Elif Dağlı Haberleri

Elif Dağlı haber, Elif Dağlı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Elif Dağlı - 29.05.2021
Sağlığa Evet Derneği, "Dünya Tütünsüz Günü"nde sigarayı bırakma çağrısı yaptı
Dernekten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Dernek Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) bu yıl için "Bırakan Kazanır" sloganını seçtiğini belirtti.
Elif Dağlı - 13.04.2021
Mutant virüsün yayılımıyla çocuklarda Kovid-19 belirtileri görülmeye başladı
Sağlığa Evet Derneği Başkanı ve çocuk göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Kovid-19 salgınının ilk aylarında çocukların pek hastalanmadıkları, hastalansalar bile hastalığı hafif geçirdikleri ve virüsü yaymadıkları kanaatinin hakim olduğunu hatırlatarak, Türkiye'de İngiliz...
Elif Dağlı - 07.03.2021
Sağlığa Evet Derneğinden kadınlara tütün uyarısı
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, şu bilgileri paylaştı: "Tütün kullanımı, kadınlarda kalp, damar, akciğer hastalıkları, kanserlerin artışı yanı sıra üreme organları bozukluklarına da yol açmaktadır.
Elif Dağlı - 09.02.2021
Pasif içicilik her 100 çocuktan 28'inin ölümüne neden oluyor
Öztürk, şunları kaydetti: "Birincil etki kişinin sigara içmesine bağlı oluşmaktadır, ikincil etki başkalarının içtikleri veya yanan tütün ürününden kaynaklanan dumanın solunmasıyla oluşmaktadır. İkincil etkiye maruz kalma durumu 'pasif içicilik' olarak tanımlanmaktadır. Üçüncül etki ise sigara dumanı kapalı bir ortamda içildiğinde yüzeyler tarafından emildiğinden, tekrar havaya karışmaktadır ve kimi kimyasal değişikliklere maruz kalarak bireyleri etkilemektedir." "Bütün kanserlerin yaklaşık üçte birinden sigara sorumlu" Sigara kullanımının, başta kalp ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere 20'den fazla farklı kanser türünün oluşumu için risk faktörü olduğuna dikkati çeken Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: "Akciğer kanserinin yüzde 90'ı sigara nedeniyle meydana gelirken, ayrıca gırtlak kanseri, ağız boşluğu, yemek borusu, mide, kolon, pankreas, böbrek, mesane, meme ve rahim ağızı kanserlerinin oluşumunda da sigaranın etkin rolü bilinmektedir. Bütün kanserlerin yaklaşık üçte birinden sigara sorumlu tutulmaktadır. Her yıl 8 milyondan fazla insan sigara kullanımına bağlı nedenlerden ölmektedir. Pasif içicilik bireyde olumsuz sağlık sonuçlarına yol açarak yılda 1,2 milyon ölüme neden olmaktadır. Dünya genelinde çocukların yüzde 40'ının pasif içiciliğe maruz kaldığı ve pasif içiciliğin çocuk ölümlerinin yüzde 28'inden sorumlu olduğu bildirilmiştir." "Sigara hem sağlığa hem de cebe büyük darbe vuruyor" Maddi açıdan bakıldığında ise günde bir paket sigara içen bir kişinin yılda yaklaşık 5 bin 500 lirasını sigaraya harcadığına değinen Öztürk, "Bu da asgari ücretle çalışan bir bireyin yılda yaklaşık 2 ay sigara içebilmek için çalıştığını göstermektedir. Sağlık giderleri açısından bakıldığında ise devletin sağlık harcamalarının yüzde 9'u tütün ürünlerine bağlı hastalıklar nedeniyle gerçekleşmektedir. Yani her yıl sigara tüketiminin neden olduğu hastalıkların tedavisinde harcanan para yaklaşık 11 milyar dolardır." "Ülkemizde ergenlerde sigara kullanımı yıllar içinde azalmadı" Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı da ülkelerinin yüzde 40'ında son yirmi yıldan bu yana ergenler arasında sigara içme oranlarının azalmadığının belirlendiğine dikkati çekti.
