Ahmet Çakır Kimdir? - Ahmet Çakır Hayatı ve Biyografisi
Haberler.com
Haberler.com

Ahmet Çakır Biyografisi

Ahmet Çakır
Doğum YeriMalatya / Türkiye
Doğum Tarihi1.1.1964

Ahmet Çakır Kimdir ?

1964 yılında Malatya ilinin Darende ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Darende’de tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Gıda, inşaat ve eğitim sektörlerindeki ticari faaliyetlerinin yanısıra, iki yıl Malatya Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve daha sonra 3 yıl MÜSİAD Malatya Şube Başkanlığı görevini yürüttü.

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kuruluşunda Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Malatya İl teşkilatında 3 yıl Başkan Yardımcılığı, 2007 yılı Nisan ayında da o dönem AK Parti genel başkanlığı yapan Recep Tayyip Erdoğan tarafından İl Başkanı olarak görevlendirildi. 2009 Türkiye yerel seçimleri için görevinden istifa ederek AK Parti Malatya Belediye Başkan Adayı oldu ve %53.1 oy alarak seçildi. 2014 Türkiye yerel seçimleri için yapılan bazı anketler oyunun düşeceğini işaret etmesine rağmen %62.88 oy alarak tekrar Belediye Başkanı seçildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin ilk başkanı sıfatını da kazanmış olan Çakır, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sürecinde aldığı kararlar ile kalkışmanın en önemli ayağı olan 2. Ordu'nun ve Malatya Havaalanındaki askeri uçakların hareket kabiliyetini ciddi oranda durdurarak halk nezdinde "Kahraman Başkan" olarak anılmaya başlanmıştır.

Orta derecede İngilizce ve Arapça bilen Çakır, evli ve iki çocuk babasıdır.

Ak Parti 27. dönem Malatya 3. sıra milletvekili adayıdır.

title