Arthur Rimbaud Haberleri

Arthur Rimbaud haber, Arthur Rimbaud son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Arthur Rimbaud - 12.10.2020
"Ömrünü şiirin hizmetine sunan şair: Cahit Sıtkı Tarancı"
İlk şiir kitabı "Ömrümde Sükut" 1933'te yayımladı Tarancı'nın ilk eserleri, Galatasaray Lisesi'nin çıkardığı "Akademi" ile dönemin ünlü "Servet-i Fünun" dergilerinde yayımlandı. Fransızcayı ilerleterek, Stephane Mallarme, Charles Baudelaire ve Arthur Rimbaud gibi Fransız şairlerin eserlerini okumaya başlayan şair, "Garip" akımından etkilendi ve bu dönem serbest şiir denemeleri yaptı.
Arthur Rimbaud - 13.10.2017
35 Yaşın Unutulmaz Şairi: Cahit Sıtkı Tarancı
Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Tarancı'nın ilk eserleri Galatasaray Lisesi'nin çıkardığı "Akademi" ile dönemin ünlü "Servet-i Fünun" dergilerinde yayımlandı. Tarancı, Fransızcayı ilerleterek, Stephane Mallarme, Charles Baudelaire ve Arthur Rimbaud gibi Fransız şairlerin eserlerini okumaya başladı.
Arthur Rimbaud - 28.08.2017
Dha Yurt Bülteni-1
İLHAN BERK KİMDİR?  Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu. Espiye'de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ne girdi. Enstitünün Fransızca Bölümü'nden 1944 yılında mezun olan Berk, 1945-1955 yılları arasında Zonguldak, Samsun ve Kırşehir'de ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1956 yılından itibaren 13 yıl boyunca Ankara'da T.C. Ziraat Bankası'nın Yayın Bürosu'nda çevirmenlik yaptı. Bu süre içinde modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud ve Ezra Pound'un şiirlerini çevirerek kitaplaştırdı.
Arthur Rimbaud - 28.08.2017
İlhan Berk Sergi ile Anıldı
İLHAN BERK KİMDİR? Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu. Espiye'de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ne girdi. Enstitünün Fransızca Bölümü'nden 1944 yılında mezun olan Berk, 1945-1955 yılları arasında Zonguldak, Samsun ve Kırşehir'de ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1956 yılından itibaren 13 yıl boyunca Ankara'da T.C. Ziraat Bankası'nın Yayın Bürosu'nda çevirmenlik yaptı. Bu süre içinde modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud ve Ezra Pound'un şiirlerini çevirerek kitaplaştırdı.
Arthur Rimbaud - 24.06.2017
İzlenim - Harar'da Ramazan'a Veda
Muhammed Ali'nin konsolosluk binasının hemen yakınında ünlü Fransız romantik şairi Arthur Rimbaud'nun da bir evi var.
Arthur Rimbaud - 22.07.2015
Hastaların Hislerini Hisseden Doktor
Ünlü Fransız şair Arthur Rimbaud ve Rus yazar Vladimir Nabokov ile yine Rus klasik müzik bestekarı Alexander Scriabin ve ressam Vasily Kandinsky bu kişiler arasında yer alıyor.
Arthur Rimbaud - 24.08.2014
Cehennemde Bir Mevsim & Aydınlanışlar Kitabı
"Arthur Rimbaud vahşi tabiatlı bir mistiktir.
