Darfur Haberleri

Darfur haber, Darfur son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Darfur 24.5.2020
Sudan'da devrik lider Beşir ve ortaklarının 4 milyar dolarlık mal varlığına el konuldu
Beşir'i soykırımdan işkenceye kadar hesap vereceği zorlu bir süreç bekliyor Eski Sudan Cumhurbaşkanı, iktidara geldiği 1989 darbesiyle anayasal düzeni bozmak, Darfur ve Mavi Nil'de insanlık suçları, tecavüz, işkence, zorla kaybetme, rejim karşıtı protestocuların öldürülmesi ve diğer yolsuzluk suçlamalarından hakim karşına çıkacak.
Darfur 23.5.2020
Sudan'daki BM barış gücü, Kovid-19 endişesiyle personelini karantinaya aldı
Sudan'ın Darfur bölgesinde çeşitli ülkelerden binlerce asker, güvenlik gücü ve görevlileri bünyesinde barındıran Birleşmiş Milletler (BM)-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü (UNAMID), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılması endişesiyle personelini karantinaya aldı.
Darfur 22.5.2020
Sudan'da trafik kazasında 43 kişi hayatını kaybetti
Sudan polisinden yapılan açıklamaya göre, ülkenin batısındaki Kuzey Darfur eyaletinin Şangil Tobay bölgesinde kamyon ile tırın çarpışması sonucu 43 kişi yaşamını yitirdi, 31 kişi yaralandı.
Darfur 10.5.2020
Sudan'da hükümet ile silahlı hareketler arasındaki barış görüşmelerine devam edilecek
Cuba müzakereleri? Cuba müzakereleri, batıdaki Darfur bölgesi, güneydeki Güney Kurdufan ve güneydoğudaki Mavi Nil eyaletleri ile ülkenin doğu, kuzey ve orta kesimlerindeki barış görüşmelerine odaklanıyor.
Darfur 8.5.2020
Sudan'da cezaevinde isyan çıktı: 1 ölü, 11 yaralı
Sudan'ın Kuzey Darfur eyaletindeki Şala Hapishanesi'nde çıkan isyana güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 1 mahkum hayatını kaybetti, 11 mahkum yaralandı.
Darfur 7.5.2020
Sudan'da iki kabile çatıştı: 30 ölü
Sudan'ın Darfur bölgesinde iki kabile arasındaki çatışmada 30 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
Darfur 6.5.2020
Sudan'da kabilelerin çatışmasında 20 kişi öldü
Sudan'ın Güney Darfur eyaletinde iki kabile arasında çıkan çatışmada, 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Darfur 3.5.2020
Libya Ordusundan Hafter'e bağlı Cancavid milislerini taşıyan otobüse hava harekatı
Cancavid milis grubu, Darfur'daki iç savaşta soykırım yapmakla suçlanıyor.
Darfur 3.5.2020
Libya Ordusundan Hafter milislerine yönelik hava harekatı
Hafter saflarında savaşmak için Sudan'dan para karşılığı getirilen Cancavid milis grubu, Darfur'daki iç savaşta soykırım yapmakla suçlanıyor.
Darfur 30.4.2020
UNICEF'ten Sudan'da kalkınma ve sağlık projelerine 6 milyon dolar destek
UNICEF, bu ay Mavi Nil ve Güney Darfur eyaletleri ile de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele ve kalkınma projelerinde kulanılmak üzere 18 milyon dolarlık destek anlaşması imzalamıştı.
Darfur 29.4.2020
Sudan Başbakanı Hamduk'tan "vesayetin olmadığı uluslararası destek istiyoruz" açıklaması
Sudan hükümeti, yıllardır insani krizin yaşandığı Darfur bölgesine yeni bir Birleşmiş Milletler (BM) misyonu getirilmesinden yana olmadığını, BM-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID) yapısının değiştirilmesi gerektiğini bildirmişti.
Darfur 29.4.2020
Sudan, Darfur'a yeni BM misyonu istemiyor
Sudan hükümeti, yıllardır insani krizin yaşandığı Darfur bölgesine yeni bir Birleşmiş Milletler (BM) misyonu getirilmesinden yana olmadığını, BM-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID) yapısının değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.
Darfur 29.4.2020
Güney Sudan lideri Mayardit'ten Sudan'da taraflara "barış için taviz verin" çağrısı
Hükümet, silahlı hareketlerin temsilcileriyle 23 Nisan'da gerçekleştirdiği oturumda, Darfur bölgesindeki silahlı hareketlere Egemenlik Konseyi'nde 4 yeni koltuk ayrılmasını, evvelki günkü oturumda da Darfur'daki maden gelirlerinin yüzde 40'ının bölgeye verilmesini kabul etmişti.
