Haberler

Hatay'da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor

Güncelleme:

Deprem sonrası Hatay'ın yeniden inşa sürecinin başlamasıyla birlikte inşaat sektöründe yaşanan iş yoğunluğunda kalıp ustalarının yevmiyeleri bin 500 TL'yi bulurken kentte işçi bulmakta zorluk çekiliyor. Sektör çalışanları, başka kentteki işçilere seslenerek "Hatay'a gelin" çağrısında bulundu.

6 Şubat 2023'teki depremlerin en yıkıcı etkinin görüldüğü Hatay'da inşaat sektöründe iş yoğunluğu yaşanıyor. Yeni bir kent kurulurken kalıp ustalarının yevmiyeleri artarken eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerinin ardından başlayan Hatay'ın yeniden inşa sürecinde inşaat sektöründe yevmiyeler arttı ancak yetişen çırak olmaması ve yeteri kadar eleman olmaması sıkıntıya neden oluyor. Kalıp ustalarının yevmiyeleri ortalama bin 500 TL'yi bulurken inşaat ustaları, iş sorunu yaşayan ustalara "Hatay'a gelip çalışabilirsiniz" çağrısında bulundular.

YOĞUNLUK 2 YIL DAHA DEVAM EDECEK

Kalıp ustası Ahmet Turunç, işlerinin oldukça yoğun olduğunu ve önümüzdeki 2 yıl boyunca yoğunluğun devam edeceğini belirterek, "Bayağı yoğunuz, işçi bulma sıkıntımız var. Elimizden geldiği kadar güzel Hatay'ımızı inşa etmeye çalışacağız. İşimizin ağır olduğu için kimse bu işe el atmıyor. Bu gidişle 2 yıl kadar bu yoğunluk devam edecek gibi ama gerçekten çok yorulduk. Bir kalıpçının yevmiyesi Hatay'da ortalama bin 500 TL keşke böyle bir afet olmasaydı da böyle bir yoğunluk olmasaydı" dedi.

BAŞKA İLLERDEKİ USTALARA ÇAĞRI

Kalıp ustası Mecit Özçelik ise yevmiyelerin ortalama bin 500 TL'yi bulduğunu belirterek diğer illerde iş bulmakta sorun yaşayan vatandaşlara 'Hatay'a gelin' çağrısında bulundu. Özçelik, "Depremin ardından iş yoğunluğu çok var Hatay'da. Bu yoğunluğa yetişemiyoruz. Kalıp ustasının yevmiyesi bin 500 TL yevmiye alıyor Hatay'da. Alttan yetişen eleman yok, bölgede iş sahası da var. Gelmek isteyenler diğer illerden gelip çalışabilirler" ifadelerini kullandı.

Hatay'da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor

Hatay'da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Deprem Hatay Deprem Ekonomi Güncel Haberler

Ayhan Bora Kaplan davasında Süleyman Soylu'nun ismi tutanaklara girdi

Ayhan Bora Kaplan davasında Süleyman Soylu'nun ismi tutanaklara girdi

Evine çağırdığı 12 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Karısını 'annesi' olarak tanıtmış

Evine çağırdığı 12 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Karısını "annesi" olarak tanıtmış

Müşterisi olmadığı bankadan adına 350 bin TL kredi çekildi! Mağdur sayısı 150'yi geçti

Müşterisi olmadığı bankadan adına 350 bin TL kredi çekildi! Mağdur sayısı 150'yi geçti

2026 UEFA Avrupa Ligi ile 2027 UEFA Konferans Ligi finalleri Tüpraş Stadyumu'nda oynanacak

2026 UEFA Avrupa Ligi ile 2027 UEFA Konferans Ligi finalleri Tüpraş Stadyumu'nda oynanacak

500

Yorumlar (56)

Kenan Polatoğlu:

Bu ekonomik krizde 1500 TL yi çok görüyorsunuz en az bir inşaat işçisi nin günlüğü 3500 olmalı

185
69
yanıtYanıtla
Musa Topal:

Utanmadan düsünmeden yazdigina bak.

yanıt42
yanıt69
Mehmet Ocaktan:

He 3500 olsun ondan sonra kiralar neden pahali ev fiyatları neden pahali diye aglarsin

yanıt71
yanıt51
Gokhan Y :

Yok canim saatligine 3500 dolar versinler hakkidir. Bir insaat iscisinin Clatech mezunu bi bilgisayar muhendisinden farki ne?

yanıt15
yanıt2
Muharrem Dink:

Biz Aksarayda 2000 bin veriyoruz bulamiyoruz ülkede kimse insaat ve ciftcilikte calismak istemiyor herkes memurluk okuyub atama yok diye aglasin bir an önce egitim sistemini düzelmesi lazim ilk okuldan itibaren cocuklar bilgilerine göre ayirt edilmeli yatkin oldugu meslek lere yonlendirilmeli

198
18
yanıtYanıtla
Baba Yabgu:

Sen kendi çocuğunu çalıştır o zaman yıllarca işçilerin primini asgari ücretten ödediniz şimdi 10 bin lira maaş alıyorlar neden inşaata göndersinler kendiniz çalışın

yanıt148
yanıt24
tamer topaloglu:

Baba yabgu çocuğunun mutlu olmadığı bir işte yanlış hata yapma olasılığı çok yüksek. Sevmediği işi yapan doktor neşter unutur. İmplant beyne gider. Parayı sayan memur yanlış sayar, hesap yapan yanlış yapar. Avrupa da çocuğu çöpçü olmak isteyen anne baba önünde engel olmuyor. Çöpçü olan çocuk da daha iyi ve temiz bu işi nasıl yapariz diye cozumler üretiyor

yanıt47
yanıt3
Güven1453:

İşçiye 2000 ver sen 10.000 kazan Yok öyle kardeş

yanıt2
yanıt0
Emin Alıç:

İnşaat ustası, kalıp ustası 1500 liraya çalışır mı arkadaş ayda 39 bin. Daha çok ararsınız

134
22
yanıtYanıtla
Gokhan Y :

Bu nasil matematik? 4 hafta 6 gun calisma suresiyle hesaplasan 36bin, 30 gun full calissan 45bin yapiyor hesap. 39 nerden cikti? Iste isin kotu tarafi matematik ilim irfan bilen adam o parayi talep ederken utaniyor.

yanıt2
yanıt3
Tüm 56 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title