Haberler

İşte bölgenin kaderini değiştirecek Kalkınma Yolu Projesi'nin detayları

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra Irak'ı ziyaret ederken, Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında ülkelerin ticaretini canlandırmak amacıyla Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı. Bölgesel ticaret açışından yeni bir kapı açması beklenen proje, Yeni "İpek Yolu" olarak tanımlanırken, projenin getirisinin 20 milyar dolar olması hedefleniyor. İşte Kalkınma Yolu Projesi'ndeki tüm detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyaretinde imzalanan Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması'nın bölgesel ticaret açışından yeni bir kapı açması bekleniyor. Yeni "İpek Yolu" olarak tanımlanan projenin getirisinin 20 milyar dolar olması amaçlanıyor.

ERDOĞAN 13 YIL ARADAN SONRA IRAK'TA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 yıl aradan sonra Irak'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan, başkent Bağdat'taki havaalanında resmi törenle karşılandı. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında ticaret, turizm, eğitim, sağlık, güvenlik, bilim ve teknoloji, yatırım, gençlik ve spor gibi farklı alanlarda 26 işbirliği anlaşması imzalandı.

KALKINMA YOLU ANLAŞMASI İMZALANDI

Bunlardan birisi de Kalkınma Yolu Anlaşması oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması'nın imza törenine katıldı. İki liderin himayesinde; Irak, Türkiye, Katar ve BAE arasında, Kalkınma Yolu Projesi'nde iş birliğine ilişkin 4'lü mutabakat zaptı imzalandı. İşte anlaşmanın tüm detayları...

İşte bölgenin kaderini değiştirecek Kalkınma Yolu Projesi'nin detayları

BÖLGENİN YENİ "İPEK YOLU"

Türkiye'yi Basra Körfezi'ndeki Faw Limanı'na bağlayacak olan Kalkınma Yolu Projesi, 'Yeni İpek Yolu' olarak tanımlanıyor. Projenin getirisi ise 20 milyar dolar olması hedefleniyor. Kalkınma Yolu Projesi'nin ilk ayağı olan liman, aynı zamanda Fırat ve Dicle nehirlerinin denize dökülmeden önce birleştiği Şattülarap'ın ağzında yer alıyor. Limandan başlayarak Divaniye, Necef, Kerbela, Bağdat ve Musul'dan geçerek Türkiye sınırına uzanacak demir yolu ve kara yolu hatlarını ihtiva eden projenin, Türkiye sınırından Mersin Limanı'na erişim sağlaması ve karayoluyla İstanbul üzerinden Avrupa'ya ulaşması öngörülüyor.

İşte bölgenin kaderini değiştirecek Kalkınma Yolu Projesi'nin detayları

AVRUPA'DAN KÖRFEZ'E KADAR GENİŞ BİR BÖLGEYİ ETKİLEYECEK

Projenin geçtiği güzergahın tasarımını PEG Infrastructure isimli İtalyan şirketin yürüttüğü Kalkınma Yolu, Musul'dan sonra Ovaköy üzerinden Türkiye'ye giriş yapacak. Kalkınma Yolu Projesi, 1200 kilometrelik demir yolu ve otoyol ile Türkiye'yi Basra Körfezi'ndeki Faw Limanı'na bağlayacak. Yeni İpek Yolu olarak tanımlanan proje, Avrupa'dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyecek ve ortak fayda üretecek.

İşte bölgenin kaderini değiştirecek Kalkınma Yolu Projesi'nin detayları

PROJENİN 2029'A KADAR TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Basra'dan başlayan bu güzergâh, Irak'ın önemli şehirlerinden geçtikten sonra Irak, Türkiye ve Suriye'nin temas noktasından Türkiye'ye girecek ve Mersin Limanı'ndan Avrupa'ya devam edecek. Maliyeti yaklaşık 20 milyar dolar olan projenin, plana göre 2029'a kadar tamamlanması bekleniyor. Irak böyle bir tutarı sağlama konusunda yetersiz ve dolayısıyla projenin gidişatı kesinlikle yabancı yatırıma bağlı.

