Bir Yeni Yıl Klasiği: Fındıkkıran Balesi

Bir Yeni Yıl Klasiği: Fındıkkıran Balesi

23.12.2009 17:10 | Son Güncelleme: 23.12.2009 17:10
Bir Yeni Yıl Klasiği: Fındıkkıran Balesi

Yeni Yıl Kutlamalarıyla Özdeşleşmiş ve Dünyada Pek Çok Ünlü Bale Topluluğu Tarafından Yeni Yıla Gireceğimiz Günlerde Sahnelenen Fındıkkıran Balesini Antalya Devlet Opera ve Balesi 26 Aralık Cumartesi Günü ve 30 Aralık Çarşamba Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde, Saat 20.00'da Yeniden Sahneliyor.

P.I.Tchaikovsky’nin Fındıkkıran balesinin koreografisi Lev İvanov’a ait. Şefliğini Hakan Kalkan’ın yapacağı eseri Elif Poyrazoğlu ve Natalia Arobelidze sahneye koydular. Alexander Vassiliev’e ait dekor ve kostüm tasarımlarının uygulamalarını Ömer T. Gündüz yaptı. Işık ise Talip Şahin’in.

Eser, E.T.A Hoffman’ın “Fındıkkıran ve Fareler Kralı” öyküsünden uyarlamadır. Marius Petipa’nın bale yapma fikri ise Alexander Dumas’nın öyküyü revize etmiş halinde kaynağını bulur.

Clara, yılbaşında hediye olarak, çok sevdiği, oyuncak ve saat tamircisi amcası Drosselmeyer’den kurşun bir asker (Fındıkkıran) alır. Fakat Cklara’nın aldığı hediyeyi kıskanan kardeşi Fritz, Fındıkkıran’ı almak isteyince oyuncak kırılır ve Clara çok üzülür. Parti bittiğinde tüm konuklar ayrılır. Sevgili Fındıkkıran’ı için çok üzülen Clara uyuyamaz ve oyuncağını merak eder. Yılbaşı ağacının altında uykuya dalar ve seyirciyi rüyasında maceradan maceraya götürür.

Kavga Sahnesi’nde, Kral Fare ile savaşan, hepsi canlanmış oyuncakları ve başlarında lider olarak Fındıkkıran’ı görürüz. Savaşı, oyuncak ordusu kazanır.

Ardından, Fındıkkıran bir prense dönüşür ve Clara’yı Karlar Ülkesi’ne götürür.

Savaşı kazanmalarından ötürü, onurlarına bir parti düzenlenir ve İspanyol, Arap, Rus, Çin danslarının sergilendiği bir şölen başlar. Finalde muhteşem bir ikili dansla gösteri sona erer. Clara uyanır ve kendini uyuduğu yerde kucağında ‘Fındıkkıran’ıyla bulur.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title