14 Mart Tıp Bayramı

15.03.2017 11:47 | Son Güncelleme: 15.03.2017 11:47
14 Mart Tıp Bayramı

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "Sağlık çalışanlarına şiddeti durdurmanın yolu bir an önce sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasıyla, insanların sağlık çalışanına el kaldırdığında nasıl bir ceza ile karşılaşacağını bilmesiyle mümkündür.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "Sağlık çalışanlarına şiddeti durdurmanın yolu bir an önce sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasıyla, insanların sağlık çalışanına el kaldırdığında nasıl bir ceza ile karşılaşacağını bilmesiyle mümkündür." dedi.

Şeker, partisinin Ankara Milletvekili Murat Emir, HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ile düzenlediği basın toplantısında, sağlık çalışanlarının sorunlarına değindi.

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenledikleri basın toplantısına, tüm partilerden hekim kökenli milletvekillerini davet ettiklerini belirten Şeker, katılanlara teşekkür etti.

Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı döneminde sağlık çalışanlarına müjdeler verildiğini, ancak bu zamana kadar vaatlerin yerine getirilmediğini anlatan Şeker, sağlık çalışanlarının yıpranma payı, emeklilik sorunları ve sağlıkta şiddet konularının çözüme ulaştırılmadığını ifade etti.

Şeker, "O günden bu güne 10 binin üzerinde sağlık çalışanı şiddet gördü, hekimler özlük haklarıyla ilgili hiçbir kazanım elde edemedikleri gibi hekimlerin sorunlarını çözecek maddeleri Meclise getirmeyenler çocukların tecavüzcüsüyle evlendirilmesi konusunda düzenlemeyi geçirmeye çalıştılar. Sağlık çalışanına şiddet uygulayan toplumun gelecekte sağlığı da tehlikeye girecektir. Örgütlü bir şekilde sağlık çalışanlarına karşı girişilen bu şiddeti durdurmanın yolu bir an önce sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasıyla, insanların sağlık çalışanına el kaldırdığında nasıl bir ceza ile karşılaşacağını bilmesiyle mümkündür." diye konuştu.

Şeker, sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi, hekimlerin hastalarına ayırdıkları sürelerin artırılması gerektiğini de belirtti.

Çok sayıda hekimin Kanun Hükmünde Kararname'ler (KHK) ile haksız yere görevlerinden ihraç edildiğini ileri süren Şeker, bu ihraçların hukuka uygun şekilde değerlendirilerek sonlandırılmasını da istedi.

TTB Başkanı Prof. Dr. Tükel de sağlık çalışanlarının dört talebi bulunduğunu belirtti.

Taleplerinin haksız ihraç edilen hekimlerin işlerine iadesi, hastaya yeterli süre ayrılması, emeklilikte insanca ücret ve sağlıkta şiddetin sonlandırılması olduğunu aktaran Tükel, bu taleplerin hızla hayata geçirilmesini beklediklerini ifade etti.

Tükel, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete cezai yaptırımın öneminin altını çizerek, buna yönelik hazırladıkları öneri hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Tükel, "Nitelikli sağlık hizmeti sunumu ancak hastaya yeterli süre ayırmakla, şiddetin olmadığı, güvenli ve olumlu çalışma koşulları ile mümkün olacaktır. 14 Mart Tıp Bayramı Haftasında biz, hekim, emekli hekim ücretleriyle ilgili önerilerimizi içeren, çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi, fiili hizmet zammı yasa tasarısı ve sağlıkta şiddetle ilgili Ceza Kanunu'na bir madde eklenmesiyle ilgili taleplerimizi TBMM çatısı altında paylaşırken taleplerimizin gerçekleştirilmesi için gösterilecek çabaları değerli bulduğumuzu, kamuoyunun desteğini beklediğimizi ifade ediyoruz." diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Emir de sağlık çalışanlarının taleplerinin günlük siyasetin dışında, halkın daha nitelikli sağlık hizmeti almasına yönelik olduğunu vurgulayarak, bu taleplere bütün siyasi partilerin sahip çıkması gerektiğini kaydetti.

HDP Gaziantep Milletvekili Toğrul ise sağlık çalışanlarının taleplerini desteklediklerini ve uygulamaya geçmesinin takipçisi olacaklarını belirterek, 14 Mart'ların taleplerin karşılanmasıyla bayram niteliğine kavuşmasını diledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title