Behçet Aysan Haberleri

Behçet Aysan haber, Behçet Aysan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Behçet Aysan - 05.03.2021
Yazar-şair Metin Celal ile gazeteci-yazar Sibel Oral, edebiyat hayatlarını anlattı
Yine üniversite döneminde Yeni Türkü yayınlarından Adnan Özer'le tanıştığını aktaran Metin Celal, şöyle devam etti: "12 Eylül dönemindeyiz. Dergi ve gazete çıkarmak yasak, izin verilmiyor. O dönemin ilk dergisi 'Yaşam İçin Şiir'. Mehmet Müfit ile Oktay Akıncı çıkartıyordu, 3 yapraklık bir şeydi. Mehmet Müfit ile de Varlık Dergisi'yle arkadaş olmuştum. O dönem çok hızlı arkadaş oluyormuşuz. Enteresan bir dönem. Daha sonra böyle şeyler olmadı. Sonra Ankara'da Behçet Aysan'la birlikte Yaşam İçin Şiir dergisinin dağıtımını yaptık.
Behçet Aysan - 10.12.2019
Bayraklı'da 'İnsan Hakları' paneli
Bayraklı Belediyesi, 9-15 Aralık Demokrasi ve İnsan Hakları Haftası dolayısıyla 'İnsan, Haklarıyla İnsandır' başlıklı panel düzenledi. Panele Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren usta şairler Metin Altıok ile Behçet Aysan'ın kızları 25.
Behçet Aysan - 02.07.2019
CHP TBMM Grup Toplantısı
Bu duruma örnek olarak Madımak'ta yaşamını kaybeden Behçet Aysan'ın kızı Eren Aysan'ın bir gazetedeki yazısını gösteren Kılıçdaroğlu, Aysan'ın, "Hınçla büyümedim.
Behçet Aysan - 29.06.2018
Sivas'ın Ortasında Dünya Yanıyor!
Sivas katliamında Aziz Nesin kıl payı kurtulmuş, aralarında Behçet Aysan, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Asım Bezirci, 12 yaşındaki Koray Kaya'nın da bulunduğu otuz üç aydın insanımız ve ikisi otel görevlisi; "Sivas laiklere mezar olacak!" sloganları atan kişiler tarafından yakılarak öldürülmüştü.
Behçet Aysan - 17.01.2018
Metin Altıok Ödülü Sahibini Buldu
"ÖDÜLÜMÜ DİRENENLERE İTHAF EDİYORUM" Şair Hicri İzgören ödülünü Eray Canberk'in elinden alırken yaptığı konuşmada, Metin Altıok'un şiirini ve duruşunu saygıyla karşıladığını ve kendisini usta bildiğini belirterek şunları söyledi: "Metin Altıok adına konulmuş bir ödülü almaktan son derece mutlu ve onurluyum. Bu ödülü bana layık gören seçici kurulun değerli üyelerine saygılarımı ve teşekkürlerimi bildiriyorum. Bu ödülü şiirin muhalif kimliği adına barış, özgürlük ve adalet adına mücadele eden, içerde ve dışarıda direnenlere ithaf ediyorum." "BU ÜLKENİN KARANLIĞINDA YOK EDİLEN AYDINLARI, GAZETECİLERİ, SANATÇILARI AYDINLIĞI ÇAĞIRAN GÜNLERLE ANALIM İSTEDİK" Törenin açılışını ve sunumunu gerçekleştiren Zeynep Altıok Akatlı, konuşmasında akademisyenleri, aydınları, gazetecileri, sanatçıları, karanlığı simgeleyen günlerle değil aydınlığı çağıran ve onları yaşatan günlerle anmak gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Metin Altıok ve onun gibi kendini hep sözde bulanlar bugün ömrünü nefrete, kine, ayrıştırmaya odaklayanlar tarafından hedef oldular, yakıldılar, vuruldular, bombalandılar, katledildiler. Bu akıl ne yazık ki bugün en şiddetli ağırlığıyla kendisini bize hissettiriyor ve aydınlanmayı, devrimleri, Cumhuriyetimizi, laikliği hedef alan bu karanlık, bu sistemli yok edişi, sözü, düşünceyi, sanatı, şiiri, romanı, müziği yok etmeyi de şiar ediniyor. Çünkü biliyor ki muhakeme, biatın karşısındaki en kuvvetli silahtır. Çünkü biliyor ki muhakemeyi tetikleyen sanattır, şiirdir, düşüncedir, bilimdir. Cumhuriyet'in yarattığı dünya sanatçısı yok zannedenler kendi karanlıklarını gerçek zannediyorlar. Oysa biz bugün burada Cumhuriyet'in, aydınlanmanın, bütün devrimcilerini selamlamak için buluştuk. Biz istedik ki Metin Altıok'u, Behçet Aysan'ı, Asaf Koçan'ı, Uğur Kaynar'ı nice canımızı, 35 kişiyi, bu ülkenin bu karanlığında yok edilen, akademisyenlerimizi, aydınlarımızı, gazetecilerimizi, sanatçılarımızı, karanlığı simgeleyen günlerle değil aydınlığı çağıran ve onları yaşatan günlerle analım.
