Haberler

"Hassa Tüneli Körfezi Şahlandırır

Güncelleme:

Hacı Bayram Türkoğlu ve Bilgehan Aksoy, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ettiler.

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ve AK Parti Hatay İl Başkan Yardımcısı Bilgehan Aksoy, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ettiler.

Vekil Türkoğlu İGC' de yaptığı açıklamada İskenderun Basını'ndan övgüyle söz ederek, basın merkezinin Türkiye'de eşinin olmadığına dikkat çekti.

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu gazetecilerin sorularını da yanıtlayarak, İskenderun Körfezi'ndeki yatırım alanlarının azalmasının neden olduğu sıkıntılara dikkat çekti.

"Bu Proje Ulusal Bazda Bir Projedir"

Yatırımların sürdüğü İskenderun Körfezi'ne Hassa tüneli olarak bilinen çılgın projenin büyük bir katkı sunacağına dikkat çeken Hacı Bayram Türkoğlu, İskenderun Limanı'nda süren yatırımlarla birlikte bölgede büyük bir hareketlilik sağlayacağına dikkat çekerek şöyle konuştu: "Bölgemizde çok ciddi değişiklikler oldu. Bölgemizde bulunan Körfez, Hatay'ın en yoğun bölgesidir. Bölge aşağı yukarı sadece Türkiye'de değil, dünyada çelik sektöründe çok önemli mesafe kat etmiş bir bölge, bölgemizde Türkiye'de ilk 500 içerisine giren işadamlarımızdan önemli temsilcilerimiz var.

Bölgede ciddi anlamda yatırımlar devam ediyor. Limanı Limak'ın almasıyla birlikte yapılan yatırımlar, İskenderun'a ciddi anlamda bir hareketlilik kazandırdı. Bu hareketliliğin geri planında da lojistik destek anlamında ihtiyaçlar var. Amanosları Hassa'dan aşarak gelen, tünel ve yol projemiz var. 30 km kesitle hemen İskenderun Körfezine ulaşıyor. Şuanda ön projeleri bitmiş durumda, muhtemelen Payas civarında bir yerden çıkacak. Optimum seviyede hem maliyet hesapları yapılıyor hem eğim hesabı dikkate alınıyor. Öyle bir yerden çıksın ki; tünel mümkün mertebe daha az olsun, eğim belli standartta olsun. Bu 30 km yolun 10 km'si tünelle geçiliyor. Lojistik destek alanlarının ortaya konması bakımından çok önemli, limanında bir şekilde desteklenmesi lazım. Ayrıca Körfez'de bizim yeni sanayi tesisleri kurabileceğimiz Organize sanayi alanları daraldı.

Onun için hemen tünelle Hassa, Kırıkhan tarafına geçip o bölgede binlerce dönüm bekleyen araziler var. Bunu sadece Hatay ili olarak da düşünmemek lazım, Güneydoğu Anadolu'yla girintili bir proje olarak bakmak lazım, bugün Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Mardin'de ki insanlarımız bile bu işe heyecan duyuyorlar. Orada ki kişilerin 85 km daha kısa denize ulaşma imkânları olacak. Bu da bizim bölgeye daha çok hareketlilik kazandıracaktır. Maliyet olarak 750 Milyon TL olacak, belki bu 1 milyar TL'ye dayanabilir. Bölge ekonomisini şaha kaldırma bakımından bölgedeki gelişmelerin istidadına paralel olarak ortaya konan ciddi bir projedir. Türkiye'de ses getirebilecek 4-5 projeden bir tanesidir."

Tarım ve çelik sanayinin bir arada yürümesi ile ilgili kaygıların yersiz olduğunu belirten Türkoğlu, sanayi tesislerinin geri dönüşümü sağlayacak yatırımları yapması halinde doğaya sadece su buharı salınımı olmasıyla birlikte bir sıkıntı olmasına ihtimal vermediğini söyledi.

"Narenciyede ihracat hedefimiz %80"

Hacı Bayram Türkoğlu, "Bölgeye baktığımız zaman 1/25000'lik projelerde, tarım dokusu olarak ayrılan yerler muhafaza ediliyor. Önemli olan sanayiyle tarımı ayırıp, tarımın endüstrisini kurmak lazım katma değer bakımından. Sanayinin de tarıma zarar veren yönlerini seçip onları bertaraf yöntemleriyle bir şekilde önlediğimiz zaman tarımın fazla bir zararı olmaz. Şuanda Dörtyol'da, Erzin'de üretilen narenciyenin %60'ı ihracata gidiyor. Bizim hedefimiz %80 ihracat yapmaktır" dedi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Hacı Bayram Türkoğlu Bilgehan Aksoy İskenderun Hassa Güncel Haberler

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

Benzin ve motorine yapılacak zamlar ertelendi

Benzin ve motorine yapılacak zamlar ertelendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title