Bakan Unakıtan'dan İSO üyelerine: "Ekonomi kötü idare edilirken sesiniz çıkmadı"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin üzerine öyle yükler gelmiş ki biz bunları yaparken, sendikalar yürüyor, bilmem ne yapıyor, sizden fazla bir şey çıkmadı. Ses çıkması lazım ses. Madem ki sivil toplum kuruluşları bu ülkede sesini çıkaracak, herkesin sesini çıkarması lazım.

Bakan Unakıtan'dan İSO üyelerine:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin üzerine öyle yükler gelmiş ki biz bunları yaparken, sendikalar yürüyor, bilmem ne yapıyor, sizden fazla bir şey çıkmadı. Ses çıkması lazım ses. Madem ki sivil toplum kuruluşları bu ülkede sesini çıkaracak, herkesin sesini çıkarması lazım.

Unakıtan, İstanbul Sanayi Odası(İSO) Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de çeşitli problemlerin her zaman çıkabileceğini ve bu noktada herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. "Hepimiz bu geminin içindeyiz. Gemiye bir şey olduğu zaman hepimiz bundan zarar görürüz. O zaman herkesin taşın altına elini sokması lazım'' diyen Unakıtan, Türkiye'nin şu andaki meselelerinin geçmiş meseleler olduğunu belirtti.

Unakıtan, ''O zaman nedense fazla sesiniz çıkmamış. Mesela erken emeklilik kararı alındığında herkes alkışlamış maalesef. Türkiye'de birikmiş sorunlar geliyor geliyor, sonra deniyor ki hadi bakalım halledin. Akşamdan sabaha hiçbir şey hallolmaz. Ekonomi kötü idare edilirken, (Vergi almayalım, borç alalım). O günleri de hep beraber yaşadık. O zaman da bu Sanayi Odası vardı. Hiç kimse fazla şey yapmadı. (Ne oluyor, nereye gidiyoruz. Bu kadar borçlanma olur mu?) yok. Oldu oldu oldu, bu sene faiz için ödenek olarak koyduğumuz para 56 milyar YTL. Bunları Türk milleti eğer başlarda 10, 20, 30 sene önce akıllı hareket etseydi bunları yaşamazdık. Bu paralar, bu milletin cebinde kalırdı'' diye konuştu.

Unakıtan, Türkiye'nin bir numaralı hedefinin üretimi artırmak olduğunu bunun da yatırımdan geçtiğini belirterek, şöyle konuştu: ''Yatırım ortamı istikrardan geçer. İstikrar olmadan, kimse önünü görmeden kimse yatırım yapmaz. Ekonomik istikrar için enflasyonu, faizleri, devletin borçlarını indireceksin, devletin bütçesinin iki yakasını bir araya getireceksin, yani ekonomiyi güçlendireceksin. Bu yetmiyor sadece. Yatırımcı aynı zamanda siyasi istikrar da ister. Siyasi istikrarsızlıklar içinde çalkalanan bir ülkede kimse yatırım yapmaz. Bunu iyice bilmek lazım. O zaman üretimin içinde olanlar da, üretimden nemalanan herkesin, neticede Türkiye olarak siyasi istikrarsızlıktan çok büyük zarar görürüz. Buna meydan vermememiz lazım. Elimizden ne gelirse onu yapmak mecburiyetindeyiz. Bunu hükümet yönetecek. Tamam hükümet yönetecek de sadece hükümetin yönetmesiyle olmuyor. Ekonomiyi yönetenler yönetecek. Onların yapabilecekleri, yapamayacakları var. Türkiye en nihayet demokratik, kuvvetler ayrılığı prensibini kabul etmiş ülke. O zaman Türkiye'nin sesini güçlü bir şekilde çıkarmamız lazım. Yoksa bir kenara çekil mıy mıy orada otur, onu tenkit et, bunu tenkit et, bununla hiçbir şey olmaz. Geçmişteki yaptıklarınızı yapmayın. Türkiye'nin geleceğini karartan kanunlar çıkarken, fazla laf etmediniz. Ben de sizin içinizden geldim. Yahu arkadaş sen nasıl 40 yaşında bir insanı emekli edebilirsin? Eskiden 7-8 kişi çalışıp bir emekliye bakıyordu, şimdi 2 kişi çalışıyor bir emekliye bakıyor. İmkanı var mı? Bu ülke bu yükle yürüyebilir mi? Oturun konuşun. Bırakın benim siyasetçiliğimi, kendiniz hesap yapın. Türkiye'nin üzerine öyle yükler gelmiş ki biz bunları yaparken, sendikalar yürüyor, bilmem ne yapıyor, sizden fazla bir şey çıkmadı. Ses çıkması lazım ses. Madem ki sivil toplum kuruluşları bu ülkede sesini çıkaracak, herkesin sesini çıkarması lazım. Özelleştirme yapılsın iyi olur mu? Hepiniz iyi olur dersiniz. Biz özelleştirmeyi yapıyoruz, savunuyoruz, mahkemelere gidiyoruz, kendimizi anlatıyoruz. Sağ olasınız fazla sesiniz yok. Hepiniz sabah üretiminizi yapın, akşam da güzel yerlerde oturun. Bir de bizi tenkit edin''

"HIZ ALMIŞ ARABANIN EL FRENİ ÇEKİLMEZ''

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Unakıtan, siyasi istikrarın tehdit altında olup olmadığı hakkındaki görüşünün sorulması üzerine, ''Tabii belirsizlikler var. İktidar partisi kapanacak mı devam mı edecek? Ne olacağını kimse bilmiyor. Ve bu ekonomiyi etkilemeye başlayacak bir belirsizliktir. Yürüyen arabanın, yola çıkmış arabanın, hız almış arabanın el freni çekilmez'' diye konuştu.

Bu arada, Unakıtan, toplantı sırasında bir ara rahatsızlandı. Salondan ayrılan Unakıtan'a, sağlık görevlileri müdaale etti. Unakıtan, kısa süre sonra toplantı salonuna döndü.