Behçet Aysan - 17.01.2018
Metin Altıok Ödülü Sahibini Buldu
Metin Altıok anısına bu yıl 10'uncusu verilen Metin Altıok Şiir Ödülü dün akşam Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir törenle "Aşktan Alır Rengini" kitabıyla Hicri İzgören'e takdim edildi.  Törenin açılışını, Sivas olaylarında yaşamını yitiren şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok Akatlı yaparken Fazıl Say, Serenad Bağcan ve Tilbe Saran da mini bir konser verdiler.  Kırmızı Kedi Yayınevi desteğiyle gerçekleştirilen ödülün, jüri başkanlığını ise Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan yaparken, Hilmi Yavuz, Eray Canberk, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan ve Haydar Ergülen'den oluşan isimler de seçici kurulda yer aldı.  "ÖDÜLÜMÜ DİRENENLERE İTHAF EDİYORUM"  Şair Hicri İzgören ödülünü Eray Canberk'in elinden alırken yaptığı konuşmada,  Metin Altıok'un şiirini ve duruşunu saygıyla karşıladığını ve kendisini usta bildiğini belirterek şunları söyledi: "Metin Altıok adına konulmuş bir ödülü almaktan son derece mutlu ve onurluyum. Bu ödülü bana layık gören seçici kurulun değerli üyelerine saygılarımı ve teşekkürlerimi bildiriyorum. Bu ödülü şiirin muhalif kimliği adına barış, özgürlük ve adalet adına mücadele eden, içerde ve dışarıda direnenlere ithaf ediyorum."  "BU ÜLKENİN KARANLIĞINDA YOK EDİLEN AYDINLARI, GAZETECİLERİ, SANATÇILARI AYDINLIĞI ÇAĞIRAN GÜNLERLE ANALIM İSTEDİK"  Törenin açılışını ve sunumunu gerçekleştiren  Zeynep Altıok Akatlı, konuşmasında akademisyenleri, aydınları, gazetecileri, sanatçıları, karanlığı simgeleyen günlerle değil aydınlığı çağıran ve onları yaşatan günlerle anmak gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Metin Altıok ve onun gibi kendini hep sözde bulanlar bugün ömrünü nefrete, kine, ayrıştırmaya odaklayanlar tarafından hedef oldular, yakıldılar, vuruldular, bombalandılar, katledildiler. Bu akıl ne yazık ki bugün en şiddetli ağırlığıyla kendisini bize hissettiriyor ve aydınlanmayı, devrimleri, Cumhuriyetimizi, laikliği hedef alan bu karanlık, bu sistemli yok edişi, sözü, düşünceyi, sanatı, şiiri, romanı, müziği yok etmeyi de şiar ediniyor. Çünkü biliyor ki muhakeme, biatın karşısındaki en kuvvetli silahtır. Çünkü biliyor ki muhakemeyi tetikleyen sanattır, şiirdir, düşüncedir, bilimdir. Cumhuriyet'in yarattığı dünya sanatçısı yok zannedenler kendi karanlıklarını gerçek zannediyorlar. Oysa biz bugün burada Cumhuriyet'in, aydınlanmanın, bütün devrimcilerini selamlamak için buluştuk. Biz istedik ki Metin Altıok'u, Behçet Aysan'ı, Asaf Koçan'ı, Uğur Kaynar'ı nice canımızı, 35 kişiyi, bu ülkenin bu karanlığında yok edilen, akademisyenlerimizi, aydınlarımızı, gazetecilerimizi, sanatçılarımızı, karanlığı simgeleyen günlerle değil aydınlığı çağıran ve onları yaşatan günlerle analım.
