Haberler

İYİ Parti'den CHP'ye geçen Demre'de belediyenin sandalyeleri kahvehanede çıktı

Güncelleme:

31 Mart yerel seçimlerinde İYİ Parti'den CHP'ye geçen Antalya Demre Belediyesi'nin borcu 108 milyon 162 bin lira olarak açıklandı. Belediye Başkanı Fahri Duran, belediyeye ait kafenin sandalyelerinin bir kahvehanede bulunduğunu ve belediyenin çöp bidonunun dahi olmadığını ifade etti.

Yerel seçimlerde İyi Parti'den CHP'ye geçen Antalya Demre Belediyesi'nin geçmiş döneme ait 108 milyon 162 bin lira borcunu gösteren pankart belediye binasına asıldı. CHP'li başkan Fahri Duran, son beş yılda taşınmaz satışından 112 milyon TL gelir elde edilmesine karşın 108 milyon liralık borç olduğunu söyledi. Başkan Duran, belediyeye ait kafenin sandalyelerinin de bir kahvehaneden çıktığını anlattı.

Seçimlerin ardından el değiştiren belediyelerde, geçmiş dönemden kalan borçlar vatandaşa ilan edilmeye devam ediliyor. O noktalardan birisi de Antalya'nın Demre ilçesi oldu. 5 yıl boyunca İYİ Parti yönetiminde olan ilçenin CHP'ye geçmesinin ardından belediye binasına, geçmiş döneme ait olduğu belirtilen toplam borç tutarının afişi asıldı. Belediyenin borçları ve tespit ettikleri bazı özel durumlara ilişkin açıklama yapan Duran, önceki dönemde belediyenin taşınmaz satışlarından 112 milyon TL gelir elde etmesine rağmen 108 milyon lira borcunun olmasını kamuoyunun takdirine bıraktığını söyledi.

5 ARACA AYLIK 450 BİN LİRA KİRA

Göreve geldiklerinde belediyede makam arabasının da aralarında bulunduğu 5 kiralık araca aylık 450 bin ödendiğini tespit ettiklerini belirten Duran, ilk iş olarak kira sözleşmelerini iptal ederek belediyeyi bu maliyetten kurtardıklarını söyledi.

BELEDİYENİN SANDALYESİ KAHVEHANEDEN ÇIKTI

Atıl durumda olan Değirmen Cafe'nin 23 Nisan'a kadar hizmete açılması için gerekli girişimlerde bulunduklarını anlatan Duran, "Trajik olan bir konu var ki Değirmen Cafe'nin masa ve sandalyeleri seçim için Tırmısın Mahallesi'nde bir kahvehanede çıkmıştır. Bu belediyenin olanaklarının seçimde ne denli kötü kullanıldığının göstergesidir" diye konuştu.

"RİCAYLA ÇÖP BİDONU ALDIK"

Göreve geldiğinde ilçede gerekli çöp bidonunun dahi olmadığını gördüklerini kaydeden Duran, ricayla Muratpaşa Belediyesi'nden 35 çöp bidonu aldıklarını ifade etti.

"BELEDİYENİN 5 ARSASI TEK BİR AİLEYE SATILDI"

Belediyenin 2023 yılı içinde sattığı arsalardan 5'inin bir aileye odaklı yapıldığını tespit ettiklerine dikkati çeken Duran, "Ortaya çıkan bir kamu zararı olduğunu gördük. Biz bunun kesinlikle takipçisi olacağız. Aynı ailenin sanayide 4 tane dükkan alması ve sanayi bölgesinde hazineye ait bir arsanın el altından aynı aileye doğru kanalize edilmesinin kesinlikle tesadüf olduğunu düşünmüyoruz. Belediye olarak bunun takipçisi olacağız" diye konuştu.

"KEYFİYETE DAYALI ARAÇ KİRALAMAYACAĞIZ"

Kendi döneminde Demre Belediyesi'nin satış yapmayacağını, aksine kazanmak üzerine çalışacaklarını kaydeden Duran, "Araçlardan bahsediyorum. Önümüzdeki dönemde bu borçlarla ilgili bazı satışlar meydana gelebilir. Ama biz keyfiyete dayalı olarak araç kiralamayacağız, böyle astronomik satışlar yapmayacağız. Bu borçlar ağlama duvarımız da olmayacak. 'Biz göreve geldiğimizden itibaren belediyenin durumunu, borcunu, yaptıklarını açıklayacağız' dediğimiz için kamera karşısındayız" dedi.

"SEÇİM ÇALIŞMASINDA GÖREVLENDİRİLEN PERSONELE 2 KAT MAAŞ"

Seçim sürecinde belediye personelinin seçim büroları ve seçim gezilerinde görevlendirildiğini, bu personele 2 katı maaş ödendiğini tespit ettiklerini belirten Duran, "Emek gösteren insanlara bedelini ödemek doğrudur. Ama belediyeden bazı arkadaşlara yüksek maaş ödeyip diğer arkadaşların bu konuda mağdur olmaları adaletli değildir" ifadesini kullandı.

