Adnan Karaismailoğlu Haberleri

Adnan Karaismailoğlu haber, Adnan Karaismailoğlu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Adnan Karaismailoğlu - 24.12.2019
Hazreti Mevlana KBÜ'de anıldı
15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu'nda gerçekleşen programda Mevlana'yı anlatan Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, "O bilge bir şahsiyetti, alimdi.
Adnan Karaismailoğlu - 11.10.2018
Türkçe'nin Şairi Şehriyar" Paneli
Türkiye'yi Azerbaycan ve Orta Asya ile buluşturan şair Kırıkkale Üniversitesinde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu da büyük bir bilgi birikimine sahip Şehriyar'ın Türkiye'yi Azerbaycan ve Orta Asya ile buluşturan şair olduğunu bildirdi.
Adnan Karaismailoğlu - 29.05.2018
Hz. Mevlana Doğduğu Topraklarda Anılıyor
Türk-Tacik ortak kültüründe en önemli öğe olarak öne çıkan büyük mutasavvıf, mütefekkir ve şair Mevlana Celaleddin Rumi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)'nın girişimleri ile bu sene Ekim ayında Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de gerçekleştirilecek Uluslararası Mevlana Sempozyumu'nda anılacak. Tacikistan'ın en köklü kurumlarından olan Bilimler Akademisi ile iş birliğinde gerçekleştirilecek sempozyumun ön hazırlıklarını yapmak üzere Türkiye'den gelen ve bu konuda söz sahibi profesörlerin yer aldığı heyet muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirerek, sempozyumun tarihi, katılımcıları ve tarafların yükümlülükleri gibi hususları belirledi. TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er'in başkanlık ettiği heyette, Konya Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Ali Temizel, Ankara Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hicabi Kırlangıç, Kırıkkale Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı ve aynı zamanda Mevlana Araştırmaları Derneği Başkanı Prof.Dr. Adnan Karaismailoğlu ve Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin yer aldı.
Adnan Karaismailoğlu - 28.05.2018
Mevlana Celaleddin Rumi Doğduğu Topraklarda Anılacak
Heyette, TİKA Başkan Yardımcısı Er'in yanı sıra Konya Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Temizel, Ankara Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Kırıkkale Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı ve aynı zamanda Mevlana Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu ile Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin de yer aldı.
Adnan Karaismailoğlu - 12.02.2018
2. Abdülhamid Uluslararası Toplantıda Konuşulacak
Dr. Muhammed Enes Kala, Araş. Gör. Nur Salık ve Araş. Gör. Maşallah Nar'ın akademik yürütücü heyeti oluşturduğu toplantının ilmi heyetinde ise Prof. Dr. Abdülkadir Emeksiz, Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Prof.
Adnan Karaismailoğlu - 27.04.2016
Hazreti Mevlana'dan Günümüze Göç ve Sonuçları"
SÜ Hukuk Fakültesi konferans salonunda, 2 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilecek panelin ikinci kısmında ise Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Atay'ın başkanlık yapacağı oturuma, Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, SÜ Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç.
Adnan Karaismailoğlu - 11.04.2016
Kabil'de Mevlana Günleri
Mevlana günleri etkinlikleri Türkiye'den Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu'nun katıldığı "Klasik Kültürümüz ve Edebiyatımızda Mevlana" konulu bir konferansla başladı.