Darfur 27.4.2020
Troyka ve AB ülkelerinden Sudan'a Yasama Meclisi kurma önerisi
Hükümet, silahlı hareketlerin temsilcileriyle 23 Nisan'da gerçekleştirdiği oturumda, Darfur bölgesindeki silahlı hareketlere Egemenlik Konseyi'nde 4 yeni koltuk ayrılmasını, dünkü oturumda da Darfur'daki maden gelirlerinin yüzde 40'ının bölgeye verilmesini kabul etmişti.
Darfur 27.4.2020
Sudan hükümeti, Darfur'daki maden gelirlerinin yüzde 40'ının bölgeye verilmesini kabul etti
Sudan hükümeti, Darfur bölgesindeki maden gelirlerinin yüzde 40'ının 10 yıl süreyle bölgeye verilmesini kabul etti.
Darfur 24.4.2020
Sudan hükümeti, batıdaki silahlı hareketlere Egemenlik Konseyinde 4 koltuk ayrılmasını kabul etti
Sudan hükümeti silahlı hareketlerle müzakere heyeti, batıdaki Darfur bölgesinde barış sürecine katılan silahlı hareketlere, en üst otorite Egemenlik Konseyinde (Devlet Başkanlığı) 4 yeni koltuk ayrılması konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.
Darfur 18.4.2020
İHH ramazanda 1 milyonu aşkın ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor
15 ülke ve bölgede İHH, bu ramazanda 15 ülke ve bölge ile Türkiye'nin 81 ilinde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıracak. Türkiye dışında savaş ve kriz bölgeleri ağırlıklı olmak üzere Suriye, Filistin (Gazze), Yemen, Libya, Nijer, Kosova, Afganistan, Azerbaycan, Somali, Sudan (Hartum ve Darfur), Bangladeş (Arakan), Myanmar (Arakan) ve Bangsamoro'da faaliyet yürütülecek.
Darfur 18.4.2020
Salgına karşı dünya yetimleri dualarıyla Türkiye'nin yanında
Dernek Başkanı Tamer Kalender, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sudan'ın Darfur bölgesi Nyala eyaletindeki kamplarda zor şartlar altında yaşayan başta yetimler olmak üzere Müslümanlar için çalışma yürüttüklerini söyledi.
Darfur 16.4.2020
İHH, Kovid-19 farkındalığı için Sudan'da hijyen malzemesi dağıttı
Umdurman'da ayrıca 160'ı yetim ailesi olmak üzere 315 aileye kumanya dağıtımı yapıldı. Vakıf, gelecek hafta Güney Darfur eyaletine bağlı Nyala kentinde 500 aileye erzak dağıtacak.
Darfur 14.4.2020
Sudan'da ayrılıkçı "Sudan Kurtuluş Hareketi" barış müzakerelerine döndü
Sudan Kurtuluş Hareketi lideri Minavi, ocak ayında, batıdaki Darfur bölgesinde barışın sağlanması için hükümetle yürütülen müzakerelerden çekildiklerini açıklamıştı.
Darfur 7.4.2020
Hafter milislerini durduran iki güç: Öfke Volkanı ve Misratalı Türkler
"Barış Rüzgarı" operasyonu Hafter milislerinin özellikle de Ayn Zara ve Suk el-Cuma gibi başkentin güneyindeki bölgelerden kentin merkezine ilerleme girişimleri püskürtüldü. Bu çatışmalarda Sudan'ın Darfur bölgesi ve Çad'tan getirilen çok sayıda Cancavid milisi öldürüldü.
Darfur 31.3.2020
Sudan'da Türk doktorların desteğiyle su kuyusu açıldı
Niyala Sudan Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Türk doktorların ve yakınlarının katkılarıyla Güney Darfur eyaletinin Niyala kenti kırsalında yaptırılan motorlu ve güneş panelli kuyu sayesinde en az 5 bin kişi içme suyuna kavuştu.
Darfur 5.3.2020
ABD Sudan'daki 157 kurumu yaptırım listesinden çıkardı
Abdurrahim, ancak Darfur olaylarıyla bağlantılı kurum ve şahıslara yaptırımın sürdüğünü kaydetti.
Darfur 24.2.2020
Sudan'dan BM'ye Darfur'u kalkındırma çağrısı
Sudan'da iktidardaki Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Dakalu, Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarına Darfur'da yalnızca insani yardımlar değil kalkınma çalışmaları da yapmaları çağrısında bulundu.
Darfur 17.2.2020
Sudan Halk Kongresi Partisi'nden Muhammed Dahlan'a suçlama
Partinin genel sekreteri Beşir Adem, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dahlan'ın, Darfur bölgesi ile ülkenin doğusunu Sudan'dan ayırmak için İsrail ile iş birliği yaptığını iddia etti.
Darfur 14.2.2020
İHH İnsani Yardım Vakfı Sudan'da yaptırdığı 3 camiyi ibadete açtı
İHH Sudan Koordinatörü Bilal Bahci, son olarak geçen sene 5 caminin ibadete açıldığını belirterek, "Hayırsever halkımızın destekleriyle Darfur bölgesinde inşa ettirilen 2 camiyi daha inşallah ay sonuna kadar Sudanlı kardeşlerimizin hizmetine sunacağız.