PROJENİN BAŞ AKTÖRLERİ TÜRKİYE, BAE VE IRAK

Türkiye ve Irak arasında "Yeni İpek Yolu" olması hedeflenen projenin, Irak hükümetinin tek başına yüklenemeyeceği 17 milyar dolarlık devasa bir maliyeti bulunuyor. Bu nedenle Türkiye, Körfez ülkeleri ve Çin'in, projenin finansmanına ve tamamlanmasına katkısı bekleniyor.

İşte bölgenin kaderini değiştirecek Kalkınma Yolu Projesi'nin detayları

"BÖLGESEL BARIŞA DA HİZMET EDECEK"

Nitekim şubat ayında BAE ziyareti esnasında konuya ilişkin temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Kalkınma Yolu Projesi ) Konunun baş aktörleri Türkiye, BAE ve Irak. Bu yol, bölgemizin yeni bir İpekyolu haline gelecek, bölgesel barışa da hizmet edecek." yönündeki ifadeleriyle bölgesel aktörlerin projenin paydaşı olacağı mesajı vermişti. Dışişleri Bakanı Fidan da 13 Eylül 2023'te Irak, BAE, Türkiye ve Katar'ın proje konusunda yoğun görüşmeler içerisinde olduğunu söylemişti.

İşte bölgenin kaderini değiştirecek Kalkınma Yolu Projesi'nin detayları

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, mart ayında yaptığı açıklamada, projeyle ilgili Türkiye ile iyi bir görüşme içerisinde olduklarını ve büyük finansmana ihtiyaç duyulduğundan çeşitli ülkelerin projeye yatırım yapmaya katılabileceğine dikkati çekerek, projeye yatırım yapmayı düşünen Körfez ülkelerinin olduğunu kaydetmişti.

İşte bölgenin kaderini değiştirecek Kalkınma Yolu Projesi'nin detayları

Kalkınma Yolu Projesi'nde Türk ve Irak hükümetleri, devam eden çalışmalara ek olarak 23,8 milyar dolarlık yatırım yapacak. Türkiye, bu yatımları demir ve kara yolları için gerçekleştirecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kalkınma Yolu Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalarla ülkeden geçen 2 bin 88 kilometrelik demir yolu bağlantısı için 615 kilometrelik yeni hat, 1912 kilometrelik kara yolu koridoru içinse 320 kilometrelik yeni otoyol yatırımı planladı.

İşte bölgenin kaderini değiştirecek Kalkınma Yolu Projesi'nin detayları

5,8 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Söz konusu demir yolu ağının 439 kilometresi mevcut durumda iken 1034 kilometresi devam ediyor, 615 kilometresi ise planlanıyor. Planlanan demir yolu ağları Gaziantep-Ovaköy arasında bulunuyor. Bu demir yolu için 5,8 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

Proje kapsamında ülkeden geçen kara yolu 1912 kilometre olacak. Söz konusu kara yollarının 1592 kilometresi mevcut durumda bulunurken, 320 kilometresi için planlama yapıldı. Şanlıurfa-Ovaköy arasında planlanan kara yolunun yatırım tutarı 2 milyar dolar olarak öngörülüyor.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Ekonomi

Recep Tayyip Erdoğan İpek Yolu Türkiye Katar Irak Finans Politika Dünya Ekonomi Haberler

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a salvolar

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a salvolar

Rus askeri yetkili: Estonya'daki Narva, Letonya'daki Daugavpils ve Litvanya'daki Klaipeda'yı işgal etmeliyiz

Rus askeri yetkili: Estonya'daki Narva, Letonya'daki Daugavpils ve Litvanya'daki Klaipeda'yı işgal etmeliyiz

