FUZULİ HABERLERİ

Fuzuli haber, Fuzuli son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Fuzuli

Fuzuli

Doğum Yeri Irak
Doğum Tarihi 1.1.1483 - 1.1.1556

Fuzuli Kimdir ?

Mehmed bin Süleyman Fuzûlî 1483 de Hillah'da doğdu ve 1556'da Kerbela ya da Bağdat'da Türk divan şairidir. Asıl adı Mehmet bin Süleyman'dır. Türk Bayat boyundan veya Kürt olduğu aktarılmaktadır. Azerice şiirini önemli ölçüde etkilemiştir. Alevilik ve bölge Şiiliğinde Yedi Ulu Ozan'dan biri kabul edilir.
Biyografinin devamı için tıklayın
Fuzuli - Dün
Elektrik Kesintisi
Hatay'ın Erzin İlçesi Mahmutlu Mahallesi Piri Reis, Uzun Hasanlı, Özgün, Haliller Sokakları ile Yeni Mahalle Fuzuli, Orhan Kemal, Özsoylar Sokağa 10: 00-17: 30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.
Fuzuli - 16.09.2021
İşten çıkıp evine giden kadın sokak kavgasında kazara vuruldu
Olay, saat 20.00 sıralarında İlkadım ilçesi Pazar Mahallesi Büyük Camii yanında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Selahattin S.(19) ile Yasin S. kavga ettikleri Azeri uyruklu Fuzuli Ş.
Fuzuli - 09.09.2021
Daikin'den kış öncesi evde ısı tasarrufu için ipuçları
Kombide veya tesisatta su kaçağı olması durumunda kombiye su doldururken, su basıncını 1.5 bardan fazla basmayın. Bundan daha fazlası, kombi devreye girdiğinde suyun daha fazla genleşmesine neden olur. Bu durum genleşme tankının diyaframına zarar verebilir ve emniyet ventilinden fuzuli su boşaltmasına neden olur.
Fuzuli - 09.09.2021
Elektrik Kesintisi
Hatay'ın Erzin İlçesi Bahelievler Mahallesi Zümrüt, Hızar, Topaloğlu sokak, Mahmutlu Mahallesi Piri Reis, Temizler, Özgün, Haliller, Ömer Bölükbaşı Sokak ile Yeni Mahalle Fuzuli, Kırmıtlı, Muhtar Ahmet Salih Özsoy, Orhan Kemal, Özsoylar, İsmail Efendi, Faik Ahmet Barutçu, Uzun Hasanlı, Kumrular, Lütfi Hoca, Akınlar, Akyollar, Gül Ağacı, Anılar, Karanfil Sokaklarına 9: 00-17: 00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.
Fuzuli - 06.09.2021
Türk edebiyatının "Atlı Napolyon"u: Celal Sılay
Şair Sabahattin Kudret Aksal, yaptığı bir açıklamada, farklı kişiliğiyle üniversitede de dikkatleri üzerine çeken Sılay için şu değerlendirmede bulunmuştu: "İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne aynı mevsimin başında gidip gelmeye başlamıştık. Celal Sılay'ın abartılı davranışları, tümcelerine sürekli olarak felsefi bir görüntü verme isteği, öğretim üyeleriyle hemen içli dışlı oluşu, öğrencilerin ilgisini çekmiş, onun Sorbonne'dan geldiği söylentisi yayılmıştı. Oysa Celal Sılay bir dinleyiciydi. Bir süre sonra, o çevreleri de anlamsız bulacak, oralarda artık görünmeyecekti ama bu kopuş, bir kez tanıdığı kimi hocalarla, o günlerin aydın çevrelerinin odak noktası olmuş. M. Şekip Tunç, Hilmi Ziya Ülken gibi kimi hocalarla yakından bir ahbaplık sürdürmesine, o günlerin kahvelerinde onların ağızlarının içine bakarak söyleşilerini dinlemesine engel olmadı." Aynı yıllarda edebiyatla ilgilenmeye başlayan Sılay, özellikle doğu edebiyatından Fuzuli, Hayyam, Yunus Emre ve Şeyh Galib'i ve batı edebiyatıyla felsefesini, gittiği kültür mekanlarındaki sohbetlerden takip etti.
Fuzuli - 13.08.2021
Ermenistan askerleri, sınırda Azerbaycan askerlerine ateş açmaya devam ediyor
Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 12 Ağustos yerel saatle 21.26'da Laçın ilinin Garıgışlaq yerleşim yerinde bulunan Azerbaycan mevzilerinin Ermeni askerleri tarafından aralıklarla ateş altına alındığını belirtildi. Ayrıca açıklamada, 13 Ağustos yerel saatle 02.30'dan itibaren Fuzuli iline bağlı Yukarı Veyselli, Hocalı iline bağlı Sığnag yerleşim yerleri ve Şuşa şehri çevresine bulunan Azerbaycan mevzilerinin Rus barış güçlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında yasadışı bulunan Ermeni silahlı grupları tarafından ateş altına alındığı belirtildi.
