Darfur Haberleri

Darfur haber, Darfur son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Darfur - 09.04.2021
Sudan'ın Batı Darfur eyaletindeki kabile çatışmalarında 137 kişi öldü
Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi, Batı Darfur eyaletine bağlı Cineyne kentinde 3 Nisan'dan bu yana yaşanan kabile çatışmalarında ölü sayısının 137'ye çıktığını bildirdi.
Darfur - 08.04.2021
Sudan'ın Batı Darfur Valisi Duma: "Kabile çatışmalarında 132 kişi öldü"
Sudan'ın Batı Darfur Valisi Muhammed Abdullah Duma, Cineyne kentinde 3 Nisan'dan bu yana yaşanan kabile çatışmalarında ölü sayısının 132'ye çıktığını bildirdi.
Darfur - 18.01.2021
Son dakika haberleri... Sudan'ın Batı Darfur eyaletindeki şiddet olaylarında ölü sayısı 129'a yükseldi
Edinilen son dakika haberine göre Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi, Batı Darfur eyaletinin Cineyne kentindeki çatışmalarda ölü sayısının 129'a yükseldiğini bildirdi.
Darfur - 17.01.2021
Son dakika haberleri! Sudan'ın Batı Darfur eyaletindeki şiddet olaylarında ölü sayısı 83'e yükseldi
Son dakika gündem haberi: Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi, Batı Darfur eyaletinin Cineyne kentindeki çatışmalarda ölü sayısının 83'e yükseldiğini bildirildi.
Darfur - 17.01.2021
Son dakika gündem: Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi: Batı Darfur'daki şiddet olaylarında 48 kişi öldü
Son dakika gündem haberi: Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi, Batı Darfur eyaletinin Cineyne kentindeki çatışmalarda 48 kişinin hayatını kaybettiğini, 97 kişinin yaralandığını bildirdi.
Darfur - 16.01.2021
Son dakika haberi! Sudan'ın Batı Darfur eyaletinde şiddet olayları nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirildi
Gelen son dakika haberine göre Sudan'da Batı Darfur Valiliği, bazı evlerin ateşe verildiği, ölü ve yaralıların olduğu şiddet olayları nedeniyle bugünden itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı getirdi.
Darfur - 11.01.2021
Sudan, UNAMID'in çekildiği Darfur'da 6 bin güvenlik gücü görevlendirecek
Sudan, Birleşmiş Milletler (BM)-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücünün (UNAMID) görevinin sona ermesinin ardından sivillerin güvenliği için bölgeye 6 bin güvenlik gücü gönderecek.
Darfur - 30.12.2020
BM-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü'nün Sudan'daki görev süresi yarın sona eriyor
Sudan'ın batısındaki Darfur bölgesinde 13 yıldır görev yapan Birleşmiş Milletler (BM)-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü (UNAMID), yarın görevini resmen sonlandıracak.
Darfur - 28.12.2020
Sudan'da iki kabile arasında çıkan silahlı kavgada 15 kişi öldü
Sudan'ın batısındaki Güney Darfur eyaletinde iki kabile arasında çıkan çatışmada 15 kişi öldü, 34 kişi yaralandı.
Darfur - 24.12.2020
Sudan hükümeti, BM barış gücü misyonunun Darfur'dan çekilmesini memnuniyetle karşıladı
Sudan hükümeti, ülkenin batısındaki Darfur bölgesinde 13 yıldır süren Birleşmiş Milletler (BM)-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücünün (UNAMID) görev süresinin sona ermesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi.
Darfur - 20.12.2020
Sudan'da "Aralık Devrimi"nin ikinci yılı
Binlerce Sudanlı, "Aralık Devrimi" olarak da adlandırılan halk protestolarının ikinci yılında, başkent Hartum, Kesele, Doğu Darfur ve Kadarif'in de aralarında bulunduğu birçok eyalette sokaklara indi.
Darfur - 10.12.2020
Uluslararası Ceza Mahkemesinden Sudan'a "savaş suçu" iddiaları soruşturması için "ülkeye erişim sağlanması" çağrısı
BİRLEŞMİŞ Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, Sudan'a özellikle Darfur'da savaş suçu iddialarının gecikmeksizin soruşturulması için ülkeye erişim sağlaması çağrısı yaptı.
