Bitlis: Ahlat'taki Anadolu'nun İlk Budist Tapınağı - Haberler
Haberi Paylaş

Bitlis: Ahlat'taki Anadolu'nun İlk Budist Tapınağı

Bitlis: Ahlat'taki Anadolu'nun İlk Budist Tapınağı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nakış Karamağaralı, Bitlis'in Ahlat İlçesi Harabeşehir Mahallesi'ndeki Mağaraların Birinde Tespit Edilen ve Anadolu'da Tek Örneği Olan Budist Manastırının Mutlak Suretle Çok İyi Korunması Gerektiğini Belirtti.

Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nakış Karamağaralı, Bitlis'in Ahlat İlçesi Harabeşehir Mahallesi'ndeki mağaraların birinde tespit edilen ve Anadolu'da tek örneği olan Budist manastırının mutlak suretle çok iyi korunması gerektiğini belirtti.

Ahlat'ta kazı çalışmalarını sürdüren Doç. Dr. Nakış Karamağaralı, Harabeşehir Mahallesi'ndeki mağarada bulunan tapınaktaki kemerin iki yanında da Tavus Kuşu ve ortalarında da Lotus (Nilüfer çiçeği) motiflerinin Budist inancına sahip yerlerde ve birçok Budist manastırda aynı şekilde kullanıldığını söyledi. Karamağaralı, ilçede bulunan bu tarihi yapının Budist inancına ait olduğunu ve Anadolu'da bilinen tek örnek olduğunu vurgulayarak, "Burayla ilgili en çok istediğimiz arzu ettiğimiz şey burayı bıraktığımız gibi bulmak. Maalesef tarihi yerler bilinmeden tahrip ediliyor. Burada bir Budist manastırı olduğu bilinmiyordu veya unutulmuştu. İlçe halkının bu konuda duyarlı olması bilinçli davranması gerekiyor. Eğer bu lotusu oyup, kırıp içinde define aradıkları gibi bu tavus kuşu motifine de zarar verilecek olunursa bilinen tek örneği kaybetmiş olacağız ve bütün bu çalışmalarımız boşa gitmiş olacak. Mutlaka bu tek örneğin korunması lazım, inşallah burayı seneye bıraktığımız gibi buluruz. Çünkü artık burası çok bilinen bir yer oldu. Şimdi çok acilen buranın korunması gerekiyor" dedi.

Mağara içerisinde bulunan kemerin etrafındaki kabartmaların Budizm'de sonsuzluk ve cenneti sembol ettiğini aktaran Karamağaralı, "Özellikle bu mekandan ve bu tasvirden sonra Ahlat'ın önemine yeni bir şey eklenmiş oldu. Bunun için mağaranın bulunduğu yerin ilk fırsatta temizlenmesi gerekiyor. Bu bizim yapabileceğimiz bir şey değil. Artık burası yerli ve yabancı turistlerin cazibe merkezlerinden biri olacak" şeklinde konuştu

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title