Baraj Suyu Altında Kalacak Köy Sakinleri, 'İstimlak' Eylemi Yaptı

Baraj Suyu Altında Kalacak Köy Sakinleri, 'İstimlak' Eylemi Yaptı

Sinop'un Boyabat İlçesinde Yapımı Devam Eden Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali (Hes) Nedeniyle Köylerinin Tamamı Sular Altında Kalacak Vatandaşlar, Tahliye ve İstimlak Çalışmasına Yönelik Hiçbir Çalışma Olmadığı Gerekçesiyle Eylem Yaptı.

Baraj Suyu Altında Kalacak Köy Sakinleri, 'İstimlak' Eylemi Yaptı

Sinop'un Boyabat ilçesinde yapımı devam eden Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) nedeniyle köylerinin tamamı sular altında kalacak vatandaşlar, tahliye ve istimlak çalışmasına yönelik hiçbir çalışma olmadığı gerekçesiyle eylem yaptı.

Türkiye'nin 5 büyük barajından biri olarak gösterilen Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı, tamamlanma aşamasına geldi. Barajın faaliyete geçip su toplamaya başlamasıyla 8 köyün tamamı, 28 köyün ise tarım arazisi sular altında kalacak. Saraydüzü ilçesi Yaylacılı köyü sakini yaklaşık 500 kişi, eylem yaparak, istimlak bedellerinin bir an önce ödenmesini istedi.

Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesi kapsamında 28 milyon 400 bin metrekarelik ekilebilir 2 bin 840 tarım arazisi, sular altında kalacak. Baraj alanında kalan 3 bin 145 binadan 875'inin kamulaştırma işlemleri devam ediyor. Bu evlerde oturanların bin 435'i ise iskan talep etmiş. Bunların yüzde 75'i tarımsal, yüzde 25'i şehirsel iskan istiyor. 72 bin 180 dekar olan kamulaştırma alanının toplam bedeli 879 milyon 970 TL'yi buluyor.16 bin 593 kişinin yaşadığı 28 köyde vatandaşlar, hak ettikleri istimlak bedellerinin bir an önce ödenmesini istiyor.

Yaylacılı köyü meydanında düzenlenen eyleme vatandaşlar ellerinde pankartlarla geldi. Ellerine pankart alan kadınlar eşek arabaları ile alana gelirken, bazıları ise traktörlerle taşındı. Köy meydanında barajın 1 yıl sonra faaliyete girecek olmasından dolayı sular altında kalacak ev ve arazilerine baraj inşaatını yapan Doğuş İnşaat'ın biçtiği dönüm başı 6 bin TL değeri az bulduklarını ifade eden köy sakinleri, devletin istimlak bedel fiyatını beklediklerini söylüyor. En az 500 yıllık tarihe sahip köylerini hak ettikleri istimlak bedellerini vermeleri halinde terk etmeye hazır olduklarını ifade eden vatandaşlar, aksi halde evlerini ve arazileri bırakmayacaklarını kaydetti. Yaylacılı köyünde oturan Kezban Yaylaoğlu (65), gidecek yerleri olmadığını söyledi. Toprakları sürerek geçimini sağladıklarını dile getiren Yaylaoğlu, ''Toprak istiyoruz. her şeyimiz gidiyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bizi hükümet düşünsün.'' dedi. Şirket yetkililerinin kendilerine düşük istimlak bedeli verdiğini ifade eden Ayşe Yaylaoğlu (66) da, ''Evim ve ağaçlarım meyve dolu, bana 6 -7 milyar para veriyorlar. Devlet bizi duysun. Gözlerimiz yaş pınarına döndü.'' diye konuştu.

Eylemde kadınlar köylerini terk etmeyeceklerini söylerken, köy halkı adına açıklama yapan Mehmet Yıldız ise 40 yıldır kamulaştırma tehdidi altında yaşadıklarını anlattı. Kamulaştırma sebebiyle gençlerin verimli toprakları terk etmek zorunda kaldığını bildiren Yıldız, ''28 köy kısmen, 8 köy tamamen baraj gölü havzasında kalmaktadır. Ne iskan talebimiz ciddiye alındı ne de istimlak bedellerimiz ödendi. Şimdi ise özel şirketle muhatap ediliyoruz. Topraklarımız yok pahasına elimizden alınmak isteniyor. Bir Kızılırmak Vadisi daha yok. Bundan böyle bayramlarda bir araya gelemeyeceğiz. Devleti yanımızda görmek istiyoruz. Devlet bizi özel şirkete teslim etmesin. Bu topraklardan bavulumuzu alıp gidemeyeceğimize göre yeni bir yaşam kurabilmemiz için kamulaştırma işlemlerinin hızlandırılmasını istiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Eylemin ardından vatandaşlar, köyde ellerinde pankartlarla davul zurna eşliğinde yürüyüş düzenledi. Köylüler, konuyu mahkemeye taşımak için kamunun teklifini bekliyor, iddiaya göre firma ise dava açmak için işi ağırdan alıyor.

Kızılırmak Nehri üzerindeki Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı, 1958 yılında yapımına başlanmış, sonrasında ise yapımı durmuştu. Doğuş İnşaat ve AŞ'nin ana yüklenici firma olarak baraj yapım ihalesini 49 yıllığına alması ile inşaat çalışmaları 1 yıl önce yeniden başlamıştı. 1 milyara mal olan yatırım, Türkiye'nin en önemli projeleri arasında gösteriliyor. 510 MW kurulu güce ve yılda 1.5 milyar kilovat saat kapasiteye sahip olacak olan Boyabat Hidroelektrik Santrali, ülke ekonomisine yıllık 150 milyon TL'lik enerji imkanı sağlayacak.

Kamulaştırma içerisinde olan köylerden Sinop'un Saraydüzü ilçesine bağlı olanlar Fakılı, Akbelen, Hacıçayı, Yalmansaray, Aşağı Darıçay, Samsun Vezirköprü ilçesine bağlı olanlar Susuz, Darıçay, A.Darıçay, Kızılkise, Alanköy, Çorum ili Osmancık ilçesine bağlı olanlar Aydın, Aşağı Zeytinlik, Yukarı Zeytinlik, Pelitcik, Aşıkbükü, Kalimavlağı, Çorum Kargı ilçesine bağlı olanlar ise Avşar, Bağözü, Öğrencik, Saraycık, Sinanözü, Karaboğa, Maksutlu, Köprübaşı, Demirören, Karapürçek, Gökçedoğan ve Karacaoğlan.

(CİHAN)

Kaynak: CHA