Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Parkı'nı Yeniliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Parkı'nı Yeniliyor

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Parkı'nı Yeniliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi'nin Gençlik Parkı Yenileme Çalışmaları İçerisinde, Tübitak ile Büyükşehir Belediyesi'nin Gerçekleştirdiği Türkiye'nin İlk Bilim Merkezini, Bu Parka Kuracaklarını Söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi'nin Gençlik Parkı yenileme çalışmaları içerisinde, TÜBİTAK ile Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği Türkiye'nin ilk bilim merkezini, bu parka kuracaklarını söyledi.

Gökçek, Ankara için tarihi öneme sahip olan Gençlik Parkını yenileme çalışmaları içerisindeki yeni projelerini İHA'ya anlattı. Gökçek, Ankara içine sayısız yeşil alan gerçekleştirdiklerini belirterek, "Şimdiye kadar toplam 245 park ve dev reklarasyon alanları yaptık. Bunları yaparken Gençlik Parkının yapılması gerektiği konusunda geçmiş Kültür Bakanlarına istekte bulunduk. Bir olumlu yanıt alamadık. Milli Komite ve Kültür Bakanlığının onayı ile bir yıl önce gençlik parkı ile yeni projemize uygulama izni

aldık. Bu sayede Gençlik Parkına Büyükşehir Belediyesi'nin yapılması izni verildi. Mimar Öner Tekcan beyin hazırladığı projeyi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu onayladı. Projemiz ana hatlarıyla parkın orjinal mimarisi ve orjinal dokusuna geri döndürülmesine amaçlıyor" diye konuştu.

Yıllar geçtikçe Gençlik Parkı'nın orjinal mimarisinden uzaklaştırıldığını kaydeden Gökçek, "Maalesef burası çöküntü bölgesi haline geldi. Ana problem düzensiz işletmeler ailelerin park ziyaretine el vermeyen kullanımların parkta yer almasıydı. Gençlik parkının içinde Muhsin Ertuğrul Sahnemiz yer almaktaydı. Yazın hizmet kışın atıl durumdaydı. Yeni projemiz ile 800 kişilik çağdaş bir opera tiyatro salonuna çevirdik. Bu sayede Ankara büyük çapta tiyatro gösterileri ile en modern salonu sergilenecek.

Kocatepe Kültür Salonundan büyük locaları var ve 2 katlı izleyici salona sahip" dedi.

ANKARALI SANATSEVERLERE MÜJDE

Gökçek, Kemal Sunal ve Necip Fazıl sahnelerinin yer alıp ömrünü doldurduğu için hizmet veremediğini ifade eden Gökçek, "Yeni proje ile Dairesel atölye sahneler haline getirdik. Bunlarla tiyatro eserlerinin sergilenmesinde kullanacağız. Sahne sanatlarının Ankara'da merkezi haline gelecek 1994 yılında tarafımdan kurulan Başkent Tiyatroları artık gençlik parkında sahne verecek. Gençlik parkının yanında yer alan Metro istasyonumuzun üst katındaki atıl olan gençlik merkezi olarak yeniden projelendireceğiz. Bu

merkez içerisinde Ankara'daki gençlerimize yabancı dil, İnternet cafe, resim, Fitnes, salon sporları, bilardo, masa tenisi ücretsiz gerçekleşecek" şeklinde konuştu.

NİKAH SALONU RESTORE EDİLİYOR

Ankara'nın en nostaljik nikah salonunun Gençlik Parkı'nda olduğunu söyleyen Gökçek, Bu parkın bu sene içinde restore edileceğini söyledi. Çok özel aydınlatma tekniği ile hizmet vereceklerini kaydeden Gökçek, "Parkın içinde yer alan Trafik Daire Başkanlığı kaldırılıyor. Parkın tüm giriş kapıları ücretsiz olacak. 1800 araçlık 2 tane yer altı otoparkı yapılıyor. Parkın içine en modern engelli hizmet merkezi yapılacak" dedi. Türkiye'nin ilk bilim merkezinin Gençlik Parkında olacağını dile getiren Gökçek,

şöyle konuştu:

"TÜBİTAK ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa bilim merkezi yapılacak. Biz Büyükşehir olarak binasını yapacağız. TÜBİTAK içini dolduracak. 15 bin metrekare olan bilim merkezinde henzoon cihazları deney setleri yer alacak. Yine Türkiye'de ilk olarak havuz restore edeceğiz. Ankara'nın il yapay göleti olacak. Bu yapay göletimiz bakımsızlığını yitirmiş yeni fıskiye setleri koyacağız. Geceleri animasyonlar yer alacak. Gençlik parkımız göletin içinde geceleri balıklar yüzecek İspanyol aydınlatma mimarisine

tasarım yapıldı. Parkın içinde bütün ağaçlar tescillenmiştir. Parkın daha öceden sulama sistemi yoktu sulama sistemi olacak. Geceleri kullanılmaz halde idi şimdi son derece ferah olacak".

(TS-MAY-ÖK-ÖK-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title