Darfur - 06.12.2020
Son dakika... TİKA'dan Sudan'a Kovid-19'la mücadele için tıbbi malzeme desteği
Son dakika haberleri... Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),??????? yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, Güney Darfur Valiliği ve Niyala Sudan-Türkiye Eğitim Araştırma Hastanesine koruyucu tıbbi malzeme yardımında bulundu.
Darfur - 28.11.2020
Sudan'da muhalif MÜP'ün liderliğine general Nasır getirildi
Kızı Meryem Sadık, eski Savunma Bakanı ve emekli Tümgeneral Fadlullah Berme Nasır, Doktor İbrahim el-Emin, Batı Darfur eyalet valisi Avukat Muhammed Abdullah ed-Duma ve emekli Korgeneral Sıddık İsmail, partide Mehdi'nin yardımcılığını üstleniyordu.
Darfur - 24.11.2020
Ömer el-Beşir'in Lahey'de yargılanması ve Sudan'ı bekleyen krizler
2003'ten 2008 yılına kadar Darfur'da yaşanan olaylarda 300 bin kişinin ölümünden ve 2,5 milyon kişinin yerlerinden edilmesinden sorumlu tutulan Sudan'ın devrik lideri Ömer el-Beşir, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından 31 Mart 2005 tarih ve 1593 sayılı kararla Uluslararası...
Darfur - 17.11.2020
Son dakika haber... Sudan'da silahlı hareketlerin liderlerinden birlik mesajı
Sudan Devrimci Cephesinin önde gelen grupları arasında, batıdaki Darfur'da etkin "Adalet ve Eşitlik Hareketi" ve Sudan Kurtuluş Hareketi/Ordusu (SLM/A) ile Mavi Nil ve Güney Kurdufan'daki Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütleri yer alıyor.
Darfur - 17.11.2020
Sudan Kurtuluş Hareketi'ne bağlı güçler barış anlaşmasının uygulanması için Darfur'da
Sudan'da geçiş hükümetiyle barış anlaşması imzalayan silahlı hareketlerden Sudan Kurtuluş Hareketi/Ordusu (SLM/A) mensubu yüzlerce silahlı güç, barış anlaşması gereği ülkenin batısındaki Kuzey Darfur eyaletinin Faşir kentine ulaştı.
Darfur - 13.11.2020
ABD ve İngiltere'nin Sudan Özel Temsilcileri iktidar ortaklarıyla görüştü
İkili ayrıca ABD'li ve uluslararası finans kurumlarıyla çalışma, ABD şirketlerine Sudan'da yatırım fırsatları sunulması, Sudan'daki barış çabaları, komşu Etiyopya'daki çatışmalar ve Darfur bölgesinde görev yapan Birleşmiş Milletler (BM)-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü (UNAMID) ile ilgili meseleleri görüştü.
Darfur - 02.11.2020
Son dakika... Sudan'da validen Türk hastanesine övgü
Son dakika haberleri: Sudan'ın Güney Darfur Eyalet Valisi Musa Mehdi İshak, sürpriz ziyaret gerçekleştirdiği Niyala Türkiye-Sudan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sunulan hizmetler ve hastalara gösterilen ilgiden övgüyle bahsetti.
Darfur - 19.10.2020
Sudan hükümeti: Darfur'da suç işleyenlerin yargılanması için önümüzde 3 seçenek var
Sudan hükümeti, ülkenin batısındaki Darfur'da işlenen insanlık suçlarının faillerinin yargılanması için Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile 3 seçeneği değerlendirdiklerini açıkladı.
Darfur - 06.10.2020
Sudan'ın batısında "Chikungunya ateşi" hastalığı nedeniyle acil durum ilan edildi
Sudan'ın Batı Darfur eyaletinde, Chikungunya ateşi (CHIKV) hastalığının yayılma riski nedeniyle acil durum ilan edildi.
