8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Taksim yasağı: Yürüyüş ve eylemlere izin verilmeyecek - Haberler
Haberi Paylaş

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Taksim yasağı: Yürüyüş ve eylemlere izin verilmeyecek

AA - Zeynep Rakipoğlu - Güncel
 - Güncelleme:

İstanbul Valiliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yasal olarak belirlenen yerler dışında, kanuna aykırı şekilde eylem yapılmasına müsaade edilmeyeceğini bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle İstanbul'da 3 Mart'tan bugüne kadar 20 ilçede, "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu" kapsamında daha önceden ilan edilen yerlerde, kapalı ve açık yer toplantısı, basın açıklaması, bildiri dağıtma, stant ile pankart açma ve yürüyüş şeklinde 47 etkinlik düzenlendiği belirtildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için İstanbul Valiliğinden açıklama geldi

8 MART'A TAKSİM YASAĞI

Sosyal medya yoluyla yapılan bazı paylaşımlarda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Taksim Meydanı ve çevresinde çeşitli etkinlikler düzenleneceği yönünde çağrıların yapıldığının tespit edildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Beyoğlu Kaymakamlığımızca 8 Mart Salı günü Beyoğlu ilçemiz sınırları dahilindeki toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma gibi kanuna aykırı eylemlere; hak ve özgürlüklerin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla 2911 sayılı Toplantı ve Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca müsaade edilmeyecektir. Bunun yanında, İstanbul'da vatandaşlarımız için 2911 sayılı kanun kapsamında daha önceden toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabileceği ilan edilen yerlerde ve güzergahlarda, yasal çerçevedeki etkinlikler düzenlenebilecektir. Belirlenen bu yerler dışında kalan alanlarda, kanuna aykırı şekilde eylem yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir."

Açıklamada, kentte düzenlenecek tüm etkinliklerin, yasal zeminde ve belirlenen yerlerde, huzur ve güven ortamı içerisinde yapılması için tüm güvenlik tedbirlerinin alındığı bildirildi.

AA / Zeynep Rakipoğlu - Güncel

Dünya Kadınlar Günü İstanbul Valiliği İstanbul Mart Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title