Peçenek Barajı Şereflikoçhisar'ın İçme Suyuna Çözüm Olacak

Peçenek Barajı Şereflikoçhisar'ın İçme Suyuna Çözüm Olacak

Tuzluluk ve kireç nedeniyle musluk suyu içilmeyen Şereflikoçhisar'ın içme suyu sorunu Peçenek Barajı'nın su toplamaya başlamasıyla çözüme kavuşacak.

Peçenek Barajı Şereflikoçhisar'ın İçme Suyuna Çözüm Olacak

Tuzluluk ve kireç nedeniyle musluk suyu içilmeyen Şereflikoçhisar'ın içme suyu sorunu Peçenek Barajı'nın su toplamaya başlamasıyla çözüme kavuşacak. Şereflikoçhisar'ın 50 yıllık hayali olan Peçenek Barajı, bu yıl bitirilerek hizmete açılmıştı.

Tuz Gölü'nün etkisinden dolayı içme suyu tuzlu ve kireçli olan Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesindeki içme suyu sorunu Peçenek Barajı'nın faaliyete girmesiyle birlikte tarihe karışacak. 3 yıl önce yapımına başlanan ve geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde hizmete giren Peçenek Barajı hem Şereflikoçhisar'ın içme suyu hem de sulama sorununa çözüm olacak. Barajın Şereflikoçhisar'ın yarım asırlık hayali olduğunu belirten Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Hakverdi Altuğ, su toplamaya başlayan barajın Şereflikoçhisar'ın içme suyu sorununu çözeceğini söyledi. Altuğ, "Peçenek Barajı Şereflikoçhisar'ın en büyük hayaliydi. Bu hayal şimdi gerçek oldu. Baraj şu anda su topluyor. En yakın zamanda su arıtma tesisleri kurularak musluklarımızda içilecek suya kavuşacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor."dedi

Üç yıl gibi kısa sürede tamamlanan Peçenek Barajı ile 14 bin 100 dekar tarım arazisinin suya kavuşmasını yanı sıra, Şereflikoçhisar'ın 2045 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacın da karşılayacak. İçme suyu isale hattı, arıtma tesisi ve sulama sisteminin 2012 yılında hizmete alınmasının planlandığını belirtildi. Ayrıca barajın yıllık 3 milyon 860 bin lira Şereflikoçhisar ekonomisine katkı sağlayacak.

Temelden 32, 5 metre yüksekliğinde, yaklaşık 3 milyon metreküp gövde dolgu hacminde ve 59 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip olan Peçenek Barajı, 2011 yılı fiyatlarıyla 50 milyon liraya mal oldu.