri:

"Konuştuğum isyancılar bana, sömürgeleştirilmiş ve malına mülküne el konmuş insanların sesi olduklarını iddia ettiler. Ama dokuz ay süren çatışmaların ardından özellikle orta sınıf Kürt vatandaşların çoğu PKK'nın hendek kurup devlete karşı isyan stratejisinin delilik olduğunu düşünüyor."


"BİZ UYARMIŞTIK"

Worth, Cizre'de yaşayan ve harabeye dönen evini göstererek konuşan 42 yaşındaki bir tüp satıcısının şu sözlerini aktardı:

"Biz bunu istemedik. Gençler barikatlar kurmaya başlayıp, hendekler kazdıklarında onları uyardık. 'Tehlikeli işler yapıyorsunuz. Biz siviliz.' dedik. 'Biz sizi koruyoruz.' diye yanıt verdiler. Sonucu görüyorsunuz."

"KALESİNDE BİLE HALK PKK'YI SORUMLU TUTUYOR"

Diyarbakır'ın Sur bölgesi şehrin ekonomik kalbi ve alışveriş merkeziydi. Şimdi binlerce kişi işsiz kaldı, kent viraneye döndü. Barış sürecinde yeni oteller inşa eden yatırımcılar kaçtı. PKK'nın kalesi olduğu iddia edilen Cizre'de bile halk olan bitenden PKK'lıları sorumlu tutuyor.


PKK İÇİNDEKİ ÇATLAK SESLER: HENDEK KAZMAK DOĞRU MUYDU?

Hendeklerin arkasında geçirdiğim sürede PKK içinden sessiz de olsa çatlak seslere şahit oldum. Bunlardan biri 24 yaşındaki bir kadın keskin nişancıydı: 'Kobani'de savaşırken sonuç alacağımızı biliyorduk. Burada bir sonuç alamazsınız. Ben sonuç getirmeyen bir şey için ölmek istemem. İnsanlar soruyor: Bu hendekleri kazmak doğru muydu?'

ABD'li muhabir, yazısında Ömer Aydın kod adlı bir PKK'lının detaylı görüşlerine de yer verdi. Worth, Mart ayı sonunda Nusaybin'deki bir kontağından gelen mesaj sonucunda, 27 yaşındaki Ömer Aydın'ın öldüğü haberini aldığını belirtti.

"DÖNDÜKTEN SONRA ÖLDÜĞÜNÜ ÖĞRENDİM"

Bölgedeyken Ömer Aydın isimli bir üst düzey PKK'lı bana hayat hikayesini anlattı. Konuşma tarzı bana burada sıradan insanların hayatlarını riske attıklarının farkında olduğunu gösterir gibiydi. ABD'ye döndükten sonra Ömer Aydın'ın öldüğünü öğrendim."

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Ömer Aydın Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

500

Yorumlar (111)

VOLKAN DAMKAŞ:

bunlar gercekten lagim fareleri, isleri gucleri lagim icinde dorunmek. ne mikrop insanlar bu kirolar. bunlar tuvalet nedir onu bile bilmezler

67
1
yanıtYanıtla
KEKO:

BU ÜLKEYİ YA SEVECEKSİNİZ YADA YOK OLACAKSINIZ başka yolu yok . . Burası türkiye

55
8
yanıtYanıtla
Nazım:

he tırrek heee

yanıt8
yanıt17
boşa gitti o kadar hendek:

bu hendekleri enine değil de boyuna kazsanız işe yarardı, kanalizasyon-yağmursuyu kanalı falan döşerdik. . . enine kazınca döşeyemedik, size döşedik. . .

56
1
yanıtYanıtla
CCC:

''Siz öylesi sanın'' yazana cevaptır. sen hala yaşıyonmu ? gebermediysen daha çık.

yanıt4
yanıt0
Türk Tarih Kurumu Çalışanı:

Bu kürtleri savunuyoruz diyenler bu güzel türkiyemdeki kripto ermenilerdir . ! ! ! Çok dikkatli olunuz.

42
11
yanıtYanıtla
kaya:

Etme bulma dünyası . . . Mazlum, masum, ŞEHİT Türk askerinin Kanında boğulun. . Suratsız Lanetliler

49
2
yanıtYanıtla
mitanni:

zalimler için yaşasın cehennem. . kazdığınız çukurlara gömüleceksiniz. .

47
2
yanıtYanıtla
Ali:

Zalim kim zorba kim?

yanıt0
yanıt1
Hendek pek bi işe yaramıyo zaten ya:

adam demiş size hendek kazmayııın gardaaaş diye. . . . kuyu kazın. . . . kuyulama daha kolay. . . . bir kyuya kaç leş sığar, hiç düşündünüz mü?

47
0
yanıtYanıtla
Tüm 111 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title