İnönü Üniversitesi'nde Rektör Adaylığı Seçimleri (2)

İnönü Üniversitesi'nde Rektör Adaylığı Seçimleri (2)

İnönü Üniversitesi Rektör Adaylığı Seçimlerinden 183 Oy Alarak Birinci Sırada Çıkan Prof.dr. Cemil Çelik, Göreve Gelmeleri Durumunda İnönü Üniversitesi'ni Bir Barış Adası Haline Getireceklerini Söyledi.

İnönü Üniversitesi'nde Rektör Adaylığı Seçimleri (2)

İnönü Üniversitesi rektör adaylığı seçimlerinden 183 oy alarak birinci sırada çıkan Prof.Dr. Cemil Çelik, göreve gelmeleri durumunda İnönü Üniversitesi'ni bir barış adası haline getireceklerini söyledi.

İnönü Üniversitesi'nde rektör adaylığı seçimleri Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Yaklaşık 5.5 saat süren oy kullanma işleminin ardından birinci sırayı 183 oyla Prof.Dr. Cemil Çelik, ikinci sırayı 170 oyla Prof.Dr. Sezai Yılmaz aldı. Seçim sonrası açıklamalarda bulunan Cemil Çelik, "Sevgili kardeşim Prof.Dr. Ramazan Özdemir ile İnönü Üniversitesi ve Malatya için en iyisini yapmak için gayret edeceğimizi belirtmek istiyorum. Bundan sonra Malatyalılar müsterih olsunlar Malatya ile birlikte Malatya halkı ile yerel yönetimleri ile ve diğer yönetim birimleri ile işbirliği içerisinde üniversitemizin asli görevi ne ise ona döndereceğiz. Burası bir barış adası olacak. Burada herkes birbirini kucaklayacak. Bu üniversite sadece ürettiği bilimle, teknolojiye yaptığı katkılarla Türkiye'de ve dünyada adını duyuracaktır." dedi.

İkinci sırada yer alan Prof.Dr.Sezai Yılmaz ise "Öğretim üyelerine böyle iyi bir sınav verdikleri için teşekkür ediyorum. Demokratik nezaketli saygın bir seçim oldu. Seçimdeki aday arkadaşları da kutluyorum. Bundan sonra artık YÖK ve Cumhurbaşkanı'nın onayına kaldı." şeklinde konuştu.

İnönü Üniversitesi rektör adaylığı seçimlerinde 412 oy kullanıldı. 9 oy boş çıkarken 2 oy da iptal edildi. Seçimden Prof. Dr. Cemil Çelik 183 oyla birinci çıkarken, Prof. Dr. Sezai Yılmaz 170 oy aldı. Diğer adaylardan Prof. Dr. İbrahim Keleş 21, Prof. Dr. Özcan Ersoy 14, Prof. Dr. Mehmet Demircan 8, Prof. Dr. Ergun Ekinci 3 oy aldı.

Sandıktan bir oy da Zekeriya Beyaz'a bir oy da bir başka aday olmayan isme çıktı. Bu durum salonda gülüşmelere neden oldu. Seçimlerde 6 isim yarıştığı için bütün adayların isimleri YÖK'e gönderilecek.

Kaynak: CHA