İş Dünyası Yatırım Teşvikler Hakkında Bilgilendirildi

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) 2018 yılının ilk meclis toplantısı yapıldı.

25.01.2018 17:58

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) 2018 yılının ilk meclis toplantısı yapıldı.


OTSO'da yapılan toplantıda Meclis Başkanı Ufuk Ünal, 'Stratejik Ürün Desteği ve Tekno Yatırım Destekleri' hakkında iş dünyasını bilgilendirmek amacıyla her iki kurumun yetkililerinin toplantıya davet edildiğini belirtti.


Toplantıda destekler hakkında iş adamlarını bilgilendiren Ordu İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak, "14 Aralık tarihi itibari ile bir takım teşvikler var. İmalat sektörü ve bilişim sektöründe bu teşvik programı 3 aydan 6 aya yükseltildi. Mesleki Eğitim Kurslarının süresi 8 aya, mesleki eğitim kurslarına katılanların ücretleri günlük 75 TL'ye çıkartılacak" dedi.


Kaymak, Ordu'da imalat sektöründe ciddi anlamda eksiklik yaşandığına da dikkat çekerek, "Bu alanda İşbaşı Eğitim Programları biraz daha kaliteli olacak. Bir başka destekleme de genç ve kadın istihdamını destekleyici tedbirler. 18-25 yaş aralığındaki kişileri işe alanlara daha özel teşvikler sunulacak. Daha önceden İŞKUR'un ilgi alanına giremeyen bir veya iki çalışanı olan esnaflar vardı, şimdi 3 çalışanın altında olan esnaflara da İŞKUR destek vermeye başlayacak. Bunun da adını bir senden, bir benden sloganlaştıracağız. Mesela bir çalışanı olan kişi ikinci bir çalışanı aldığında çalışanın giderleri bir ay devletten bir ay işverenden olacak, bu da yılın altı ay süresince işverenin bir işçisi İŞ-KUR tarafından desteklenmiş olacak" bilgilerini aktardı.


Toplantıda KOSGEB AR-GE ve Yenilik Destekleri Teknoloji Daire Başkanı Ahmet Dursunoğlu, yeni açılanan KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı ve TEKNO Yatırım Destek Programı hakkında hazırlanan slayt gösterimi ile birlikte, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyelerine ve işverenlere bilgi verdi. - ORDU

Kaynak: İHA