Fuzuli - 29.07.2021
Başkan Gürkan Kernek Meydanında incelemelerde bulundu
Kernek Meydanı'nda yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Malatya Valisi Aydın Baruş, çalışmalar hakkında ilgililerden bilgiler aldı. İnceleme gezisinde açıklamalarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya'yı güzelleştirme anlamında, kimliğine, hafızasına ve belleğine uygun hale getirme anlamında yapılan çalışmaları hep tematik bir anlam içerisinde yürüttüklerini söyledi. Başkan Gürkan, " Kerneğinde tematik anlamda Kernek Babanın, Kernekte yer alan havuzun ve yeşilliğin korunması hatta genişletilerek görsel anlamda daha da artırılması noktasında çalışma başlattık. Ayrıca kapatılan suyun tekrar inkişaf ettirilerek yüzeye çıkarılması için gerekli çalışmalar yapıldı. Saniyede 1,5 m3 su tahliye veriyoruz. İnşallah suyumuzu havuzla buluşturup kendi cazibesi içerisinde akışı sağlanacak. Kernekteki su güzelliğinin ve su görselliğin ortaya çıkması ve suyun aynı zamanda sulamada kanalın sürekli akması çiftçilerimize artı bir katma değer sağlayacak. Diğer bir taraftan suyun çıkarılması özellikle alt kotlarda olan Fuzuli Caddesindeki dükkânların ve evlerin bodrumlarında su çıkıyordu.
Fuzuli - 28.07.2021
GÜNDEM ÖZETİ / 29 Temmuz 2021
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan'ın Şuşa ve Fuzuli şehirlerine ziyarette bulunacak.
Fuzuli - 28.07.2021
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan'ın Şuşa şehrine geldi
TBMM Başkanı Şentop, yarın Şuşa ve Fuzuli şehirlerinde incelemelerde bulunacak.
Fuzuli - 28.07.2021
BAŞKAN GÜRKAN VE VALİ BARUŞ KERNEK MEYDANI'NDA İNCELEMEDE BULUNDU
İnceleme gezisinde açıklamalarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya'yı güzelleştirme anlamında, kimliğine, hafızasına ve belleğine uygun hale getirme anlamında yapılan çalışmaları hep tematik bir anlam içerisinde yürüttüklerini söyledi. Başkan Gürkan, " Kerneğinde tematik anlamda Kernek Babanın, Kernekte yer alan havuzun ve yeşilliğin korunması hatta genişletilerek görsel anlamda daha da artırılması noktasında çalışma başlattık. Ayrıca kapatılan suyun tekrar inkişaf ettirilerek yüzeye çıkarılması için gerekli çalışmalar yapıldı. Saniyede 1, 5 m3 su tahliye veriyoruz. İnşallah suyumuzu havuzla buluşturup kendi cazibesi içerisinde akışı sağlanacak. Kernekteki su güzelliğinin ve su görselliğin ortaya çıkması ve suyun aynı zamanda sulamada kanalın sürekli akması çiftçilerimize artı bir katma değer sağlayacak. Diğer bir taraftan suyun çıkarılması özellikle alt kotlarda olan Fuzuli Caddesindeki dükkanların ve evlerin bodrumlarında su çıkıyordu.
Fuzuli - 27.07.2021
TBMM Başkanı Şentop, canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı Açıklaması
Şuşa ve Fuzuli şehirlerine de gideceğini bildiren Şentop, Batı ülkelerinde Ermeni diasporasının yaptığı kara propagandayla sanki Azerbaycan zulmediyormuş, Ermeniler ise mazlum bir halkmış gibi anlatıldığını söyledi.
Fuzuli - 27.07.2021
TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan'a gitti
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27 Temmuz'da Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilecek Azerbaycan-Pakistan-Türkiye Üçlü Parlamento Başkanları Birinci Toplantısı'na katılmak için Bakü'ye hareketi öncesi İstanbul Havalinanı'na geldi. Havalimanının VİP salonuna giriş yapan Şentop'u İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet İlker Haktankaçmaz, İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürü Hüseyin Ağca ve diğer yetkililer uğurladı. Şentop, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte saat 14.00'te özel uçakla Azerbaycan'a hareket etti. Azerbaycan'da gerçekleştirilecek toplantıda "Bakü Beyannamesi" imza töreni yapılacak. Toplantı öncesinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve diğer parlamento başkanları Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilecek. Bakü'de ayrıca Haydar Aliyev'in Anıt Mezarı ile Şehitler Hıyabanı'na çelenk koyma törenine katılacak olan Şentop, Bakü Türk Şehitliği'ni ziyaret edecek.TBMM Başkanı Şentop, 28 Temmuz Çarşamba günü de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ile görüşecek. Türk İş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul edecek olan Şentop, Perşembe günü Şuşa ve Fuzuli şehirlerini ziyaret ettikten sonra yurda dönecek.
