Çoğunluğu elde edemeyen Netanyahu, en yakın rakibine büyük koalisyon önerisinde bulundu
BBC

Çoğunluğu elde edemeyen Netanyahu, en yakın rakibine büyük koalisyon önerisinde bulundu

BBC - Haberler | Dünya

İsrail'de düzenlenen genel seçimlerde Başbakan Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud çoğunluğu elde edemeyince Netanyahu, en yakın rakibi merkez sol ittifakı Mavi ve Beyaz hareketinin lideri emekli Korgeneral Benney Gantz'a büyük koalisyon önerisinde bulundu.

İsrail'de düzenlenen genel seçimlerde hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamayan Başbakan Binyamin Netanyahu, en yakın rakibi merkez sol ittifakı Mavi ve Beyaz hareketinin lideri emekli Korgeneral Benney Gantz'a büyük koalisyon önerisinde bulundu. Gantz, bir dönem Netanyahu'nun başbakanlığı döneminde genelkurmay başkanlığı yapmıştı.

Netanyahu, televizyon kanallarında yayınlanan mesajında Gantz'a çağrıda bulunarak, "Seçim kampanyası döneminde bir sağ hükümet çağrılarında bulundum. Ancak seçim sonuçları bunun mümkün olmayacağını gösteriyor. Seçmen siyasi bloklar arasında net bir seçim yapmadı. Bu nedenle geniş tabanlı bir koalisyon dışında bir seçenek bulunmuyor" dedi.

NETANYAHU'DAN GANTZ'A: GEL BUGÜN GÖRÜŞELİM

Netanyahu ayrıca Gantz'a hitaben, "Halk bizden sorumlu bir şekilde davranmamızı, işbirliği içerisinde çalışmamızı bekliyor. O yüzden sana sesleniyorum Benny. Gel bugün görüşelim" dedi.

Netanyahu, Benny Gantz'a Başbakanlık koltuğuna da dönüşümlü olarak oturmayı teklif ediyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre Netanyahu'nun sağcı Likud Partisi'nin 120 sandalyeli İsrail Parlamentosu Knesset'te 32; Gantz'ın merkez sol ittifakı Mavi-Beyaz'ın ise 33 sandalyesi bulunuyor.

LİEBERMAN KİLİT İSİM

Netanyahu ve Gantz büyük koalisyon üzerinde uzlaşıya varsa dahi, Avigdor Lieberman ile de masaya oturmaları gerekecek.

Netanyahu'nun eski koalisyon ortağı ve eski savunma bakanı Lieberman'ın aşırı sağ Evimiz İsrail Partisi resmi olmayan sonuçlara göre 9 sandalye kazandı. Parti, Nisan ayındaki seçimde 5 sandalye kazanmıştı.

Lieberman, destekçilerine yaptığı konuşmada, "Tek bir seçeneğimiz var. Benim partim, Likud ve Mavi-Beyaz İttifakı'yla birlikte bir birlik hükümeti kurmalıyız. Ülke acil bir durumla karşı karşıya" demişti. Lieberman, Nisan seçimleri sonrası koalisyona girmeyi reddetmiş ve bu tutumuyla seçimlerin yenilenmesine sebep olmuştu.

NE OLMUŞTU?

İsrail'de yapılan erken genel seçimin sandık çıkış sonuçlarına göre Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi 32 sandalye kazandı. Eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz'ın liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı ise 32 sandalye ile temsil hakkı elde etti.

##12435024##

Çoğunluğu elde edemeyen Netanyahu, en yakın rakibine büyük koalisyon önerisinde bulundu
BBC

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Çoğunluğu elde edemeyen Netanyahu, en yakın rakibine büyük koalisyon önerisinde bulundu - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.4.2021 21:19:47. #1.15#
title