Demre sahillerine yönelik çalışmaları nedeniyle önceki dönem belediye başkanına teşekkür eden Duran, sahil bandıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediye arasındaki hukuki sürecin devam ettiğini, sahillerin korunması için hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

DEMRE BELEDİYESİ'NİN GÜNCEL MALİ DURUMU

 • Banka mevcudu: 601 bin 524 TL
 • Piyasa borcu: 38 milyon 208 bin 352 TL
 • Taahhüt edilmiş borç: 53 milyon 534 bin 216 TL
 • Kredi borcu: 7 milyon 931 bin 670 TL
 • Kurumlara borç: 8 milyon 376 bin 292 TL
 • Demre Hizmet Ltd. Şti. Borcu: 713 bin 514 TL
 • Toplam borç: 108 milyon 162 bin 520
 • 1 Nisan 2019-31 Mart 2024 tarihleri arası satışı yapılan arsa ve araç listesi:
 • Satılan araçlar (2 adet): 1 milyon 434 bin 325 TL
 • Satılan taşınmazlar 2019-2021 yılları arasında (Bozdağ arsa-82 adet): 12 milyon 390 bin 334 TL
 • Satılan taşınmazlar (mesken-dükkan-tarla-8 adet): 5 milyon 819 bin TL
 • Satılan taşınmazlar (Sanayi dükkanları-86 adet): 57 milyon 486 bin 130 TL
 • Satılan taşınmazlar 2023 yılı (Bozdağ arsa-13 adet): 34 milyon 910 bin TL
 • Satışlarla sağlanan toplam belediye geliri: 112 milyon TL
Haberler.com / Eymen Dursun - Politika

Demre Belediyesi Fahri Duran İYİ Parti Antalya Demre Politika Ekonomi Haberler

Kobani Davası'nda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin Demirtaş: Bu davanın siyasi bir dava olduğu bir kez daha ispatlandı

Kobani Davası'nda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin Demirtaş: Bu davanın siyasi bir dava olduğu bir kez daha ispatlandı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Audi A8 makam aracına veda etti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Audi A8 makam aracına veda etti

Tahliye olan Çetin Doğan'ın ilk sözleri: Bu bir af değil, anayasal bir görevin Cumhurbaşkanı tarafından geç yerine getirilmesidir

Tahliye olan Çetin Doğan'ın ilk sözleri: Bu bir af değil, anayasal bir görevin Cumhurbaşkanı tarafından geç yerine getirilmesidir

Bakmadan Geçme

18 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? Fury Usyk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda 2024? #129351 18 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 18 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Yeni Angola Büyükelçisi Muhammet Mustafa Çelik kimdir? Muhammet Mustafa Çelik hayatı ve biyografisi nedir? 18 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! 18 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 18 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #9889 #127919 18 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 18 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 18 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 18 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Adana Demirspor UEFA'dan neden ceza aldı, Avrupa'dan men mi edildi? Galatasaray Fenerbahçe tek maç satın alma var mı, GS FB tek maç nasıl alınır? #9917 #128250
Hakimlerin başörtüsünü gören avukat reddi hakim istedi! Uyuşturucu davası ertelendi

Hakimlerin başörtüsünü gören avukat reddi hakim istedi! Uyuşturucu davası ertelendi

500

Yorumlar (17)

Ali Çelik:

Valla helal olsun böyle devam edin Halk sizi basının üstünde tutar

87
10
yanıtYanıtla
Erkan Arslan:

iyi Partinin Belediyeden Sandalyeleriyle Gideri 108milyon Olmuş

yanıt10
yanıt0
Benim Kkk:

Sandalyelerin ederi 108 milyonmuymuş

11
40
yanıtYanıtla
Bekir Kancob:

Böyle devam edin. Borcu 5 yıl sonra düşürün millet artık icraata bakıyor. El üstünde tutlursunuz.

36
2
yanıtYanıtla
Benim Kkk:

Belediyleler borclarini odemeden civi cakmasin ne yapiyorlar sanki bunlar bukadar borcumuz var diyor yollar parklar bahceler pislikten gecilmiyor yandas insaat firmalarina otlak alani aciyorlar vatandasin parasiyla firmalar koseyi donuyor hizmet yapmayin yandasin cebine indirip paylastiginiz paralarin hesabini verin onfe borclari kapatin asil alacakli olan calisan emekli surunur bunlara paea yagdirilir uyan millet soyuluyorsun hele muhtarliklar ne ise yarar koylerde adammi kaldi

35
2
yanıtYanıtla
hic33:

Torpille işe alınan bankamatik ve fazladan çalışanlara ödenen maaşlardan arta para kalmıyor ki hizmet adına birşey yapsınlar.

yanıt18
yanıt1
hic33:

İdam yeniden gelmeli ve fakir fukaradan alınan vergileri, kamu malını suistimal edenler idamla yargılanmalı.

22
3
yanıtYanıtla
O Z:

Biz ve onlar dediğiniz hepiniz TR vatandaşlarısınız be. Bu tip hareketler ve birbirinize çamur atarak bir halt ettiğinizi sanıyorsunuz. Tek yaptığınız şey Türkiye'yi dünyaya rezil ediyorsunuz. Birbirinden bukadar nefret edenlerin akıbeti parçalanmaktan başka birşey olmayacak. Aynı çoğu Afrika ülkeleri gibi.

11
10
yanıtYanıtla
Benim Kkk:

Once iscine memuruna emekline adam gibi bir maas verirsin sonra artarsa hizmet alanina yonlendirirsin baba iyi desinelr diye calisanin hakkini gasp edip kaldirim tasi olarak doseyemezsin buna hizmet denmez calisanin hakkini verme birilerini koseyi döndur yollara taş dizdir boyle mantik yok neymis efendim falanca belediyeye calisiyor desinler desinlere harcanan para kimin tabiki halkin parasi sermayenin degil ya

13
4
yanıtYanıtla
Mengele:

Tabi kahvede olacak belediye baskanlari calisanlari cay icmesinmi sabah saat 07.00 gelirler aksam 21.00 de eve giderler

2
4
yanıtYanıtla
Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title