'Fenerbahçe şampiyon olacak' diyen astrolog, canlı yayın açıp ana avrat küfretti

"Fenerbahçe şampiyon olacak" diyen astrolog, canlı yayın açıp ana avrat küfretti

Bakmadan Geçme

Çocuk istismarını önlemek için neler yapılabilir? Çocuğun fiziksel istismara uğradığı nasıl anlaşılır? SÜPER KUPA FİNAL MAÇI NE ZAMAN 2024? #129349 Galatasaray Beşiktaş Süper Kupa Final tarihi açıklandı mı, ne zaman? #9917 Seda Üren kimdir? Seda Üren kaç yaşında, nereli? Seda Üren biyografisi! 27 Mayıs Pazartesi 2024 Günlük Burç Yorumları! 27 Mayıs burç yorumları nedir? Öğretmenden 6 kız öğrenciye taciz! Olay ne, nerede oldu? Öğretmen ceza aldı mı? Selçuk Pehlivanoğlu kimdir? NOW Çalar Saat konuğu Selçuk Pehlivanoğlu kaç yaşında, nereli? Selçuk Pehlivanoğlu biyografisi! "Fenerbahçe şampiyon olacak" diyen astrolog kimdir? Meral Güven kaç yaşında, nereli? Az önce deprem mi oldu? Büyükçekmece'de kaç şiddetinde deprem oldu? Kandilli Rasathanesi ve AFAD deprem listesi! İstanbul'da deprem mi oldu, kaç şiddetinde? 27 Mayıs İstanbul'da nerede deprem oldu? İsrail, Gazze'de Filistinlilerin çadırlarını vurdu! Gazze'de ne oluyor? Gazze'de kaç kişi öldü? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 27 Mayıs günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? LGS giriş belgesi sorgulama! #128204 LGS ne zaman? 2024 LGS konuları neler? GELİNİM MUTFAKTA 27 MAYIS 2024 CANLI İZLE #128250 Gelinim Mutfakta yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? Yargı dizisi final bölümü izle! Yargı dizisi final bölümü yayınlandı mı? Yargı dizisi bitti mi? MÜGE ANLI CANLI İZLE! #128250 27 Mayıs Müge Anlı canlı izleme linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu?
Geceye de damga vurdu! Icardi, Florya'daki şampiyonluk kutlamasında Ali Koç forması giydi

Geceye de damga vurdu! Icardi, Florya'daki şampiyonluk kutlamasında Ali Koç forması giydi

500

Yorumlar (32)

Haksızsam Söyle:

11 yıldır Amerika’da yaşıyorum bir gün Türkiyenin ismi haberlerde geçmedi. Anlayacağın Amerika’nın umrunda değiliz. Siyasi yanlışları dış güçlere bağlamak Türkiye’de gelenek olmuş.

221
184
yanıtYanıtla
Halil Yarbaşı:

Pensilvanyada olduğunu zaten biliyoruz burada yorum yapanların büyük çoğunluğunun olduğunu bildiğimiz gibi üst bölgeniz Abd ve ibb

yanıt167
yanıt70
Panther Panthera:

Hocanin Eteginin altindasin, oradan yaziyorusun herhalde.

yanıt113
yanıt30
Mustafa Tukat:

4 yıldır Amerika’da yaşıyorum ve sürekli Türkiye haberleri görüyorum. Ondan önce 39 yıl Avrupa’da yaşadım. Genel olarak Türkiye her yerde daha çok konuşulmaya başlanıp daha çok ciddiye alınıyor. Nereye ve nasıl baktığın önemli :-)

yanıt43
yanıt8
Hasan Yandik:

Haksızsın sizin gibilere çok güzel cevaplar vermişler bizim insanımız,orda da Fox şuan nom mu neyse kanalları izleyenlere gelsin bu şarkı

yanıt3
yanıt3
Fondaşsavar:

Haksızsın... Hangi kanalı izliyorsun ki? Palesidepark ta çok manzara izledim amerika da bir tek sen mi varsın sanırıyosun ?

yanıt1
yanıt0
Salih Kandıralı:

Büyük İsrail için adımlar atılmaya başladı.

136
155
yanıtYanıtla
Fondaşsavar:

Büyük İSraişl için bölgede fakirlik ve kargaşa gerekiyor. kafan basmıyor anlaşılan

yanıt6
yanıt5
sade vatandaş:

çin zaten kuzeyden kazakistan rusya üzerinden avrupaya tren hattıyla mal gönderiyor bunlar kendi kendine gelin güvey oluyorlar zaten senin onlara değil onların sana ürün satması için uyanık çinliler bu yolu yapıyor

28
64
yanıtYanıtla
mesut akay:

Kaç bin yıldır huzur olmamış coğrafyada Abd olmasa sanki huzur olacak

32
34
yanıtYanıtla
Tüm 32 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title