Güler: Yetkilerimi Uyguluyorum
Haberler » Güncel » Güler: Yetkilerimi Uyguluyorum - Haber

Güler: Yetkilerimi Uyguluyorum

İstanbul Valisi Muammer Güler, Disk Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin İstifa Çağrısına İlişkin Soru Üzerine, "Herkes Kendi Sorumluluklarını Yeniden Gözden Geçirsin. Ben, Kanunun Bana Verdiği Yetkileri Uyguluyorum" Dedi.

Güler: Yetkilerimi Uyguluyorum

İstanbul Valisi Muammer Güler, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin istifa çağrısına ilişkin soru üzerine, "Herkes kendi sorumluluklarını yeniden gözden geçirsin. Ben, kanunun bana verdiği yetkileri uyguluyorum" dedi.


Vali Güler, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, olaylardan sorumlu olduğunuzu ifade ederek, istifaya çağırdı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Güler, "Herkes kendi sorumluluklarını yeniden gözden geçirsin. Ben, kanunun bana verdiği yetkileri uyguluyorum" diye konuştu.


Halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması sorumluluğunun, devletin temsilcisi olarak kendisinde, emniyet ve jandarma mensuplarında olduğunu belirten Güler, "1 Mayıs, kimsenin tekelinde değildir. Türk işçisini de sadece bir sendika temsil etmemektedir. Bunun da özellikle bilinmesini istiyorum ve aynı argümanı yıllardan beri kullanarak gerginlik ortamını sürdürmenin de hiç kimseye faydası olmadığını belirtmek istiyorum" dedi.


Televizyonlarda olumsuz bazı görüntülerin yer aldığını, insaf ölçülerinin dışında, tek taraflı yorumlar yapıldığını belirten Güler, "DİSK binasına polisin girdiği veya orada gösterilen kovanlar... Gaz bombasını atan tabancanın kendisinde kalıyor o kovanlar... O kovanların nasıl o binaların içine girdiği bizim tarafımızdan da merak ediliyor, bunu anlayabilmiş değiliz" dedi.


Şişli Etfal Hastanesine gaz bombası atıldığı yönünde bir "yanlış" haberin gündeme getirildiğini ifade eden Güler, "Asla böyle bir şey söz konusu olmamıştır. Bir yaralı getiren polis aracının içindeki koltuk kenarında bulunan gaz bombasının patlamasıyla, öncelikle kendisi bundan etkilenmiştir ve o girişte bazı kişileri etkilemesi söz konusu olmuştur" diye konuştu.


Güler, "Tedbirlerimiz devam ediyor. Çünkü bazı illegal ve marjinal grupların sokak aralarında, daha önce konuşlandıkları yerlerde zaman zaman toplanmak suretiyle Taksim Alanı'na çıkma ve polisle çatışma gibi hazırlıkları var" dedi.

Kaynak: AA