Çanakkale'de, oltasına 4 metre uzunlukta köpek balığı takılan denizci küçük dilini yutuyordu!

Çanakkale'de, oltasına 4 metre uzunlukta köpek balığı takılan denizci küçük dilini yutuyordu!

Çanakkale'de, 3 amatör amatör balıkçının oltalarına, 4 metre uzunluğunda ve 350 kilogram ağırlığında boz camgöz cinsi dev köpek balığı yakalandı.

Çanakkale'de, oltasına 4 metre uzunlukta köpek balığı takılan denizci küçük dilini yutuyordu!

Çanakkale'de avlanmaya çıkan amatör balıkçılar Murat Sezal, Şevki Kuşcu ve Tuncay Kuşçu'nun oltalarına boz camgöz cinsi dev köpek balığı yakalandı. Yaklaşık 1 saat süren uğraş sonrası balığı su yüzeyine çıkarabilen balıkçılar, karşılaştıkları manzara karşısında gözlerine inanamadı.

İlk şaşkınlığı üzerlerinden atan balıkçılar, yaklaşık 4 metre uzunluğunda ve 350 kilogram ağırlığında olduğunu tahmin ettikleri dev köpek balığını, avlanması yasak bir cins olduğundan ağzındaki oltayı çıkarıp yeniden denize saldı.

1 SAATTE SU YÜZEYİNE ÇIKARDILAR

İstanbul'da yaşayan ve sportif olarak derin sularda olta ile balık avcılığı yapan Murat Sezal, Şevki Kuşcu ve Tuncay Kuşçu, geçtiğimiz günlerde yine Eceabat ilçesindeki Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda bulunan Kabatepe Limanı'ndan fiber tekne ile avlanmaya çıktı. Genellikle sinarit, mercan, orkinos ve kılıç balığı avı yapan 3 balıkçı, Büyük Kemikli Burnu mevkiinde oltalarına canlı uskumruyu yem olarak takıp derin sulara bıraktı. Bir süre oltaya yakalanan balık kamışı asılmaya başladı. 6,5 metre uzunluğundaki fiber teknede avlanan balıkçılar, büyük bir heyecan ile balığı tekneye çekmeye başladı. Ancak bu hiç de kolay olmadı. Balıkçılar, yaklaşık 1 saat süren uğraşlar sonucu balığı su yüzeyine çıkarmayı başardı.

OLTAYI ÇIKARIP BALIĞI DENİZE SALDILAR

Fakat bu kez de karşılaştıkları manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Oltaya yakalanan balığın, yaklaşık 4 metre uzunluğunda ve 350 kilo ağırlığında olduğunu tahmin ettikleri boz camgöz cinsi dev köpek balığı olduğunu gören Murat Sezal, Şevki Kuşcu ve Tuncay Kuşçu, yakalanması yasak olan bir cins olması nedeniyle hemen ağzındaki oltayı çıkarıp, balığı denize saldı. Teknenin yanına kadar çekmeyi başardıkları dev köpek balığını gören balıkçıların, o anlarda yaşadıkları tedirginlik dikkatlerden kaçmadı.

"1 SAAT SÜREN MÜCADELEYİ BİZ KAZANDIK"

Türkiye sahillerinde pek sık rastlanmayan boz camgöz köpek balığını nasıl yakaladıklarını anlatan Murat Sezal, "Sabah erken saatte Kabatepe Limanı'ndan denize açıldık. Her zamanki gibi 350 ila 500 metre derinliklerde kılıç ve pörtlek (derin su lahosu) peşindeydik. Öğlen 12 gibi harika bir vuruş aldık. Kamışımız kırılacak kadar esnedi ama bu kesinlikle bir kılıç balığı değildi. Agresif hareketler sergiliyor fakat yukarı doğdu yüzme eğilimi göstermiyordu. Bu balık ya dev bir orfoz ya da dev bir köpek balığıydı. Yaklaşık 1 saat süren mücadeleyi biz kazandık. Gelen müthiş bir boz camgöz köpek balığıydı. İşin zor kısmı burada başlıyordu. Balığı salmak istediğimizden zarar vermeden ağzındaki iğneleri çıkartmalıydık. Önce birkaç fotoğrafını ve kısa videosunu çektikten sonra balığı ait olduğu derinliklere göndermeyi başardık. O hala suda ve biz çok sevinçliyiz." dedi.

Çanakkale'de, oltasına 4 metre uzunlukta köpek balığı takılan denizci küçük dilini yutuyordu!
Kaynak: DHA
YORUMLAR (29)

 • ŞAPKACI:
  RESİMDEN GÖRÜLDÜĞÜ KADAR MİSİNA EN FAZLA 0, 45 YADA 0, 50 MM. BU İNCELİKTE MİSİNAYLA NAH ÇIKARIRSIN ONU SU ÜSTÜNE. MERSİNDE 45 LİK MİSİNA 1 KG. LİK BALON BALIĞINI KALDIRAMIYOR. YEMEYİN BAYRAM SONRASI MİLLETİ.
 • ŞAPKACI:
  4 METRE BALIK VE 350 KG. DİYOR TIRCI BİLADER GÜNEŞTEN BEYNİN Mİ SULANDI NE SİNARİTİ? NE USKUMRUSU. ADAM 350 KG KÖĞEK BALIĞI DİYOR. OKUDUĞUNU ANLAMADAN YAZI YAZMA. SENDE ODUNKAFA ADIN YAKIŞMIŞ.
 • TIRCI OSMAN:
  abi ben Marmara da köpek balığı saldırısı hiç duymadım, yoksa yasaklanırdı zaten, kurban eti niyetine çorbası olsun ızgarası olsun vatandaş çok yerdi abi
 • TEMSİL:
  sen kurban eti yerine kopek baligi ye kopek ye kurbanı ne katiyosun arkadas edepli olalım ya
 • BİLİRKİŞİ:
  Alkolün etkisi geçince bi daha yaz. Yediğin etleri (tavuk balık kuzu koyun dana inek domuz farketmeden)rahat bıraktın mı hayvanıçıkıp çakma veganlık yapma buralarda
 • MERHAMET:
  sanki onun cani yok sizmi verdiniz cani ni size ne zarari dokundu
Tüm 29 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.