Elif Dağlı - 15.01.2021
Gıdalardaki endüstriyel trans yağ miktarı izlenecek
Dernek Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, trans yağ tüketiminin yılda 500 bin kişinin ölümüne neden olduğunu kaydederek, Dünya Sağlık Örgütünün, trans yağ tüketiminin günlük toplam enerji alımının yüzde 1'inden daha az olması gerektiğini belirttiğini ve 2023'e kadar endüstriyel olarak üretilen trans yağların küresel gıda tedarikinden tümden kaldırılmasını öngördüğünü hatırlattı.
Elif Dağlı - 15.12.2020
Sağlığa Evet Derneğinden "endüstriyel trans yağ" uyarısı
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, endüstriyel trans yağ kısıtlamasının 1 Ocak 2021'de başlayacağını hatırlatarak, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağına göre, gıda etiketlerinde artık trans...
Elif Dağlı - 27.10.2020
Trans yağda yeni dönem iki ay sonra başlayacak
Sağlığa Evet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Avrupa Birliği'nin ardından Türkiye'nin de son tüketiciye sunulması amaçlanan gıdalarda ve perakende satışa yönelik gıdalarda 100 gram yağ için maksimum 2 gram trans yağ kısıtlaması getirdiğini belirterek, "Mevcut...
Elif Dağlı - 09.07.2020
"Yetki belgesiz satış tartışmaları, tütün tüketiminin artmasına neden oluyor" uyarısı
Dernekten yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Türkiye'de 2011'den bu yana artan tütün tüketiminin 2019'da rekor kırdığını belirterek, şu bilgileri paylaştı: "İç piyasada 2019'da 119 milyar 747 milyon 102 bin 254 bandrollü sigara satışı yapılmıştır.
Elif Dağlı - 27.05.2020
The Union'dan düşük ve orta gelirli ülkelerde e-sigaranın satışının yasaklanması önerisi
Yeni ve gelişen tütün ve nikotin ürünlerinin kaynakları kısıtlı ülkeler için yeni zorluklar getirdiğine değinilen raporda, şöyle denildi: "Bu ülkelerin birçoğunda, yüksek tütün kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi ve MPOWER önlemlerinin eksik kabulü ve uygulanması, zayıf denetim mekanizmaları, sınırlı mali ve insan kaynakları ve tütün salgınının genellikle erken aşamasında bulunulması gibi belirli koşullar, tütün ve nikotin endüstrilerine özellikle gençler arasında bağımlılığı teşvik etmek için fırsat sunmaktadır. The Union yeni, yüksek bağımlılık yapıcı nikotin ve tütün ürünlerinin düşük ve orta gelirli ülkelere sokulmasının felakete varan sonuçları olacağını iddia etmektedir: E-sigaralar ve ısıtılan tütün ürünleri hükumetleri etkisiz kılma ve tütün salgınının ateşini körükleme konusunda güçlü potansiyele sahiptir. Düşük ve orta gelirli ülkelerde bu ürünlerin satışı yasaklanmalıdır; aynı şekilde bu ürünlerin üretimine, ithalat ve ihracatına izin verilmemeli ve ürünler tütün reklam promosyon ve sponsorluk yasakları ile dumansız hava sahası düzenlemelerine tabi kılınmalıdır." "Tütün ve nikotin endüstrisi yanıltıcı bilgi veriyor" Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, elektronik sigaranın dumansız, riski azaltılmış, sosyal kabul görmüş tüketici ürünü olarak pazarlandığını, ancak asıl amacın "sigara içmeyi ve nikotin bağımlılığını tekrar kabul edilir kılmak" olduğunu belirtti.
Elif Dağlı - 12.05.2020
Türkiye, endüstriyel trans yağ konusunda mevzuatı olan ülkeler arasında yerini aldı
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, konuya ilişkin değerlendirmesinde, sivil toplum ve meslek dernekleri olarak 1,5 yıldır sürdürdürdükleri çalışmaların farkındalık yaratmasından memnun olduklarını ifade ederek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye ve Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonuna sorumluluk anlayışlarından dolayı teşekkür etti.
