Haberler

Bakan Şimşek'ten vatandaşın belini büken enflasyonla ilgili net mesaj: Yaz aylarında hızlı düşecek

Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bursa'da katıldığı ekonomi zirvesinde ekonominin en büyük sorunu haline dönüşen enflasyonla ilgili yaz aylarını işaret ederek "Çok hızlı düşecek." dedi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Bakan Şimşek, enflasyon için "Yaz aylarında baz ve programın etkisiyle çok hızlı düşecek." açıklamasında bulundu.

"PİYASANIN ENFLASYON BEKLENTİSİYLE VE HEDEFİMİZ ARASINDAKİ FARK KAPANACAK"

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, zirvede yaptığı ekonomi sunumunda kamuda tasarrufun yılın ikinci yarısından itibaren yoğunlaşacağını belirtirken ekonominin kronik sorunu haline gelen enflasyonla ilgili de piyasanın beklentileriyle hükümetin hedefi arasındaki farkın yaz dönemiyle birlikte kapanacağını söyledi.

Bakan Şimşek, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Enflasyon yıllık olarak yaz aylarında baz ve programın etkisiyle çok hızlı düşecek. Piyasanın enflasyon beklentileriyle hedeflerimiz arasındaki fark yaz aylarında kapanacak. Bütün kredi derecelendirme kuruluşları "Bu program sayesinde notu artıracağım" diye pozitif görünüme geçtiler, yetmedi bir kuruluş notumuzu hem artırdı hem pozitife çevirdi. Pazartesi günü bütün bu rating kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle çok kapsamlı ayrı ayrı toplantılar yapacağım."

"ENFLASYONLA MÜCADELE ZAMAN ALIYOR"

Uygulanan "Orta Vadeli Program"ın çalıştığını belirten Şimşek, programı güçlendireceklerini söyleyerek "En büyük önceliğimiz fiyat istikrarı. Dezenflasyon bu yılın ikinci yarısında başlayacak. Dezenflasyonu destekleyecek ilave adımlar atacağız. Yapısal reformlarla dezenflasyona destek sağlayacağız. Merkez Bankası'na dezenflasyon tesisi için destek vereceğiz. Enflasyonu düşürmek, şok öncesi döneme dönmek bir süreç işi. Dünyada da böyle. Enflasyonla mücadele bir süreç işidir zaman alıyor." şeklinde konuştu.

"KUR OYNAKLIĞI AZALDI"

Bakan Şimşek, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: "Program tam bizim planladığımız çerçevede çalışıyor, bazı alanlarda öngördüğümüzden çok daha iyi çalışıyor. Gelecek sene bu vakitlerde belki çok daha farklı konuları konuşuyor olacağız. Kur oynaklığı azaldı. Çok büyük ihtimalle ilk çeyrekte net ihracatın katkısı pozitife dönecek

İç talep ilk çeyrekte güçlü devam etti. Merkez Bankası o nedenle ilave sıkılaşma adımları attı. Yılın ikinci yarısından itibaren iç talep yumuşarken, dış talepteki toparlanmayla birlikte net ihracat pozitife dönecek, büyümede yumuşak bir geçiş yaşayacağız ama makul düzeyde kalacak ve dezenflasyon süreci başlamış olacak."

Haberler.com / Selahattin Demirel - Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye Ekonomi Maliye Bursa Finans Politika Ekonomi Haberler

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere 'Sen insan değilsin' diyerek tepki gösterdi

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere "Sen insan değilsin" diyerek tepki gösterdi

Bakmadan Geçme

AHU TUĞBA SAĞLIK DURUMU! Ahu Tuğba kaza mı geçirdi, durumu nasıl? ARDA GÜLER HANGİ TAKIMA TRANSFER OLACAK? Arda Güler Real Madrid'den ayrılıyor mu? Kurban Bayramı bitti mi? 20 Haziran Perşembe Kurban Bayramı tatili bitti mi, resmi tatil bitti mi? Bugün BORSA açık mı? 20 Haziran Perşembe BORSA kapalı mı, açık mı? Borsa İstanbul kaçta açılıyor? Bugün PTT açık mı? 20 Haziran Perşembe PTT kapalı mı, açık mı? Bugün sağlık ocakları açık mı? 20 Haziran Perşembe sağlık ocakları kapalı mı, açık mı? Bugün resmi tatil mi? 20 Haziran Perşembe resmi tatil mi, değil mi? Bugün devlet daireleri ve kamu kurumları açık mı? EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

500

Yorumlar (30)

Ali Bayat:

Çok beklersin. Düşmesi için ülkedeki tüm makam araçları satılmalı, lojmanlar kaldırılmalı, diyanet lav edilip eski sisteme geçilmeli, siyasi partilerin ödenekleri kısılmalı, seçim sistemi değiştirilip parası olanın değil liyakatlk olanın aday gösterilmesi lazım.Çok üniversite var bazıları kapatılmalı. Sekizinci sınıftan itibaren öğrencilerin becerileri doğrultusunda eğitim verilmeli.

103
23
yanıtYanıtla
Vatan Daş:

Yemiyoruz artık....Çünkü para yok

yanıt21
yanıt3
Goker Deveci:

Mahalle muhtarlarida kapatilsin ne işe yaroyor gidiyorum hep kapali herseyimi i ternet uzerinden hallediyoruz bosuna maas aliyorlar

91
2
yanıtYanıtla
Mhmt xxx:

Türkiye'de 81 il var ortalama 100 mahalle daha fazladır da 10081=8100 muhtar eder 810017.002=137.716.200 TL en az fuzuli harcanan bir para var ortada

yanıt10
yanıt0
Narter Nart:

reelde mi kapıt üstünde mi!!!Kağıt üstündeyse vay ki ne vay fakir fukaranın haline...

57
3
yanıtYanıtla
gökhan yıldırım:

doğru yaz aylarinda hiyarin fiyati düşüyor,cocuklar bile bunu biliyor..

42
6
yanıtYanıtla
Adem:

Bence sen de kalmaan orada yaza kadar

35
10
yanıtYanıtla
Mustapha Kose:

Begenmediğiniz gurbetciler Euro getirecek tabii . temmuz ağustos her yil ayni . 2 ay boyunca tl değer kazaniyor. RTE rahatliyor

28
6
yanıtYanıtla
Alper Ersoy Kocman:

Inandiriciliginiz kalmadi. Hep yeni tarih veriyorsunuz fakat ortada sonuc yok. Birileri de uyusak 6 ay sonra uyansak cok iyi olacak diyordu. Fiyasko.

26
3
yanıtYanıtla
Hasan Turk:

Farkindasiniz dimi her yaz oncesi bunu soyluyorlar.nebatide gecen yil ayni bunu dedi.enflasyon 39 dan 68 oldu. Her yil dinleyin tekrarini.2053 kadar yolu var.

24
4
yanıtYanıtla
Tüm 30 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title