BEŞİR AYVAZOĞLU HABERLERİ

Beşir Ayvazoğlu haber, Beşir Ayvazoğlu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Beşir Ayvazoğlu

Beşir Ayvazoğlu

Doğum Yeri Sivas / Türkiye
Doğum Tarihi 11.2.1953

Beşir Ayvazoğlu Kimdir ?

Beşir Ayvazoğlu 1953 Zara, Sivas doğumlu edebiyatçı, şair, yazar, gazeteci. Asıl ismi "Beşir Ayvaz" olup 11 şubat 1953 tarihinde Sivas’ın Zara ilçesinde doğmuştur. Sivas 'ta ilk ve orta öğreniminin ardından 1975'te Bursa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü'nü tamamlamıştır. Çeşitli liselerde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yapmış, TRT’de uzman olarak çalışmıştır.
Biyografinin devamı için tıklayın
Beşir Ayvazoğlu - 25.10.2021
Baksı Kültür Sanat Vakfı Anadolu'dan ilham alan kültür projelerini ödüllendirecek
Anadolu Ödülleri'nin bu yıl seçici kurulları, edebiyat alanında Sunay Akın, Beşir Ayvazoğlu, Metin Celal, Doğan Hızlan ve Mario Levi, görsel Sanatlar alanında Prof.
Beşir Ayvazoğlu - 11.07.2021
Babıali'nin hassas ve cesur kalemi : Mehmed Şevket Eygi
Aynı dönemde Bedir Yayınevi'ni de kuran usta edebiyatçı, 2015'te Beşir Ayvazoğlu'na verdiği bir röportajda, yatılı okumak üzere, küçük bir çocukken geldiği İstanbul'un insanını şu sözlerle anlatmıştı: "İstanbul Kültürünün Özellikleri, diye iki yazı yazmış, 62 madde sıralamıştım.
Beşir Ayvazoğlu - 18.04.2021
Dostları ve öğrencileri, çevrim içi toplantıda tarihçi Dr. Mehmet Genç'i andı
"Az yazar, öz yazardı. Çok konuşur, öz konuşurdu" Özel, Genç'in 1980'li yıllarda duyduğu "Osmanlı'nın düşüşü yükselişinden daha muhteşemdir." ifadesini kendisine sorma imkanı bulduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Buluştuk bir şekilde ve bu sözün gerekçesini çok merak ettiğimi söyledim. Bana dedi ki, 'Delikanlı önce bu düşüş kelimesini lügatinden at, Osmanlı düşmez, Osmanlı düşmedi. Yani Osmanlı'nın içinden biz çıktık. Türkiye Cumhuriyeti çıktı ve devam ediyor. Bizim genişlememiz ve geri çekilmemiz söz konusu. Üstelik bu geri çekilme sistemin ömrünün son demlerinde, son 1-2 yüz yılında ve sanayileşmiş kapitalist bir Avrupa karşısında oldu. Dünya tarihinde bizden daha fazla yaşamış olan en iyi örnek, bizden önce gelen Bizanstı, takriben bin yıl yaşadı; Osmanlı altı yüzyıl, cumhuriyeti de katarsak yedi yüzyıl yaşadı. Ama onların karşısına sanayileşmiş bir düşman çıkmadı. Bizim karşımıza hem bizi başından itibaren yok etmeye çalışan hem de çeşitli tarihi sebeplerle sanayileşen bir Avrupa çıktı. Osmanlı, o sanayi Avrupası karşısında direne direne geri çekildi.' Buradan hamasi sonuçlar değil, idari, siyasi, hukuki, dini ve fikri birtakım tutanaklar çıkarıyordu. Kendi hayatiyetimiz için bunlardan faydalanmamız lazım. Beni ilk Mehmet Genç hocaya çeken bu düşünceleri olmuştu. Takriben 40 yıla yakın teşrik-i mesaimiz oldu. Az yazar, öz yazardı. Çok konuşur, öz konuşurdu." "Herkesin yürekten sevdiği ve saydığı bir insandı" Toplantıya katılan Engin Deniz Akarlı'nın Genç için yazdığı, Aslaner'in okuduğu metinde ise şu ifadeler yer aldı: "Mehmet Genç hoca genç, yaşlı, kadın, erkek, doğulu, batılı veya doğucu, batıcı, böyle farklı özelliklere sahip her çevreden gelen herkesin yürekten sevdiği ve saydığı bir insandı. Mehmet Genç hocamızı bu mertebeye taşıyan hasletleri onu anmak için yaptığımız bu toplantıya katılanlar yakından bilirler. Başta güler yüzü, sakin tabiatı, tevazuu, ilim ve irfanı, hoşsohbeti, alicenaplığı ile hepimizin yüreğinde taht kurmuş bir insandı Mehmet Genç." Yazar Beşir Ayvazoğlu ise kitapları kendisiyle aynı yayınevinden çıkan Mehmet Genç ile haftalık sohbetlerde bir araya geldiklerini söyledi.