Fuzuli - 25.07.2021
TBMM Başkanı Şentop, yarın Azerbaycan'a gidiyor
Türk İş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul edecek olan Şentop, perşembe günü Şuşa ve Fuzuli şehirlerini ziyaret ettikten sonra yurda dönecek.
Fuzuli - 13.07.2021
Sokak sağlıklaştırma çalışmalarına kuyumcular çarşısından başlanıyor
Yapılacak olan çalışmalarda esnafların da görüş ve fikirlerini alarak işe başlanıldığını söyleyen Başkan Gürkan, " Şehrimizin birçok değerleri barındırıyor olması bizlere de sorumluluk ve yükümlülük getiriyor. Özellikle şehrimizin bir yerinde sokak sağlıklaştırılması ve kentsel tasarım çerçevesi içerisinde bir bölgeden başlamamız gerekiyordu. Tercih noktasında özellikle Söğütlü Cami, Yeni Cami diye tabir ettiğimiz ve ana cadde Kışla Caddesinin bulunduğu adanın bir an evvel kentsel yenileme anlamında binaların cephe giydirmesi için bir çalışma yapmayı uygun gördük. Bu çalışmaların lokal uygulaması olarak ilk çalışmamızı başlattık. Gerekli ihale süreçleri tamamlandı. Yer teslimi ise Kurban Bayramı'ndan sonra yapılacak. Malatya'mızın daha güzelleştirilmesi noktasında, esnafımızın daha sağlıklı, imaj ve görüntü anlamında daha güzel bir mekânda vatandaşlarımıza hizmet etme noktasında mekânlar oluşturmaktayız. Yaptığımız bu başlangıç Malatya açısından önemlidir. Başlangıçta sistemi doğru kurgularsak yani tabelasından, cephe giydirmelerinden, görsel görüntü itibariyle düzgün bir sonuç elde edersek bu sonuçla birlikte Kışla Caddesinin, Fuzuli Caddesinin, Emeksiz Caddesinin tematik yapılarına uygun bir şekilde cephe giydirme sürecini başlatacağız.
Fuzuli - 11.07.2021
Babıali'nin hassas ve cesur kalemi : Mehmed Şevket Eygi
Mehmed Şevket Eygi, yazılarında Osmanlı Türkçesine çok değer vermiş, bilhassa gençlerin kendi dillerine vakıf olmalarını isteyerek, şu değerlendirmeyi yapmıştı: "Büyük konuşanlar, büyük Türkçe bilmeli, en az yüz bin kelimelik edebi Türkçe'nin ufuklarında dolaşabilmelidir. Fuzuli'siz, Şeyh Galib'siz, Evliya Çelebi'siz, Ziya Paşa'sız, Namık Kemal'siz, Ahmed Cevdet Paşa'sız hatta Tevfik Fikret'siz büyük Türkiye olmaz.
Fuzuli - 28.06.2021
Çevrim içi düzenlenen "Uluslararası Klasik Türk Edebiyatı Sempozyumu" başladı
Başta Anadolu, Balkanlar ve Türk dünyası olmak üzere geniş kültür coğrafyasında etkili olan Klasik Türk Edebiyatı'nın büyük medeniyetin ortak duygu ve düşünce dünyasını ortaya çıkardığını ifade eden Özer, şöyle konuştu: "Klasik Türk Edebiyatı sahasında eser veren sanatkarlar, eserleriyle ister aşikar ister saklı unsurlarıyla kendi coğrafyalarında ve tesir ettikleri coğrafyalarda toplumu ve bireyi şekillendirmeye katkı sağlamıştır. Ali Şir Nevai, Nizami Gencevi, Yunus Emre, Fuzuli, Baki, Nedim gibi şu an zikredip edemediğimiz bütün sanatkarlar, ortak kültürün sanatkarları olarak bize, bize en iyi anlatanlardan olarak, her daim ortak zevkin, nefesin, irfanın ve kültürün yansıtıcıları olmuştur.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Fuzuli Haberleri | Fuzuli Kimdir - Haberler - Fuzuli haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Fuzuli kimdir, hayatı ve biyografisi. Silahlı saldırıda sokakta yürüyen kadını vuranlar tutuklandı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 18.9.2021 18:56:08. #1.15#

title