Darfur - 05.10.2020
Darfur - 05.10.2020
Sudan'da imzalanan barış anlaşması protesto edildi
Yerel basında çıkan haberlere göre, Sudan Geçiş Hükümeti ile bazı silahlı gruplar arasında imzalan anlaşma, Port Sudan ve Darfur'da protesto edildi.
Darfur - 04.10.2020
İsveç'ten Sudan'da imzalanan barış anlaşmasına destek
Sudan hükümeti, yoksul bölgelerin kalkınmasına destek için Darfur'a 10 yıllığına 750 milyon dolar ödemeyi taahhüt etti.
Darfur - 03.10.2020
Son dakika... Sudan'da hükümet ile silahlı hareketler arasında nihai barış anlaşması imzalandı
Cuba müzakereleri? Cuba müzakereleri, batıdaki Darfur bölgesi, güneydeki Güney Kurdufan ve güneydoğudaki Mavi Nil eyaletleri ile ülkenin doğu, kuzey ve orta kesimlerindeki barış görüşmelerine odaklanıyor.
Darfur - 01.10.2020
Sudan'da nihai barış anlaşması için hazırlıklar tamam
Cuba müzakereleri? Cuba müzakereleri, batıdaki Darfur bölgesi, güneydeki Güney Kurdufan ve güneydoğudaki Mavi Nil eyaletleri ile ülkenin doğu, kuzey ve orta kesimlerindeki barış görüşmelerine odaklanıyor.
Darfur - 29.09.2020
Sudan'da barış anlaşmasına yanaşmayan silahlı grup ordu güçlerine saldırdı
Sudan ordusu, ülkenin batısındaki Darfur'un Cebel Marra bölgesinde askerlere saldıran Abdulvahid Nur liderliğindeki Sudan Kurtuluş Hareketi (SLM/AM) güçlerinin püskürtüldüğünü açıkladı.
Darfur - 26.09.2020
Son dakika haberleri: Sudan'da barış anlaşmasından sonra 8 bölgeli federal bir hükümet sistemi olacak
Cuba müzakereleri, batıdaki Darfur bölgesi, güneydeki Güney Kurdufan ve güneydoğudaki Mavi Nil eyaletleri ile ülkenin doğu, kuzey ve orta kesimlerindeki barış görüşmelerine odaklanıyor.
Darfur - 24.09.2020
Sudan'daki soykırıma ortak olmakla suçlanan Fransız BNP Paribas hakkında adli tahkikat başlatıldı
Adli soruşturma açılmasının Sudan'daki soykırımların kurbanları için harika bir haber olduğu belirtilen mesajda, ayrıca o sırada yaptırım uygulanan Sudan'daki soykırımın en şiddetli olduğu zamanlarda Darfur yönetiminin "fiili merkez bankası" gibi çalışan BNP Paribas hakkında cezai soruşturma açılması yönünde bir adım olduğu kaydedildi.
Darfur - 24.09.2020
Sudanlı yetkili: "BAE'deki görüşmeler kimseye teslim olmak ya da Filistin davasını satmak değildir"
Egemenlik Konseyinden yapılan yazılı açıklamada da "Görüşmelerde, Sudan'ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması, ülkenin batısında Darfur bölgesindeki barış süreci, Arap-İsrail barışının geleceği, Filistin halkının iki devletli çözüme göre devlet kurma hakkı ve Sudan'ın bu barışın sağlanmasındaki rolünün ele alındığı" belirtilmişti.
Darfur - 23.09.2020
Sudan Egemenlik Konseyi: BAE'de ABD'lilerle Arap-İsrail barışını görüştük
Açıklamada, görüşmelerde, Sudan'ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması, ülkenin batısında Darfur bölgesindeki barış süreci, Arap-İsrail barışının geleceği, Filistin halkının iki devletli çözüme göre devlet kurma hakkı ve Sudan'ın bu barışın sağlanmasındaki rolünün ele alındığı belirtildi.
Darfur - 07.09.2020
Sudan'da silahlı gruplarla nihai barış anlaşması 2 Ekim'de imzalanacak
Cuba müzakereleri, batıdaki Darfur bölgesi, güneydeki Güney Kurdufan ve güneydoğudaki Mavi Nil eyaletleri ile ülkenin doğu, kuzey ve orta kesimlerindeki barış görüşmelerine odaklanıyor.