Elif Dağlı - 07.05.2020
"Tütün firmalarının bağışları iade edilsin" talebi
Dernekten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, tütün firmalarının pandemi nedeniyle gelir kaybına uğrayacakları düşüncesiyle yeni pazarlama taktikleri geliştirdiklerini ileri sürdü.
Elif Dağlı - 21.02.2020
Türkiye, Tütün Kontrolü Ölçeği Raporu'nda 17. sıraya geriledi
Ek kriterler belirlendi Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, 2016 yılındaki kriterlere ek olarak, kaçakçılıkla mücadele ve tütün endüstrisi müdahalesini engelleme kriterleri üzerinden de 36 Avrupa ülkesinin tekrar ele alındığını bildirdi.
Elif Dağlı - 10.01.2020
Trans yağ ile mücadeleye STK'lardan videolu destek
Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sağlık elçileri olan dernek temsilcilerinin mesajlarıyla hazırladıkları farkındalık videosuyla halka ulaşmaya çalıştıklarını belirtti.
Elif Dağlı - 05.12.2019
GÜNDEM / 5 Aralık 2019
ÖZEL HABER 1- MEB'den öğretmen ve aileler için "otizm" rehberi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarımızın eğitiminde görev alan öğretmenler ve ailelerimizin 'otizm spektrum bozukluğu ve beslenme' konusuna ilişkin duyarlılık kazanmaları amacıyla rehber kitapçıklar hazırladık" "Bu çalışmalarla çocuklarımızın gelişimlerine ve onlara sunulan eğitimin niteliğinin artırılmasına katkıda bulunmayı, hem ailelerimiz hem de öğretmenlerimize rehberlik edecek bir yol haritası sunmayı amaçladık" "Otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerimizin beslenmeleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla özel eğitim, rehberlik, sınıf ve okul öncesi öğretmenlerimize yönelik uzaktan eğitim mesleki gelişim sertifika programını hazırlıyoruz" (Burcu Çalık-Ankara) 2- Savunmada hedef daha fazla yerlilik ve ihracat Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı 2019-2023 Dönemi Stratejik Planı'na göre 2023'te savunma sanayisindeki yerlilik oranı yüzde 75'e çıkarılacak Savunma ve güvenlik güçlerinin sürpriz etkisi yaratacak kabiliyetler kazanması amacıyla "İnsansız, Otonom ve Yapay Zeka Projeleri", "Yeni Nesil Silah Sistemleri", "Nesnelerin İnterneti Askeri Uygulamalar" ile "Siber Güvenlik ve Uzay Teknolojileri" başlıklarında çalışmalar yürütülecek KOBİ'ler dahil tüm savunma sanayisi firmalarına finansal destek sağlanacak Ülke/proje bazlı ihracat stratejileri doğrultusunda yeni finansal modeller oluşturularak ve mevcut off-set uygulamalarının ihracata uyarlanması sağlanarak her yıl en az 2'şer ihracat sözleşmesi imzalanacak (Göksel Yıldırım/Ankara) 3- Düz paket uygulaması, tütün tüketimini 2008'li yılların başına çekebilir Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı: "Düz paket uygulaması, tütün tüketimini Cumhuriyet tarihinin en yüksek değerinden belki 2008'li yılların başına çekebilir.
Elif Dağlı - 16.11.2019
Tütün Kontrol Yasası'nın uygulanmasındaki aksaklıklar tüketimi artırıyor
Türk Toraks Derneği Tütün Kontrol Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı, tütün kontrolü yasalarının uygulama rehberlerinde eksiklikler, düz paket mevzuatının ilgili yönetmelikle paralellik göstermemesi ve yeni yönetmeliklere Türkiye'de yasal olmayan ısıtılmış tütün ürününü tanımlayan...
Elif Dağlı - 12.11.2019
"Trans Yağ Medya Çalıştayı"
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, kanser, alerji, çeşitli damar hastalıkları ile kalp problemlerinin oluşmasına neden olan trans yağların yiyeceklerden tamamen kaldırılabilmesi için üretiminin de durdurulması gerektiğini söyledi.
Elif Dağlı - 26.09.2019
Elektronik sigara normal sigaradan daha zararlı
Sağlığa Evet Derneği Başkanı ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise elektronik sigaranın bir sigara bıraktırma yöntemi olamayacağını söyledi ve çok daha tehlikeli olduğunu belirtti.