Behçet Aysan - 22.12.2017
Behçet Aysan Şiir Ödülü Çsm'de Verildi
Türk Tabipleri Birliğinin Sivas’taki Madımak olaylarında ölen Dr. Behçet Aysan ile yine aynı olayda yaşamını yitiren aydınlar anısına düzenlediği Behçet Aysan Şiir Ödülü, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Behçet Aysan - 03.05.2017
İlk Atlas
İlk Atlas, 4 Mayıs'ta IF Performance Hall Ataşehir sahnesinde Senem Demircioğlu ve İklim Tamkan'ın, Fazıl Say prodüktörlüğünde kaydedilen ilk albümleri 'İlk Atlas' müzikseverlerle buluşuyor Klasik müzik kökenli sanatçılar Senem Demircioğlu ile İklim Tamkan'ın bir araya gelerek, Cemal Süreya, Edip Cansever, Metin Altıok ve Behçet Aysan gibi şairlerin şiirlerini yorumladıkları, Fazıl Say'ın prodüktörlüğünde ve yapımcılığındaki albüm "İlk Atlas", müzik marketlerdeki yerini aldı.
Behçet Aysan - 03.04.2017
İki Kadın Müzisyenden Fazıl Say Prodüktörlüğünde Bir İlk:
Mezzosoprano Senem Demircioğlu ve piyanist İklim Tamkan'ın, Fazıl Say prodüktörlüğünde kaydedilen ilk albümleri "İlk Atlas", 31 Mart'tan itibaren tüm müzik marketlerde yerini aldı. Klasik müzik kökenli sanatçılar Senem Demircioğlu ile İklim Tamkan'ın bir araya gelerek, Cemal Süreya, Edip Cansever, Metin Altıok ve Behçet Aysan gibi şairlerin şiirlerinin yorumladıkları albüm "İlk Atlas"; Fazıl Say'ın prodüktörlüğünde ve yapımcılığında müzik marketlerde yerini aldı.
Behçet Aysan - 30.03.2017
İki Kadın Müzisyenden Fazıl Say Prodüktörlüğünde Bir İlk;
Klasik müzik kökenli sanatçılar Senem Demircioğlu ile İklim Tamkan'ın bir araya gelerek, Cemal Süreya, Edip Cansever, Metin Altıok ve Behçet Aysan gibi şairlerin şiirlerinin yorumladıkları albüm "İlk Atlas"; Fazıl Say'ın prodüktörlüğünde ve yapımcılığında müzik marketlerde yerini almaya hazırlanıyor.
Behçet Aysan - 13.03.2016
Şair Metin Altıok Şiirlerle Anıldı
Akatlı'nın konuşmasının ardından Ankara kökenli tanınmış şairler Ahmet Telli ve Şükrü Erbaş'la yine Madımak olaylarında hayatını kaybeden şair Behçet Aysan'ın kızı şair Eren Aysan, Metin Altıok'la ilgili anılarını paylaştı ve Altıok'tan şiirler okudular.
Behçet Aysan - 07.08.2015
Melek Özlem Sezer'den Bir Şiir Şöleni
"Cemal Süreya Şiir Ödülü" ve "Behçet Aysan Şiir Ödülü"ne layık görülen Melek Özlem Sezer'in kaleme aldığı kitap, çocuklarını şiirle tanıştırmak isteyen anne babalar için şiir evrenine eğlenceli bir giriş vaat ediyor.
12
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Behçet Aysan Haberleri | Behçet Aysan Kimdir - Haberler - Behçet Aysan haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Behçet Aysan kimdir, hayatı ve biyografisi. Yazar-şair Metin Celal ile gazeteci-yazar Sibel Oral, edebiyat hayatlarını anlattı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.4.2021 09:21:04. #1.14#

title