Aferez Haberleri

Aferez haber, Aferez son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Aferez - 25.11.2020
Malatya'da toplanan immün plazmalar 700 Kovid-19 hastasına şifa oldu
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre ve Aferez Ünitesi Sorumlusu Prof.
Aferez - 20.11.2020
Son dakika haberleri... DHA YURT BÜLTENİ - 16
Son dakika gündem haberi... Kütahya'da immün plazma bağışı kabul edilmeye başladıKIZILAY Kütahya Kan Bağış Merkezi'nde aferez cihazı hizmete alınmasının ardından koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan immün plazma bağışlarını kabul etmeye başladı.
Aferez - 12.9.2020
Beyşehir Devlet Hastanesinde "immün plazma" tedavisi başladı
Kovid-19 tedavisinde, immün plazma tedavisinin de uygun hastalarda tedaviye önemli katkı sağladığını ifade eden Küçükbuzcu, "Bu tedavinin mantığı Kovid-19 hastalığını geçirip iyileşen kişilerden aferez yöntemiyle elde edilen plazma konsantrelerin alınıp, hastaya kullanılması esasına dayanmaktadır.
Aferez - 11.9.2020
Koronavirüs hastalarının destekçisi "virüsü yenenler" oldu
Uygun olan bağışçı adaylarından aferez adlı yöntemle bağışçının kanında bulunan ve hastanın ihtiyacı olan kan bileşenleri 45-60 dakika içinde alınıyor.
Aferez - 25.8.2020
Türkiye'de ilk immün plazma naklinin yapıldığı merkez umut olmayı sürdürüyor
"Faydası kanıtlanmış bir tedavi biçimidir" İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre ve Aferez Ünitesi Sorumlusu Prof.
Aferez - 20.7.2020
İYİLEŞEN KOVİD HASTASINDAN, EKSİ 40 DERECEDEKİ BİYOBANKAYA UZANAN 'İMMÜN PLAZMA'NIN...
"BİYOBANKADA ÜÇ YIL SAKLANABİLİYOR" İmmün plazma tedavisinde Sağlık Bakanlığı ile birlikte en önemli role sahip olan Kızılay'ın lojistik olarak tüm süreçleri tamamladığını anlatan Kınık, "Hem klinik araştırmalar hem de Bakanlığımızın bu anlamdaki çalışmaları şunu gösteriyor ki immün plazma, halen Kovid'e karşı elimizdeki en güçlü silahlardan bir tanesi. Bağış yapabilecek kriterlerdeki iyileşen hastalarımızla irtibat kuruyoruz ve randevu vererek merkezlerimize davet ediyoruz. Aferez sistemiyle bağışçıdan toplanan immün plazma bileşenleri daha sonra 200'er mililitre şeklinde küçük porsiyonlar şeklinde her bir hastaya takılabilecek klinik dozlara ayırıyoruz.
Aferez - 8.7.2020
Son dakika haberi... Kök hücre bağışıyla gelen umut
Özellikle kök hücre toplama yönteminin halk arasında yanlış bilindiğine değinen Demircioğlu, şu bilgileri paylaştı: "Kök hücreler çoğunlukla kollarda bulunan damarlardan toplanmaktadır. Kan vermek gibi düşünülebilir. Kan vermekten farklı olarak sadece kök hücreleri toplanır, geri kalan kan tekrar bağışçıya verilir, yani hastada bir kansızlık oluşmaz. Hasta başka şehirde ise bağışçının o şehre gitmesi şart değil. Bünyesinde terapötik aferez merkezi olan hastanelerin olduğu şehirde yaşıyorlarsa başka bir şehre gitmeden bağış yapılabilir.
Aferez - 1.6.2020
Sağlık Bakanlığından sağlık kurumlarında Kovid-19 tedbirleri
Yeni normalleşme sürecinin yönetilmesi için hastanelerde idari yöneticilerin de dahil olduğu, çok disiplinli (enfeksiyon, göğüs hastalıkları, acil, yoğun bakım anestezi, psikiyatri, kan bankası, aferez ünitesi, dahiliye, cerrahi, radyoloji ve hastaların özelliğine göre ihtiyaç duyulan diğer disiplinler) bir kurul oluşturulması önerildi.