Elif Dağlı - 20.08.2019
"2012'den bu yana tütün kontrolünde geriledik"
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Küresel Erişkin Tütün Araştırması 2016 yılı sonuçlarını, "Sonuçlar, ne yazık ki 2012'den bu yana tütün kontrolünde gerilediğimizi kanıtlıyor.
Elif Dağlı - 18.07.2019
"Elektronik sigara yasaklanmalı"
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, yeni bilimsel araştırmalarla yeni bir zararı daha ortaya konulan elektronik sigaranın yasaklanması gerektiğini belirtti.
Elif Dağlı - 14.06.2019
DSÖ Küresel Trans Yağ Raporu'nda Türkiye Mercek Altında
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Dünya Sağlık Örgütü'nün Küresel Trans Yağ Raporu'nun Avrupa Bölgesi bölümünde Türkiye'nin mercek altına alınmasının, Türkiye'nin sorumluluğunu artırdığını belirterek, önemli bir halk sağlığı sorununu çözecek olan trans yağın tedarik zincirinden 2023 yılına kadar tümden kaldırılması kararının beklendiğini ifade etti.
Elif Dağlı - 11.06.2019
"Küresel Trans Yağ Raporu'nda Türkiye mercek altında"
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Dünya Sağlık Örgütü'nün Küresel Trans Yağ Raporu'nun Avrupa Bölgesi bölümünde Türkiye'nin mercek altına alınmasının, Türkiye'nin sorumluluğunu artırdığını belirterek, önemli bir halk sağlığı sorununu çözecek olan trans yağın tedarik...
Elif Dağlı - 09.05.2019
Türkiye, Tütün Endüstrisine Karşı Halkını Korumalı"
"FDA'nın kararı küresel tütün kontrolüne zarar verecek bir karar" Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı da Uluslararası Tüberküloz ve Akciğer Hastalıkları Savaşım Birliği Genel Merkezinin (Union) resmi açıklamayla endişelerini dile getirdiğini aktararak, şunları kaydetti: "Açıklamada, kararın tütün endüstrisinin hedefinde bulunan düşük ve orta gelirli ülkelerin tüketicileri için tehdit oluşturacağı belirtildi.
Elif Dağlı - 06.12.2018
Trans Yağların Kaldırılması Yılda 540 Bin Ölümü Engelleyebilir"
"Trans yağlar da tütün ürünleri gibi bir halk sağlığı sorunu" Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin sağlıklı yağlar konusunda halkın farkındalığını artırması, endüstriyel olarak üretilen trans yağların yerine sağlıklı yağların kullanımını desteklemesi, gıda sektöründe trans yağ kullanılmasını engelleyen yasaları çıkarması, sağlıklı yağların üretimi için tarım teşvikleri vermesi gerektiğini belirtti.
Elif Dağlı - 30.07.2018
Isıtılan Tütün Ürünleri de Sigara Kadar Zararlı"
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, ısıtılan tütün ürünlerinin zararlı olduğunu, bağımlılık yaptığını ve tütün kullanımını yeniden normalleştirdiğini belirtti.
Elif Dağlı - 09.03.2018
Türk Bilim Kadınına 8 Mart'ta 'Üstün Liderlik' Ödülü Verildi
Türk Toraks Derneği'nin kurucularından, Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Amerikan Kanser Derneği tarafından 'Üstün Liderlik Ödülü'ne layık görüldü.
Elif Dağlı - 09.03.2018
Türk Bilim Kadınına 8 Mart'ta 'Üstün Liderlik' Ödülü Verildi
Türk Toraks Derneği'nin kurucularından, Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Amerikan Kanser Derneği tarafından 'Üstün Liderlik Ödülü'ne layık görüldü.
