Fernando Pessoa Haberleri

Fernando Pessoa haber, Fernando Pessoa son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Fernando Pessoa 24.9.2017
"Türkçe Bizim Ses Bayrağımızdır"
"TÜRKÇE SES BAYRAĞIMIZDIR" Kırmızı Kedi Yayınevi adına ödülü alan yayınevinin sahibi Haluk Hepkon da törenin ardından DHA'ya konuştu ve şunları söyledi, İşi yayıncılık, kelimelerle ve dilimiz ile olan birisi için oldukça önemli bir gün. Öncelikle herkesin Dil Bayramı'nı kutluyorum. Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın da dediği gibi Türkçe ses bayrağımız. Son yıllarda ne yazık ki bu bayrağın kötü bir duruma düştüğünü görüyoruz. Dil Derneği'nin bu faaliyetini ben çok anlamlı buluyorum. Özellikle çok zor koşullarda, az insan ile yoğun emek harcayarak, büyük bir özveri ile bunu yaşatıyorlar. Özveriden bahsetmemin sebebi birazcık da şu, Türkçe'nin yerlerde süründüğü, ne yazık ki dilimize hiçbir önem verilmediği dönemde Dil Derneği, Dil Bayramı kutlamalarına devam ediyor. Kendilerini kutluyorum." "DİL VE VATAN ARASINDA TARİH BOYUNCA DOĞRUDAN BİR İLİŞKİ OLMUŞTUR" Kırmızı Kedi Yayınevi adına ödüle layık görüldüğü için herkese çok teşekkür ettiğini belirten Hepkon, dilin kültür ile ilişkisi ve önemini anlatmak için Portekizli yazar Fernando Pessoa'dan örnek verdi ve şunlar söyledi, "Fernando Pessoa 'Portekiz dili benim anavatanımdır' diyordu.
Fernando Pessoa: Türkçe Bizim Ses Bayrağımızdır'Fernando Pessoa 24.9.2017
Fernando Pessoa: Türkçe Bizim Ses Bayrağımızdır'Fernando Pessoa 24.9.2017
Fernando Pessoa 2.3.2016
20. İstanbul Tiyatro Festivali"
Dünya prömiyerini festivalde yapacak yazar Fernando Pessoa'nın hikayesinin anlatıldığı "Zululuzu" ile Christian Rizzo'nun 2004'te İstanbul'da bir festivalde izlediği halk dansından esinlenerek yarattığı "Gerçek Hayattan Alınmıştır" oyunlarıyla, son yılların dikkat çeken yönetmeni Milo Rau'nun "Nefret Radyosu" projesi de festivalde izlenebilecek.
Fernando Pessoa 12.4.2013
Başka Bir Yerde
Daha önce Kâğıttan Kediler, Kaleydoskop, Gösteri, Katarakt, Kalemiti vb. kitaplarıyla kendine özgü çizgi dünyasında bize hikâyeler anlatan Selçuk Demirel'den bu kez karanlık bir "anlatı". Selçuk Demirel, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı Başka Bir Yerde varolmanın bütün hallerini sergileyen bir çalışma. Fernando Pessoa'dan birkaç kısa alıntı dışında hiçbir metnin olmadığı Başka Bir Yerde, Selçuk Demirel'in yalnızlık/birliktelik, tedirginlik/huzur arayışı, cennet/cehennem gibi izlekler üstüne çalıştığı, kendi deyimiyle bir "Büyük Yalnızlıklar kitabı".
Fernando Pessoa 29.9.2011
Avangardın Yeni Yerine Doğru
Erken dönem avangardlarından 1960'ların neo-avangardlarına ve bugün avangardın hallerine uzanan bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Dosyada, Peter Wollen ve Gary Indiana'nın Kathy Acker'ı tartışan yazılarına Acker'ın kısa bir öyküsü eşlik ederken, Kerem Savaş müzikte "witch-house"a, Hal Foster "Ed Ruscha"nın sanatına, Gökhan Birdal Rus sanat kolektifi Voyna'nın provokatif sanat eylemliliğine, Gülseli İnal sanatın sonsuzluğuna, John A. Walker sanat ve anarşizm arasındaki ilişkiye bakıyor derinlemesine. Dosyada ayrıca Alara Kuset'in "Underground Poetix" dergisi ile söyleşisi yer alıyor. Bu sayının sürprizlerinden birisi de, Hakan Atay'ın hazırladığı Fernando Pessoa sayfaları.
Fernando Pessoa 25.2.2011
3. Genç Yaratıcı Girisimciler Kulübü Toplantısı
2010 yılında yine British Council'ın konuğu olarak Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Festivali'ne de konuk olan Ellah Allfrey'le İpek Çalıslar bir söylesi düzenlemisti. Bu sene ise, 3. Genç Yaratıcı Girisimciler Kulübü Toplantısı'nın konuğu olarak Allfrey, yayıncılık ve edebiyat alanında çalısan, Türkiye edebiyatını baska ülkelere tasımak için emek veren genç girisimcilere yayıncılık alanındaki tecrübelerinden bahsedecek. Ellah Allfrey'in edebi hayatına kısa bir yolculuk Yeni akım edebiyatın uluslararası yayın yapan öncülerinden Granta Edebiyat Dergisi'nin yardımcı editörlüğünü sürdürmektedir. Penguin Yayınları'nda baslayan yayıncılık kariyerine Jonathan Cape, Random House'da devam etti. Farklı dillerde üretilen edebiyatlara ilgisiyle tanındı ve çesitli uluslararası edebiyat ödülleri kazanan Allfrey'in Simone de Beavoir ve Fernando Pessoa'dan, Ngugi ve Thiongo ve Chinua Achebe Dinaw Mengestu'dan çevirileri yayımladı.
Şu an buradasınız: Fernando Pessoa Haberleri | Fernando Pessoa Kimdir - Haberler - Fernando Pessoa haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Fernando Pessoa kimdir, hayatı ve biyografisi. Bir Sergiden Daha Fazlası 28 Aralık'ta Nişantaşı'nda.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 23:10:07. #1.15#
title