Aferez - 15.5.2020
İmmün plazma tedavisinde yeni yöntem bulundu
İmmün plazma tedavisinde yeni yöntem bulundu Patojenden arındırılan plazmalar, risk gurubundaki sağlıklı kişilerde bağışıklık yapıyor Risk gurubunda olanlar, yeni yöntemle virüse karşı korunabilecek MALATYA - Çin'den sonra ilk kez Türkiye'de Malatya İnönü Üniversitesinde korona virüse karşı uygulanan immun plazma tedavisinde risk grubunda koruyucu olarak kullanılabilecek yeni bir yöntem bulundu. Yeni cihaz ile sağlıklı donörden alınan plazmaların içerisindeki tüm zararlı virüs ve bakteriler yok ediliyor. Yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı Çin'den sonra ilk kez Türkiye'de Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yoğun bakımdaki bir enfekte hastanın tedavisinde kullanılan immün plazma da, yeni yöntem kullanılmaya başlanıldı. 'Patojen İnaktivasyonu' yöntemi ile virüsü yenen hastalardan alınan plazmalar olası virüs ve diğer patojenlerden tamamen arındırılıyor. Bu nedenle de artık korona virüsü yenerek sağlığına kavuşan hastadan alınan immun plazmalar bu cihaz sayesinde tüm virüs ve bakterilerden arındırılacağı için risk gurubunda bulunan sağlıklı hastalara da verilebilecek. Bu şekilde plazmalardaki antikorlar sayesinde pasif bağışıklık kazanacak kişilerin, korona virüse karşı da bulaş oranının azalacağı belirtiliyor. Yeni cihazın tanıtımında konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, dün itibariyle hastanelerine bağışlanan cihaz ile ilk denemeyi yaptıklarını belirterek, "Daha önce burada ilk kez immun plazma tedavisini başlatarak yoğun bakımdaki hastaların tedavisi için kullandık. Başka yerlere de gönderdik ama şimdiye kadar koruyucu anlamında plazma kullanamıyorduk. Bunun sebebi ise plazmanın içerisinde tüm patojenlerin inaktivasyonundan emin değildik" dedi. Şimdi artık bu cihaz ile birlikte immun plazmanın korucu olarak da kullanılabileceğini belirten Kızılay, "Bugün ilk uygulama başladı. Kendi hastanemizde çalışan bir arkadaşımız korona virüsü geçirdi, tümüyle iyileşti. Bu arkadaşımızın verdiği plazmadan 3 ayrı tedavi için plazma hazırladık." şeklinde konuştu. Cihazın merkezlerine bağışlayan Paylaşma ve dayanışma Platformu Derneği'ne teşekkür eden Rektör Kızılay, önceki uyguladıkları plazma tedavisi ile yeni tedavi arasında fark olmadığı da dile getirerek şunları söyledi: "Tedavide farkı yok ama şuan bu yöntem daha güvenli. Bir önceki hazırladığımız plazmaları yoğun bakımdaki hastalarımıza gönül rahatlığı ile uygulamaya devam ediyoruz. Sağlıklı insanlara şimdiye kadar koruyucu amaçlı kullanamıyorduk. Ancak bu yöntem ile riskli gurupta yer alan kişilere de koruyucu amaçlı verilebilir" dedi. TÖTM Kemik İliği Nakli Direktörü ve AFEREZ Ünite Sorumlusu Prof.
Aferez - 15.5.2020
Turgut Özal Tıp Merkezi'nde plazmaların patojen inaktivasyonu yapılmaya başlandı
Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli ve Aferez Ünitesi Sorumlusu Prof.
Aferez - 15.5.2020
İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ'NDE İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM
PATOJEN İNAKTİVASYONU YÖNTEMİ NASIL UYGULANIYOR Plazmadaki mikroorganizmanın arındırılması ve çoğalmasının engellenmesi 7 dakika sürüyor. "Öncelikle kan bileşenini gelen gönüllü bağışçımızdan ayırmak için ayrı bir cihaz kullanıyoruz" diyen Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık şöyle devam etti: "Buna aferez cihazı deniyor.
Aferez - 14.5.2020
Malatya'dan Türkiye'nin dört bir yanına plazma gönderiyorlar
Plazma tedavisi uygulanan hastanın 72 saat sonra ilk olumlu gelişmeleri gösterdiğini, arkasından Kovid-19 testinin negatife döndüğünü ve taburcu edildiğini anımsatan Prof. Dr. Kızılay, şöyle devam etti: "Plazma tedavisi konusunda Türkiye'nin en tecrübeli ve donanımlı merkezi Turgut Özal Tıp Merkezidir çünkü biz hastanemizde 2019 verilerine göre 5 bine yakın plazma tedavisi uyguladık. Hastanemiz organ nakli, kök hücre ve kemik iliği nakli merkeziyiz. Ayrıca Türkiye'nin en büyük aferez merkezine sahibiz.
Aferez - 13.5.2020
İnönü Üniversitesinde "immün PRP" çalışması başlatıldı
Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli ve Aferez Ünitesi Sorumlusu Prof.
Aferez - 12.5.2020
Adana'da Kovid-19'u yenen hasta immün plazma bağışında bulundu
Kan Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Birol Güvenç de merkezlerinde 2005'te kurulan aferez ünitesine ilişkin bilgi verdi.
Aferez - 30.4.2020
Türk Kızılay'dan "acil kan ihtiyacı" çağrısı
"Kan bağışlarımız asgari kritik seviyenin altına düştü" Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, şunları kaydetti: "Kan bağışlarımız asgari kritik seviyemiz olan 30 binlerin altına düştü. İvedi bir şekilde bunun üzerine çıkması gerekiyor. Her türlü olumsuz şartlar için kendimizi hazırlamayı severiz. Yani yaklaşık 100 bin ünite kan stoklarımızda olmalı ki, afet gibi en kötü durumlarda hazırlıklı olalım. Her gün 5 bin ünite kan toplamak zorundayız. İftar ve sahur saatlerine göre mesailerimiz yeniden şekillendi. 'kanver.org' web sitesinden hangi noktalarda kan verebileceğinize dair bilgiyi edinebilirsiniz ve randevu alabilirsiniz. İftardan sonra gece 01.00'e kadar kan bağışınızı yapabilirsiniz. Bugün sizlerden ricamız kan bağışlarına riayet etmeniz. Sağlıklı bireylerimizin endişeye kapılmadan Kızılay kan merkezlerine gelerek kan, plazma, aferez ve trombosit bağışlamaları.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Aferez Haberleri | Aferez Haber - Haberler - Aferez haberleri, son dakika aferez haber ve gelişmeleri burada. Malatya'da toplanan immün plazmalar 700 Kovid-19 hastasına şifa oldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.11.2020 08:52:27. #1.15#
title