Elif Dağlı - 18.11.2017
Rize Türkiye'de Havası Temiz Tek İl Rize Kaldı
Türkiye'de havası temiz tek il Rize kaldı TÜRK Toraks Derneği Türkiye'de hava kirliliği oranlarını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlıklı kabul ettiği değerlere göre Türkiye'de yalnızca Rize sağlıklı bir havaya sahip. "CERATTEPELERİ KAYBETTİKÇE HAVAMIZI KAYBEDİYORUZ" Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, "Türkiye ulusal mevzuat sınır değerlerine göre 81 ilin 53'ü hava kirliliğinde sınıfta kaldı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise yalnızca bir ilimiz temiz havaya sahip. Önceden 'Yeşil Bursa' denilirdi, şimdi ise ismi 'kirli Bursa' oldu. Çünkü her tarafı santrallerle dolu. Kocaeli, Düzce, Dilovası, Çanakkale gibi yeşile dönmüş bir yerde santraller açılıyor. Cerattepeleri kaybettikçe havamızı kaybediyoruz. Bu kirlilikler havadan düşmüyor. Birileri daha fazla para kazansın diye santrallerle havamızı kirletiyorlar. O yüzden bireysel olarak yapmamız gereken Karadeniz'in, Akdeniz'in yani ülkenin doğasını korumak. Hava kirliliğinin metreküp başına 20 miligramdan 120 miligrama çıkması demek akciğer hastalıklarının 6 kat artması demektir." dedi. "İSTANBUL BİR ŞANTİYE ALANINA DÖNDÜ" Fosil yakıtların kullanımının arttığını, termik santrallerin yapılmaya devam ettiğini ve bu nedenle kirliliğin artacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç, yeşil kentlerin önemine dikkat çekti ve "İstanbul bir şantiye alanına çevrildi. Her tarafta inşaat var, nefes alacak alan yok. Yukarıdan baktığınızda İstanbul gri, siyah bulutlar arasına gizlenmiş vaziyette" dedi. SEMPOZYUMA DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ VE AVRUPA GÖĞÜS DERNEĞİ'NDEN DE KATILIM OLDU Türk Toraks Derneği'nin 'Hava Kirliliği ve Akciğer Sağlığı' başlıklı Güz Sempozyumu'nda konuşan uzmanlar dikkat çekici veriler paylaştı. Türk Toraks Derneği (TTD) Genel Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, Sempozyum Eş Başkanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, Sempozyum Eş Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç, Sempozyum Dış İlişkiler Sorumlusu Prof. Dr. Elif Dağlı, Sempozyum Bilimsel Komite Başkanı Prof.
Elif Dağlı - 12.04.2017
İstanbul'da "Nargile" Araştırması
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, yapılan araştırmada, İstanbul'da nargile sunum ruhsatı verilen işletmelerden yüzde 73,4'ünde sigara, yüzde 78'inde ise nargilenin kapalı alanlarda içildiğinin tespit edildiğini belirtti.
Elif Dağlı - 31.03.2017
Nargile, Kadınları ve Gençleri Hedefliyor"
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigara firmalarının klasik sigara ile Ortadoğu ve Asya ülkelerinde kadınları müşteri olarak kazanamadıklarını ve halen kadınlar arasında en yüksek sigara içme oranının Avrupa'da görüldüğünü, tütün endüstrisinin aromalı ve katkılı...
Elif Dağlı - 15.02.2017
Tütün Kontrolü Alarm Veriyor!
  GÜNDE 17 MİLYON PAKET SİGARAYA ORTALAMA 150 MİLYON TL  HARCIYORUZ Açıklanan verilere göre; Türkiye'nin mamül sigara ihracatı %5,69 artarken, tütün firmalarının üretimde %86,67 oranında ithal, %13,33 oranında yerli tütün kullanmaları dikkat çekti.  "TÜTÜN KONTROLÜ POLİTİKALARINDAKİ SAMİMİYET VE AZİM MUTLAKA SÜRDÜRÜLMELİDİR" Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Sağlığa Evet Derneği olarak tütün tüketimindeki artıştan büyük üzüntü duymaktayız.
123
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Elif Dağlı Haberleri | Elif Dağlı Kimdir - Haberler - Elif Dağlı haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Elif Dağlı kimdir, hayatı ve biyografisi. Sağlığa Evet Derneği, Dünya Tütünsüz Gününde sigarayı bırakma çağrısı yaptı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.7.2021 15:26:20. #1.15#

title