Adnan Karaismailoğlu - 11.04.2016
Afganistan'da "Türk Edebiyatında Mevlana" Konferansı
Kabil Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türkçe departmanındaki konferansa, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Ali Sait Akın, Yunus Emre Enstitüsü Afganistan Temsilcisi Ersin Selçuk, Mevlana Uzmanı Adnan Karaismailoğlu, Afgan yazarlar, üniversite öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Adnan Karaismailoğlu - 01.01.2016
Çankırı'da "Hz. Mevlana Kalbe Düşünce Söyleşisi" Yapıldı
Mevlana'nın filozof olmadığına dikkati çeken Tuncer, "Hz. Mevlana filozof değildir. Filozoflar, arayışın sevgisine düşmüş insanlardır. Perdeleri bir bir kaldırarak hakikati bulmaya çalışırlar. Hz. Mevlana zaten hakikati bulmuş biridir. Mevlana hümanist değildir. Bir Müslüman hümanist olamaz. Hümanizm insanı merkeze alıp her şeyi insan için değerlendirmenin adıdır. En son insanı tanrılaştırmaya kadar gitmişlerdir. Allah dostu dememiz, Mevlana'yı anlatmaya yeter ama anlamaya yeter mi, hayır" ifadelerini kullandı.  Mevlana'nın aşkından bahseden Tuncer, şöyle konuştu: "İlkokul üçe giden arkadaşın biri aşık olmuş, kız Galatasaraylı imiş, çocuk hala Galatasaraylı. Kız uzun saçlı erkekleri severmiş, çocuk hala uzun saçlı. Kız meşhurlardan hoşlanırmış, çocuk televizyonda program yapıyor. Kız türkü dinlermiş, çocuk türkü seviyor. Kız şiir severmiş, çocuk şair olmuş. Sümüklü bir kızın aşkı sümüklü bir delikanlıyı kendine benzetiyor da Hz Mevlana'nın aşkı 'Mevlana'yı sevdim' diyenleri kendine benzetmiyorsa ya ortada aşk yoktur, ya da yalancı aşk vardır.  Seven sevdiğine benzer." Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu da Mevlana'nın hayatı ve Mevlevilik tarikatını anlattı.
Adnan Karaismailoğlu - 12.12.2015
Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü
Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu da konuşmasında Mevlana'yı anlattı.
Adnan Karaismailoğlu - 26.11.2015
Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü Örnek Kişilikler Projesi"
Söyleşiye, emekli Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nazif Öztürk ile yazar ve akademisyenlerden inşaat mühendisi Güner Topuz, Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Yrd.
Adnan Karaismailoğlu - 11.12.2014
Konya'da Kültür Sanat
Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri  Törenler kapsamında Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, saat 13.
Adnan Karaismailoğlu - 02.12.2014
Türk Telekom Telefon Kütüphanesi 3 Milyon Dakika Arandı
  "2014 yılında en çok ÖSYS Kılavuzu dinlendi"   Toplam dinlenme süresi 3 milyona çıkan Telefon Kütüphanesi'nde 2014 yılının en çok dinlenilen içeriği, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ÖSYS Kılavuzu oldu. Engelli üniversite adaylarının sınavlara kolay hazırlanmasına yardımcı olan Telefon Kütüphanesi, bir başvuru kaynağı haline geldi.  Telefon Kütüphanesi'ni kullanan görme engellilerin üç sene boyunca en çok Elif Şafak'ın "Aşk", Ahmet Altan'ın "Aldatmak" ve Adnan Karaismailoğlu'nun "Mesnevi'den Seçmeler" kitaplarını dinledi.
Adnan Karaismailoğlu - 23.05.2014
Roma'da Mevlevilik Geleneği Konferansı ve Tasavvuf Müziği Konseri
Esma ÇAKIR - ROMA - DHA - YUNUS Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi, Mevlevilik geleneği ve bunun temellerini atmış olan Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin yaşamının anlatıldığı bir konferans ile tasavvuf müziği konserine ev sahipliği yaptı. Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu ve Prof.
Adnan Karaismailoğlu - 23.05.2014
Roma'da Mevlevilik Konferansı ve Tasavvuf Müziği Dinletisi
Roma'da ocak ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu ülkeye düzenlediği resmi ziyaret sırasında açılan Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta Mevlevilik geleneği ve kurucusu Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hayatı anlatıldı.  Prof. Dr. Mustafa Çiçekler, Mevlana'yı bilge bir kişi olmaya iten hayatının önemli anlarını anlattı. Konferansta Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu da Mevlana'nın felsefesini ve bunu oluştururken hayatı boyunca edindiği tecrübeleri İtalyan dinleyicilere aktardı.