Darfur - 04.09.2020
Sudan'da hükümetle Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey grubu müzakereleri sürdürme kararı aldı
31 Ağustos'taki anlaşmaya imza atan gruplar arasında Darfur'un batısından Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM), Sudan Kurtuluş Ordusu (SLA) ile güneydeki Güney Kurdufan ve Mavi Nil'den Malik Akkar liderliğindeki SPLM-N bulunuyor.
Darfur - 01.09.2020
BM, Sudan'daki barış anlaşmasını memnuniyetle karşıladı
Tarafların, Darfur'da işlenen suçlar için özel bir ceza mahkemesi kurulması ve Uluslararası Ceza Mahkemesi ile iş birliği yapmaya karar vermesinin kendisini cesaretlendirdiğini vurgulayan Bachelet, söz konusu taahhütlerin ülkedeki kurbanlar ve ailelerine adalet getirmesi gerektiğini bildirdi.
Darfur - 31.08.2020
ABD, İngiltere ve Norveç'ten Sudan'daki barış anlaşmasına destek
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ve İngiltere ile Norveç Dışişleri Bakanlıkları tarafından da imzalanan ortak yazılı açıklamada, söz konusu anlaşmanın, Darfur ve çatışmalardan etkilenen diğer alanlarda sürdürülebilir barış ve istikrar için bir temel oluşturduğuna vurgu yapıldı.
Darfur - 31.08.2020
Sudan'da 17 yıllık çatışmayı bitirecek anlaşma imzalandı
Sudan hükümeti ve büyük isyancı gruplardan oluşan ittifak, uzun zamandır beklenen barış anlaşmasını imzaladı. Anlaşmanın yaklaşık 300 bin kişinin hayatına mal olan uzun süreli silahlı çatışmaya son vermesi bekleniyor. Güney Sudan'ın başkenti Juba'daki imza töreni, anlaşma şartlarının kesinleşmesinden iki gün sonra bugün gerçekleşti. Güney Sudan geçtiğimiz yıl başlayan barış görüşmelerine arabuluculuk yaptı. Barış anlaşması, güvenlik, toprak mülkiyeti, güç paylaşımı ve mültecilerin yeniden barındırılması gibi konuları kapsıyor. BM'ye göre, Batı Darfur bölgesinde ağırlıklı olarak Arap hükümet güçleri ile Arap olmayan isyancılar arasında 2003'ten beri çatışmalar var.
Darfur - 25.08.2020
Pompeo'dan Hartum ziyaretinde "İsrail-Sudan ilişkilerinin normalleştirilmesi" vurgusu
Ortagus, ikilinin Sudan ve İsrail ilişkilerindeki olumlu gelişmeleri de ele aldığının altını çizerek, "Bakan Pompeo, Başbakan Hamduk'u Darfurlu sivillerin ve diğer marjinal grupların korunmasını ve insan hakları ihlallerinin sorumlularından hesap sorulmasını öncelik edinmeyi sürdürmeye çağırdı.
Darfur - 21.08.2020
Son dakika haber | Mali darbesi: Jeopolitik ve ekonomi-politik etkileşimler gölgesinde terörizm
Mali'de yaşananların Sahel jeopolitiğine yansımaları Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Sudan'a kadar uzanan Sahel kuşağının altındaki toprakların çölleşmesi göçebelerin güneyde yaşamlarını sürdüren Fur halkına sığınmasının da etkisiyle Darfur'da yaşananlara benzer çatışmaları doğurabilir.
Darfur - 11.08.2020
Son Dakika | Sudan'daki sellerde can kaybı 51'e yükseldi
Kuzey Darfur eyaletine bağlı Keb-Kebiye bölgesindeki yağışlarda yaşamını yitirenlerin sayısı 51'e yükseldi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Darfur Haberleri | Darfur Haber - Haberler - Darfur haberleri, son dakika darfur haber ve gelişmeleri burada. Yalçın Topçu'dan sözde Ermeni soykırımı açıklaması: İftiralarla bizi sindiremeyecekler.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 12.5.2021 07:10:41. #1.16#

title