Arthur Rimbaud - 01.02.2014
Beethoven'in Bilinmeyen Yönleri
Kitaptan: (12. Bölüm – Sahne Müziği) "Opera Beethoven'e zor geliyordu." "Her şeyde ustalaşmayı hayal eden Beethoven, opera hayali kuruyordu. İkinci bir Mozart olacağı tahminini boşa çıkarmaması için dikkat çekici enstrümantal eserler bestelemesinin yeterli olmadığını; bir noktada operayla, Mozart'ın rekabet çıtasını hayal edilemeyecek kadar yukarılara taşıdığı bu müzikal biçimle yakından ilgilenmesi gerektiğini biliyordu. Ama opera Beethoven'e zor geliyordu. Opera pratiği yaparak yetişmemişti, oysa Mozart on iki yaşından beri operayla iç içe olmuştu. Bonn ve Viyana, dönemin opera türünün eksiksiz bir mönüsünü sunmuş olsa da Beethoven, doğuştan ya da deneyimli opera bestecilerinde gördüğümüz doğal tiyatro hissine sahip değildi; bu bestecilerin birçoğu da onun biçimlere, fikirlere ve oranlara hâkimiyetinden yoksundu; ama bu tiyatro hissi lütfu onlarda bol bol bulunuyordu. Ayrıca Beethoven Viyana'da sahne projeleri üzerine düşünmeye başladığı sıralarda, 1803 yılı civarında, sağırlığı da iyice ilerlemiş; durumu opera insanlarıyla, yani şarkıcılarla, emprezaryolarla, sahne yönetmenleriyle, tiyatro izleyicileriyle, gişeyle, kısacası opera yapımının kalabalık dünyasıyla uğraşmasını zorlaştıracak kadar kötüleşmişti." Dizinin yayınlanmış diğer kitapları: Winston Churchill, John Stuart Mill, Simon Bolivar, Jean-Jacques Rousseau, Immanuel Kant, Charles Darwin, John Locke, Korkunç İvan, Hammurabi, Olof Palme, Gabriel García Márquez, Arthur Rimbaud, Jack London, Budha, Hegel, Leibniz, Afrikalı Leo, Thomas Hobbes, Sarah Bernhardt, Mithradates, Konstantinos Palaeologos, Kierkegaard.
Arthur Rimbaud - 07.01.2012
Aydoğan, KMÜ Öğrencileriyle Buluştu
Mustafa Aydoğan, "Bu programın adı 'Geleceğin Yazarları Yetişiyor'. Bu çok iddialı bir söylem ve açıkçası bu ifade beni korkutuyor. Haddimi aştığımı hissediyorum çünkü şimdi bir Arthur Rimbaud karşısında oturuyor olabilirim.
Arthur Rimbaud - 27.08.2011
Usta Şair İlhan Berk, Anılıyor
Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 3 yıl önce 90 yaşındayken hayatını kaybeden usta Şair ve Ressam İlhan Berk'in resim, şiir, kitap ve özel eşyalarından oluşan sergi açıldı. Sergi resimlerinin ve şiirlerinin yanında salonda Berk'in kişisel eşyaları da yer aldı. Berk, Bodrum'da üç gün boyunca düzenlenecek çeşitli sanat etkinlikleri ile anılacak. Ölümünün 3. yılında usta şair ve ressam İlhan Berk'i anmak amacıyla oğlu Mimar Ahmet Berk'in destekleriyle Nurol Sanat Galerisi'nde İlhan Berk'i Anma Sergisi açıldı. Oğlu Ahmet Berk, yazar Latife Tekin ile Bodrum'da yaşayan şairlerin birlikte açılışını yaptığı sergide, Berk'in yaptığı resimler, el yazısı şiirler, çalışma odasındaki eşyalar, sanatçının farklı dönemlerde yaptığı 31 eser, çalışma masası, daktilosu, koltuğu, kahve köşesi, kitapları ve kitaplığı da sergi salonuna getirilerek, sanatçının kullanım şekli ile dekore edildi. Serginin açık kalacağı süre içinde salonda İlhan Berk'in kendi sesinden şiirleri dinlenecek. Serginin açılış kokteyline Berk'in oğlu Ahmet Berk, Yazar Latife Tekin gibi ünlü isimler katıldı. Bodrum Belediyesi, Gümüşlük Akademisi Vakfı ve Oasis Kültür Merkezi'nin organizasyonu ile düzenlenen etkinlikler kapsamında yarın saat 17. 00 Berk'in Gümbet'teki Türbe Mezarlığı'ndaki mezarı başında anma töreni düzenlenecek. Gümüşlük Akademisi Vakfı'nda da 3. Gençlik Sanat Buluşması yapılacak. İki gün sürecek sanat etkinlikleri hakkında bilgi veren Vakıf Başkanı Latife Tekin, "Usta edebiyatçımızın anısını yaşatmak için Gümüşlük Akademisi amfi tiyatrosunu açık bir sahneye dönüştürdük. Akademi mekanları genç sanatçıların çalışmalarını sergileyeceği bir sanat agorası haline gelecek. Ayrıca Bodrum'da gerçekleşecek sokak etkinliğinde şairin şiirleri seslendirilecek. Usta şairin şiirini, yaşam felsefesini, insan tutkusunu gelecek nesillere aktarmak için her yıl artan etkinliklerle anma törenlerini düzenleyeceğiz. Önümüzdeki yıl ise İlhan Berk'i anma haftasına uluslararası edebiyat alanından da çeşitli yazarlar ve şairler katılacak" dedi. İLHAN BERK KİMDİR? İlhan Berk, 1918'te Manisa'da doğdu. Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'ndan mezun olan Berk, Espiye'de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ne girdi. Enstitünün Fransızca bölümünden mezun (1944) olan Berk, 1945-1955 yılları arasında Zonguldak, Samsun ve Kırşehir'de ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1956 yılından itibaren on üç yıl boyunca Ankara'da Ziraat Bankası'nın Yayın Bürosu'nda çevirmenlik yaptı. Berk, bu süre içinde modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud ve Ezra Pound'un şiirlerini çevirerek kitaplaştırdı.