Adnan Karaismailoğlu - 11.05.2014
2. Uluslararası Türkiye-İran Dil ve Edebiyat Sempozyumu
 Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Türkiye ve İran arasındaki ortak medeniyet ve kültür zenginliğine işaret ettikten sonra, "Her iki ülkenin insanları, biri diğerinin ülkesine gittiğinde kendini gurbette hissetmez. Bu ülkelerin insanları, birbirlerini daha yakından tanımalı, bölge ve dünyada iki büyük ülke olmaları için el ele vermelidirler" diye konuştu.  Değişik ülkelerden 50 akademisyenin katıldığı sempozyum 2 gün sürecek. Türkiye'den katılımcılar arasında Prof. Dr. Örs'ün yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Güzelyüz ve Kırıkkale Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümünden Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu da bulunuyor.
Adnan Karaismailoğlu - 12.03.2014
İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı
Törende konuşan Vali Kolat, şunları söyledi: "İstiklal Marşı kolay yazılmadı. Çok büyük mücadeleler vermiştir. Şiirlerinde, verdiği vaazlarda, yazdığı yazılarla millete vatanını sevmeye yönelik çok ciddi çalışmalar yapmıştır. İstiklal Marşı bir milletin bağımsızlığını simgeleyen bir marştır. Bir milletin gücünü gösteren bir marştır. O nedenle kolay yazılan bir marş değildir. O yüzden rahmetli Mehmet Akif'te "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diye ifade etmiştir. Akif çok iyi bir eğitim almıştır, Hem Batıyı hem de Doğuyu bilen, Arapça, Farsça ve Fransızca bilen, Kur'an-ı Kerim'i tefsir edecek kadar yetişmiş bir alimdir. Çanakkale Destanı, Safahat, İstiklal Marşı gibi eserlere olan bir ediptir. Hakikaten iyi yetişmiş, mütevazi kişiliğiyle, ahlaki yapısıyla örnek bir insandır. Bu anlamda Akif hem yaşam biçimiyle ve hayat anlayışıyla örnek bir insan, hem de bunu nesillere de yaygınlaştırmak, gençlerinde iyi bir biçimde yetişmesi isteyen bir kişiliktir. Asım'ın nesli diye arzuladığı bir nesil vardır. Bu nesil mili ve manevi değerlere bağlı, iyi yetişmiş, Çağdaş oluşumu da takip eden bir nesil olsun istemiştir. Bu örnek davranışlarıyla millete örnek olmuştur." Tören, KÜ'den Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Prof.
Adnan Karaismailoğlu - 10.03.2014
Ortadoğu'da Filistin ve Filistin'de Üniversite Gençliği" Konulu Konferans
KÜ Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ile Bilim Kültür ve Sanat Topluluğu tarafından Kocatepe Salonunda düzenlenen konferansın açılış konuşmasını Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu yaptı.
Adnan Karaismailoğlu - 10.12.2013
Mevlana'nın 740. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri
Yarınki etkinliklerde ayrıca, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler tarafından verilecek "Hz. Mevlana ve İnsan" başlıklı konferans, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda 10.00'da başlayacak.  "Türk Kültür ve Edebiyatı'nda Mevlana ve Mevlevilik" isimli konferans ise Kırıkkale Üniversitesinden Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu'nun saat 14.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Adnan Karaismailoğlu Haberleri | Adnan Karaismailoğlu Kimdir - Haberler - Adnan Karaismailoğlu haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Adnan Karaismailoğlu kimdir, hayatı ve biyografisi. Hazreti Mevlana KBÜ'de anıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 2.12.2021 20:09:35. #1.15#

title