Reyting sonuçları 15 Mayıs Çarşamba: Diriliş Ertuğrul Mu Kupa Finali Mi?

Reyting sonuçları 15 Mayıs Çarşamba: Diriliş Ertuğrul Mu Kupa Finali Mi?

Reyting sonuçları belli oldu. 15 Mayıs Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. Dün akşam TRT 1'de Diriliş Ertuğrul, atv'de ZTK Kupa Finali, tv8'de Survivor, Star TV'de Kuzgun, Show TV'de Güldür Güldür Show vardı. Peki kim birinci oldu? İşte dünün reyting sonuçları...

Reyting sonuçları 15 Mayıs Çarşamba: Diriliş Ertuğrul Mu Kupa Finali Mi?

Reyting sonuçları açıklandı. 15 Mayıs Çarşamba günü reyting sonuçlarına göre Diriliş Ertuğrul yine birinci oldu. Onu ise Galatasaray ile Akhisar Belediyespor arasında oynanan, atv'de yayınlanan Ziraat Türkiye Kupası final maçı izledi. İşte dünün reyting sonuçları...

REYTİNG SONUÇLARI 15 MAYIS ÇARŞAMBA

REYTİNG NEDİR, NASIL ÖLÇÜLÜR?

Reyting, bir televizyon programının ortalama izlenme oranını gösterir. Reklam verenler için bir kriter olarak geliştirilen reyting, tamamen ekonomik amaçlarla ölçülmeye başlanmıştır. Yani bir televizyon programı yapıyorsanız, o programın ne kadar kaliteli olduğundan çok, ne kadar izlendiği sizin o programa devam edip edemeyeceğinizi belirler.

RTG (Rating - İzlenme Oranı): Tüm halkın yüzde kaçının o programı izlediğini gösterir.

Reyting ölçümü için öncelikle ölçümü gerçekleştirmekle görevlendirilen şirket, illerdeki sosyal yapıları inceleyerek denek olarak kullanılacak ailelerin seçimini yapıyor. Araştırmalar sonucu denek olarak belirlenen ailelerin televizyonlarına, "peoplemeter" adlı izleyici ölçüm cihazları yerleştiriliyor. Bu cihazlar, her gece belirlenen saatlerde verileri merkeze gönderiyor.

İzleyicilerin evine kurulan bu sistem, hiçbir ailede uzun süreli kalmıyor. Peoplemeter'ı kullanmaya başlayan izleyicilerin her yıl yaklaşık %20'si değişiyor. Bunun dışında, düzenli olarak televizyon izlemeyen aileler de sistemden çıkarılıyor. Ayrıca evin sosyoekonomik yapısı da değişiklik gösterdiğinde, örneğin evin çocuğu evlenip evden ayrıldığında da kurulan düzenek geri alınıyor.

YORUMLAR
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.