Bursa'da gıda israfına farkındalık için artan malzemelerden yemekler pişirildi - Haberler
Haberi Paylaş

Bursa'da gıda israfına farkındalık için artan malzemelerden yemekler pişirildi

AA - Mustafa Yılmaz - Güncel
 - Güncelleme:

Bursa'da "Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık" adlı proje kapsamında gerçekleştirilen mutfak atölyesi etkinliğinde gıda kayıpları ve israfa dikkat çekilerek, yemekler hazırlandı.

Bursa'da "Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık" adlı proje kapsamında gerçekleştirilen mutfak atölyesi etkinliğinde gıda kayıpları ve israfa dikkat çekilerek, yemekler hazırlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) yürütücülüğünde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan bir yemek sanayi firmasının akademi mutfağında etkinlik düzenlendi.

Protokol üyeleri, gıda israfına dikkati çekmek amacıyla şef Türev Uludağ eşliğinde şekli bozuk kabak ve havuçlardan tarator yaptı.

Ayrıca, mutfakta artan malzemelerden iç pilav, yumuşamış otlardan aromatik yağ ve tavuk yemeği pişirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Volkan Güngören, etkinlikte, gıdaların paketlerinde bulunan son tüketim tarihi ve tavsiye edilen tüketim tarihi kriterlerinin önemini anlattı.

Dünyadaki gıdanın yaklaşık 3'te birinin israf ve çeşitli nedenlerle kaybedildiğini vurgulayan Güngören, özellikle son dönemlerde artan kaybın önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Etkinliğe, Bursa Vali Yardımcısı Yusuf Gökhan Yolcu, İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül ile bazı meslek odalarının temsilcileri katıldı.

AA / Mustafa Yılmaz - Güncel

Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title