Arthur Rimbaud - 27.08.2011
Şair İlhan Berk, Bodrum'da Anılıyor
Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 3 yıl önce, 90 yaşındayken yaşamını yitiren şair ve ressam İlhan Berk'in anısına, resim, şiir, kitap ve özel eşyasından oluşan sergi açıldı. Şair ve ressam İlhan Berk, Bodrum'da üç gün boyunca düzenlenecek çeşitli sanat etkinlikleri ile anılacak. Ölümünün 3'üncü yıldönümünde İlhan Berk'i anmak amacıyla oğlu Mimar Ahmet Berk'in desteğiyle Nurol Sanat Galerisi'nde, 'İlhan Berk'i Anma Sergisi' açıldı. Ahmet Berk, yazar Latife Tekin ile Bodrum'da yaşayan şairlerin birlikte açılışını yaptığı sergide, İlhan Berk'in yaptığı resimler, el yazısı şiirler, çalışma odasındaki eşya, sanatçının farklı dönemlerde yaptığı 31 eser, çalışma masası, daktilosu, koltuğu, kahve köşesi, kitapları ve kitaplığı da sergi salonuna getirilerek, sanatçının kullandığı biçimde dekore edildi. Serginin açık kalacağı süre içinde salonda İlhan Berk'in kendi sesinden şiirleri dinlenecek. Bodrum Belediyesi, Gümüşlük Akademisi Vakfı ve Oasis Kültür Merkezi'nin organizasyonu ile düzenlenen etkinlikler kapsamında yarın saat 17. 00'de İlhan Berk'in Gümbet'teki Türbe Mezarlığı'ndaki mezarı başında anma töreni düzenlenecek. Gümüşlük Akademisi Vakfı'nda da 3'üncü Gençlik Sanat Buluşması yapılacak. Etkinlikler hakkında bilgi veren Vakıf Başkanı Latife Tekin, "Usta edebiyatçımızın anısını yaşatmak için Gümüşlük Akademisi Amfi Tiyatrosu'nu açık bir sahneye dönüştürdük. Akademi mekanları genç sanatçıların çalışmalarını sergileyeceği bir sanat agorası haline gelecek. Ayrıca Bodrum'da gerçekleşecek sokak etkinliğinde şairin şiirleri seslendirilecek. Usta şairin şiirini, yaşam felsefesini, insan tutkusunu gelecek nesillere aktarmak için her yıl artan etkinliklerle anma törenlerini düzenleyeceğiz. Önümüzdeki yıl ise İlhan Berk'i anma haftasına uluslararası edebiyat alanından da çeşitli yazarlar ve şairler katılacak" dedi. -----KUTU----- İlhan Berk kimdir? İlhan Berk, 1918'te Manisa'da doğdu. Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'ndan mezun olan Berk, Espiye'de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ne girdi. Enstitünün Fransızca bölümünden mezun (1944) olan Berk, 1945-1955 yılları arasında Zonguldak, Samsun ve Kırşehir'de ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1956 yılından itibaren on üç yıl boyunca Ankara'da Ziraat Bankası Yayın Bürosu'nda çevirmenlik yaptı. Berk, bu süre içinde modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud ve Ezra Pound'un şiirlerini çevirerek kitaplaştırdı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Arthur Rimbaud Haberleri | Arthur Rimbaud Kimdir - Haberler - Arthur Rimbaud haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Arthur Rimbaud kimdir, hayatı ve biyografisi. İlhan Berk kimdir? İlhan Berk şiirleri ve eserleri nelerdir? İlhan Berk'in tüm şiirl
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.3.2021 22:16:47. #1.15#
title