Darfur 12.2.2020
Devrik Sudan lideri Beşir'in avukatı: "UCM'ye teslim kararı siyasi intikam"
UCM, 4 Mart 2009'da dönemin Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir hakkında Darfur'da soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten tutuklama emri çıkarmıştı.
Darfur 11.2.2020
Sudan, Ömer el-Beşir'i Uluslararası Ceza Mahkemesine teslim edecek
Uluslararası Ceza Mahkemesi, 4 Mart 2009'da dönemin Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir hakkında Darfur'da soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten tutuklama emri çıkarmıştı.
Darfur 9.2.2020
Sudan BM'den barışı koruma misyonu talep etti
Sudan hükümeti, Darfur, Güney Kurdufan, Mavi Nil ve ülkenin doğusundaki çeşitli silahlı gruplarla barış müzakereleri yürütüyor.
Darfur 29.1.2020
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının faaliyetlerini...
Bakan Ersoy'un katılımları ile Darfur Sultanı Ali Dinar'ın müzesinin bu yıl açılacağını belirten Çam, Sevakin Adası ile ilgili sürecin de diğer çalışmalar gibi devam ettiğini bildirdi.
Darfur 27.1.2020
Kuzey Darfur'da İnsan Hakları Ulusal Komiserliği merkezi açıldı
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Direktörü Achim Steiner, Sudan'ın Kuzey Darfur eyaletinde İnsan Hakları Ulusal Komiserliği merkezinin açılışını yaptı.
Darfur 24.1.2020
Sudan hükümeti ile ayrılıkçı örgüt çerçeve anlaşması imzaladı
Cuba müzakereleri Cuba müzakereleri, batıdaki Darfur bölgesi, güneydeki Güney Kurdufan ve güneydoğudaki Mavi Nil eyaletleri ile ülkenin doğu, kuzey ve orta kesimlerindeki barış görüşmelerine odaklanıyor.
Darfur 17.1.2020
Sudan Kurtuluş Hareketi barış görüşmelerinden çekildi
Sudan Kurtuluş Hareketi Lideri Arko Minavi, batıdaki Darfur bölgesinde barışın sağlanması için hükümetle yürütülen müzakerelerden çekildiklerini açıkladı.
Darfur 9.1.2020
Sudan Başbakanı Hamduk, Güney Kurdufan'da ayrılıkçı lider Abdulaziz Hulu'yla bir araya geldi
Cuba'da, batıdaki silahlı hareketlerin temsil ettiği "Darfur Meselesi", Abdulaziz Hulu ve Malik Akkar'ın liderliğini yaptığı SPLM-N'nin iki kanadı tarafından temsil edilen "Güney Kurdufan, Mavi Nil Meselesi" ve Devrimci Cephe tarafından temsil edilen "Doğu, Orta ve Kuzey Sudan Meselesi" olmak üzere ülkedeki silahlı hareketler ile hükümet arasında nihai barışın sağlanması için görüşmeler yapılıyor.
Darfur 7.1.2020
Sudan'ın Darfur bölgesindeki çatışmalar nedeniyle 5 bin kişi Çad'a sığındı
Birleşmiş Milletler (BM), Sudan'ın Batı Darfur eyaletinin Cineyne kentindeki kabile çatışmaları nedeniyle 5 bin kişinin komşu Çad'a sığındığını duyurdu.
Darfur 6.1.2020
Çavuşoğlu- Acuil ortak basın toplantısı
"Paralı askerlerin barış ve istikrar getiremeyeceğini düşünüyoruz" Çavuşoğlu, "Libya'da paralı askerlerin faaliyet gösterdiğini biliyoruz. Sudan ve Çad'dan da özellikle Sudan'a bakacak olursak, Cancavid milis grupları var buralarda ve BM raporlarına da yansıdı. Özellikle Darfur'daki katliamdan kötü üne sahip grupların varlığı gündeme geldi mi, görüşmenizde bir ortak tutum ortaya çıktı mı?" şeklindeki soru üzerine ise şunları kaydetti: "Biz Libya'da paralı askerlerin gelmesine karşıyız.
Darfur 6.1.2020
Sudan'ın doğusundaki kabile çatışmasında ölü sayısı 15'e yükseldi
Batı Darfur'daki Cuneyne kentinde de geçen hafta Massalit ve Arap kabileleri arasındaki çatışmalarda 50'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi çevre ülkeler ve bölgelere sığınmıştı.
Darfur 3.1.2020
Sudan'daki askeri uçak kazasında ölü sayısı 18'e yükseldi
Sudan ordusu, Batı Darfur eyaletinde askeri uçağın düşmesi sonucu 18 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.
Şu an buradasınız: Darfur Haberleri | Darfur Haber - Haberler - Darfur haberleri, son dakika darfur haber ve gelişmeleri burada. Sudan'da devrik lider Beşir ve ortaklarının 4 milyar dolarlık mal varlığına el konuldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.5.2020 00:37:21. #1.14#
title