Beşir Ayvazoğlu - 23.03.2021
"Son Hafız-ı Kütüp İsmail Saib Sencer" paneli düzenlendi
Beyazıt Devlet Kütüphanesinde, Esenler Belediyesinin desteğiyle düzenlenen "Son Hafız-ı Kütüp İsmail Saib Sencer" başlıklı panelin yönetimini, gazeteci yazar Beşir Ayvazoğlu üstlendi.
Beşir Ayvazoğlu - 12.03.2021
Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi ziyarete açıldı
Açılışın ardından AA muhabirine açıklama yapan yazar Beşir Ayvazoğlu, İstiklal Marşı'nın kabulünün 100.
Beşir Ayvazoğlu - 01.01.2021
"Üstatlar ve Karantina Günlükleri" projesi tamamlandı
Ahmet İnam, Ahmet Özhan, Ahmet Tabakoğlu, Alev Alatlı, Amir Ateş, Atasoy Müftüoğlu, Atilla Dorsay, Ayla Ağabegüm, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Beşir Ayvazoğlu, Betül Mardin, Çetin Baydar, D.
Beşir Ayvazoğlu - 01.11.2020
Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 62. yılında anıldı
"Yahya Kemal medeniyet şairimizdir" Beyatlı'nın çağdaşlarını ve sonraki nesilleri medeniyet düşüncesiyle etkilemiş öncü bir şair odluğunu aktaran Şirin, şöyle devam etti: "Cemil Meriç'e göre 'Kuğunun son şarkısı", Beşir Ayvazoğlu'na göre ise 'Bozgunda Fatih rüyası' ve 'Eve dönen adam'dı.
Beşir Ayvazoğlu - 01.10.2020
Kitap kültürü dergisi Şiraze okurla buluştu
Sert, derginin ilk sayısına Necmettin Turinay, Ömer Lekesiz, Alaattin Karaca, Ali Utku, Yusuf Turan Günaydın, Metin Savaş ve Beşir Ayvazoğlu'nun da aralarında bulunduğu 37 yazarın yazılarıyla destek verdiğini sözlerine ekledi.
Beşir Ayvazoğlu - 17.09.2020
"Tarık Buğra Kitabı", Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları'ndan çıktı
Eserde, arasında Beşir Ayvazoğlu, Kurtuluş Kayalı, Mehmet Doğan, İsmail Coşkun ve Abdullah Uçman'ın da bulunduğu 42 ismin yazıları yer alıyor.
Beşir Ayvazoğlu - 07.06.2020
Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi açıldı
Açılış programında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala'nın yanı sıra Yönetmen Mesut Uçakan, Yazar Beşir Ayvazoğlu ve gazeteci Ertuğrul Özkök'ün de arasında bulunduğu kültür ve sanat camiasından pek çok isim katıldı.
Beşir Ayvazoğlu - 12.04.2020
Beşir Ayvazoğlu, "Cumhuriyet Dönemi Kültür Taşıyıcıları"nı anlattı
Araştırmacı-Yazar Beşir Ayvazoğlu, Geleneksel Sanatlar Derneği ve Lale Sanat iş birliğiyle düzenlenen programın dördüncüsüne konuk oldu.
Beşir Ayvazoğlu - 12.03.2020
Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan "Halide Edib Adıvar" kitabı okurla buluştu
Katılımcılara kitabın hediye edildiği programa ayrıca aralarında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Yılmaz, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, TÜRSAK Başkanı Elif Dağdeviren, Beşir Ayvazoğlu, Yavuz Bingöl'ün bulunduğu kültür ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.
Beşir Ayvazoğlu - 16.11.2019
Beşir Ayvazoğlu: "Babıali, basın, yayın ve kültürün merkeziydi"
Araştırmacı yazar Beşir Ayvazoğlu, "Babıali, 1870'lerden bu yana Türkiye'de basının, kültür ve ilim hayatının nefes alıp verdiği yerdi.
Beşir Ayvazoğlu - 08.11.2019
Beşir Ayvazoğlu - 07.11.2019
"100 Yüze İmza ve Söyleşi" programında Tevfik Fikret konuşuldu
