100 yıllık "Garip Dede" türbesi kaldırıldı, mezar boş çıktı

100 yıllık "Garip Dede" türbesi kaldırıldı, mezar boş çıktı

Çorum'da vatandaşların dilek dileyip dua ettiği yaklaşık 100 yıllık "Garip Dede" türbesi, yol yapım çalışması nedeniyle kaldırıldı. Yapılan kazıda, türbedeki mezarın boş olduğu ortaya çıktı.

25.07.2020 16:26 | Son Güncelleme: 25.07.2020 17:41

Çorum'un Yavruturna Mahallesi'nde bulunan 100 yıllık "Garip Dede" türbesi, Gazi Caddesi'ni Kıbrıs Caddesi'ne bağlamak için yapılması planlanan yol nedeniyle kaldırıldı. Çorum Müftülüğü'nden alınan onayın ardından belediye ekiplerince kazı yapılarak türbe kaldırıldı. Kazıda, kalıntıya rastlanmayan türbedeki mezarın boş olduğu ortaya çıktı.

Çorum'da 100 yıllık 'Garip Dede' türbesi kaldırıldı, mezar boş çıktı

"HİÇBİR ŞEY ÇIKMADI"

Yavruturna Mahallesi Muhtarı Metin Kaşar, "Gazi Caddesi'ni Kıbrıs Caddesi'ne bağlamak için yapılması planlanan yolda kalan türbe, engel teşkil etti. Bunun araştırması yapıldı. Müftülük kaldırılmasında engel olmadığını söyledi. İtinalı bir şekilde kazı yapıldı. Belli bir seviyeden sonra küreklerle kazı yapıldı, içinden herhangi bir kemik çıkar diye. Ancak hiçbir şey çıkmadı" dedi.

Çorum'da 100 yıllık 'Garip Dede' türbesi kaldırıldı, mezar boş çıktı
100 yıllık 'Garip Dede' türbesi kaldırıldı, mezar boş çıktı

Kaynak: DHA

Haber Yorumları (147)
İSLAM: Şimdi size soruyorum sayın suni alevi kardeşlerim burda yorum yapan kardeşler siz kendinizi müslümanmı sanıyorsunuz soruyorum kaçınız 5 vakit namaz kılıyor soruyorum aleviyle kaçınız cem evine gidiyor soruyorum kaçınız zekat veriyor kaçınız fitre veriyor kaçınız oruç tutuyor kaçınız kul hakkı yemiyor kaçınız ırkçılık insanları ayırmıyor kaçınız annesine babasına eşine komşularına ülkesine görevini yapıyor hım geldimi sayı kaça düştü koskocaman 500 kişilik bir camide 2 kişi 3 kişi koskocaman cemevinden 2 kişi 3 kişi ve diyer ibadetlerdende aynı zaten günümüz dünyasında görünüş deyilde islam yaşansaydı ne kadınlarımız ölürdü ne çocuklarımıza tecavüz edilirdi ne yaşlı kadınlara tecavüz edilirdi insanların hayvanların bütün canlıların doğru yaşadığı bir toplum olurduk aclıktan işsizlikten yoksulluktan insanlar ölmezdi inanınki o güneş belkide sizin dalğa geçtiginiz boş boş yorm yaptığınız bazı insanlar evliyalar sayesinde doğuyor haberiniz yok
MECZUP: tam mazhar osmanlıksın
MESUT: Ya turbe tekke mezar tc nin her köy kasaba sehirlerinde vardir!! Olmayan biryer nerdeyse hic yoktur!! Tamamen batil bir inanc ve putperestlik!! Gecmisi orta asya inancina kadar gider.orta asya dini inanclarinin islamla harmanlanmis halidir mezara ibadet
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title