Araştırmacı yazar Beşir Ayvazoğlu, Tevfik Fikret'in hayatını hassasiyetle kaleme aldığını belirterek, "Aşırı sevgi ve hayranlık hataları görmeyi engeller, aşırı nefret ise kendisinden söz ettiğiniz insanın meziyetlerini görmenizi engeller.
Beşir Ayvazoğlu - 07.11.2019
İstanbul Öğretmen Akademileri başladı
Yazıcı, bu eğitim öğretim yılında da akademilerin geçen yıl olduğu gibi eğitim ortamlarına katkı sunmaya devam edeceğini dile getiren Yazıcı, şunları kaydetti: "Dil öğretiminde yeni fikir ve uygulamalarla gelen Lisan Akademisi'nin ilk dersine katıldım. Tüm akademilerimizde olduğu gibi öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmeye dönük isteklerine bir kere daha şahit oldum. Akademilerimiz faaliyetlerinde eğitim hikayemize katkı sunan her kurum ve kuruluşla ilişki kurmayı, öğretmenlerimizin ilham veren öğrenme yolculuğuna katkı sunacak çoklu iş birliklerini önemsiyoruz. Bizler İstanbul Öğretmen Akademileri'nde gerçekleştirdiğimiz söyleşi, atölye, konferans, seminer, sergi, konser ve diğer etkinliklerle, öğretmenlerimizin çok yönlü gelişimlerine katkı sunarak onlara yeni ufuklar açma gayretindeyiz." İstanbul Öğretmen Akademileri'nde, bugüne kadar Erol Sayan, Savaş Barkçin, Göksel Baktagir, Tuluyhan Uğurlu, Cihat Aşkın, Melihat Gülses, Beşir Ayvazoğlu, Selim İleri, Necip Gülses, J.
Beşir Ayvazoğlu - 19.10.2019
Konya Kitap Günleri açıldı
Açılış programının ardından yazarlar Erol Göka, Kemal Sayar, Beşir Ayvazoğlu, Uğur Derman ve Mehmet Doğan tarafından kitap konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.
Beşir Ayvazoğlu - 18.10.2019
Ankara Kitap Fuarı açıldı
"Kütüphaneme girdiğimde dostlarımın arasına girmiş gibi oluyorum" Fuarın Onur Konuğu Beşir Ayvazoğlu ise fuarda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Türkiye'de okur sayısının fazla olduğunu, bunun da ülkenin geleceği için önem teşkil ettiğini söyledi.
Beşir Ayvazoğlu - 18.10.2019
TÜGVA Kültür Sanat Okulu başlıyor
TÜGVA'dan yapılan açıklamada, bu çalışma ile kültürel birikimin geleceğe taşınmasının amaçlandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Türkiye Gençlik Vakfı olarak derin kültürel birikimimizi anlamak ve bunu geleceğe taşımak istiyoruz. Kültür Sanat Okulu, bu doğrultuda attığımız bir adımdır. Köprü vazifesi görmesini istediğimiz okulumuz, kültür-sanat dünyamızın duayen isimleriyle bu konuda dertli ve istekli öğrencileri bir araya getirmeyi hedefliyor. Edebiyattan müziğe, resimden mimariye birçok alanda yoğun aktarımın olacağı okulumuz, yarının Türkiye'sini inşa edecek gençleri beklemektedir." Açıklamada, proje kapsamında Ahmet Murat, Ali Nuri Türkoğlu, Beşir Ayvazoğlu, Celaleddin Çelik, Cemal Toy, Dursun Gürlek, Enver Gülşen, Halil İbrahim Düzenli, Handan İnci, Hasan Kaçan, Haşmet Babaoğlu, Hayati İnanç, Hikmet Barutçugil, Hüseyin Kutlu, İbrahim Halil Üçer, İlhami Atalay, İsmail Erdoğan, Mevlana İdris, Nurhan Atasoy, Samed Karagöz, Sami Savni Özer, Savaş Barkçin, Semih Kaplanoğlu, Serhat Kula, Suphi Saatçi, Süleyman Seyfi Öğün, Tahsin Görgün, Yalçın Çetinkaya, Yasin Çetin, Yasin Yıldız ve Yusuf Kaplan'ın gençlerle bir araya geleceği ifade edildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Beşir Ayvazoğlu Haberleri | Beşir Ayvazoğlu Kimdir - Haberler - Beşir Ayvazoğlu haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Beşir Ayvazoğlu kimdir, hayatı ve biyografisi. Beyoğlu Şiir Mahfilleri Gezisi Turgay Anar'ın rehberliğinde gerçekleşti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 30.11.2021 13:23:50. #1.14#

title